Wystawa na Universidade da Beira Interior w Portugalii
Wydarzenie, trwa od 24-05-2016 do 31-05-2016

Profesor UAM dr hab. Monika Kostrzewa Prodziekan WPA ds. działalności naukowej i artystycznej na zaproszenie władz Universidade da Beira Interior w Covilhã w Portugalii zaprezentowała wystawę autorską, uczestnicząc jednocześnie w wielu spotkaniach i twórczych aktywnościach. Podczas wizyty władze Uniwersytetu w Covilhã przedstawiły uczelnię i podległe departamenty związane ze sztuką i designem oraz z Uniwersytetem Museu de Lanifícios.

Prof. Monika Kostrzewa przedstawiła Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu i rozwijane w nim możliwości kształcenia, zachęcając do zainteresowania studentów przyjazdem do naszej uczelni. Pani Prodziekan brała udział w zajęciach ze studentami, prowadząc twórcze dyskursy na temat autorskich metod graficznych i konstrukcyjnych w projektowaniu ubioru. Warsztaty odbywały się w Departamento de Ciência e Tecnologia Têxteis UBI i połączone były z procesem prototypowania mody. Podczas zajęć zapoznała się z technologiami graficznymi, dziewiarskimi i odzieżowymi stosowanymi w UBI oraz wyposażeniem pracowni partnerskiej uczelni.

W dniach 24-31 maja w Museu de Lanifícios da Universidade da Beira Interior odbyła się wystawa autorska prof. Moniki Kostrzewy zatytułowana Structure for Design, na której autorka przedstawiła grafiki na tkaninie wykonane w technice digital print z udziałem struktur preparowanych metodą autorską oraz ubiory - obiekty. Była to sprzyjająca okoliczność podczas której zarówno studenci, jak i władze uczelni partnerskich wymieniali się wspólnymi doświadczeniami artystycznymi i dydaktycznymi.

Podczas spotkań gospodarze prezentowali imponujące zaplecze edukacyjne Uniwersytetu w Covilhã zbudowane na fundamentach jednej z najstarszych fabryk włókienniczych związanej produkcją wełny w Portugalii. Pracownie wzornicze wykorzystujące tradycje kulturowe regionu, rozwijane o nowoczesne technologie dziewiarskie i graficzne otwarte są na kreatywne działania artystyczne i ukierunkowane na potrzeby przemysłu, z którym UBI współpracuje. Podczas wizyty przeprowadzono wiele rozmów na temat możliwości współpracy między Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym a Universidade da Beira Interior. Profesor Monika Kostrzewa podczas otwartego wykładu dla studentów pt. Rola struktury i formy ubioru w procesie tworzenia spójnej ideowo kolekcji mody  prezentowała również metodologię kształcenia na WPA i przedstawiała ofertę edukacyjną Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Zachęcała do korzystania z możliwości współpracy między wykładowcami oraz wymiany studentów w ramach programów europejskich.

Prof. Rui A. Lopes Miguel Vice-Director Hed of Deparament of PhD Program in Fashion Design wyraził zainteresowanie wspólnymi działaniami artystycznymi i poszerzaniem możliwości edukacyjnych współpracy międzynarodowej. Dyrektor Museum de Lanificios i zespół pracowników historycznej przestrzeni ekspozycyjnej zaoferowali pomoc i wolę dalszej współpracy.

Informację wprowadził/a: Konrad Szambelan