Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM realizatorem kolejnego kontraktu dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
Wiadomość, opublikowana 31-05-2016

Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM (OA UAM) został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do wykonania części prac w ramach projektu „NEO Data Exchange and Collaboration Service (NEO-DECS)”. Jego koordynatorem jest firma ITTI sp. z o.o., działająca na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Warto podkreślić, że ESA tylko w ograniczonym zakresie finansuje prace badawcze i preferuje do realizacji bardziej dojrzałych rozwiązań firmy komercyjne lub konsorcja przemysłowo-naukowe. Projekt będzie realizowany w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme, a całkowita wartość 18 miesięcznego kontraktu wynosi 200 tys. EUR (w tym ok. 100 tys. EUR dla UAM).

To już trzeci w ostatnim okresie przykład współpracy OA UAM z ITTI. Na ukończeniu są dwa inne kontrakty dla ESA, oba dotyczące serwisów WWW wspomagających obserwacje planetoid. Projekt NEO-DECS zakłada użycie mechanizmów znanych z mediów społecznościowych (Facebook, Twitter) do ułatwienia współpracy astronomów przy planowaniu i wykonywaniu obserwacji obiektów bliskich Ziemi (NEOs). Jego częścią będą mechanizmy pozwalające na dzielenie się wolnym czasem na teleskopach oraz planowaniem wspólnych kampanii obserwacyjnych. NEO-DECS będzie również gromadził meta dane na temat NEOs (nie same informacje, lecz adresy stron WWW), częściowo na drodze automatycznego przeszukiwania Internetu. Powstały w projekcie serwis zostanie zintegrowany z witryną ESA, dostępną na stronie http://neo.ssa.esa.int/

OA UAM jest dobrze przygotowane do realizacji tych prac, gdyż od 9 lat grupa osób pod kierownictwem dr hab. Tomasza Kwiatkowskiego prowadzi intensywne obserwacje NEOs. Prof. Edwin Wnuk i dr Przemysław Bartczak będą koordynowali zespół wykonawczy po stronie UAM, a dr hab. T. Kwiatkowski będzie odpowiadał za merytoryczną część projektu. Ważną rolę odgrywać też będzie prof. Agnieszka Kryszczyńska, odpowiedzialna za promocję serwisu w środowisku astronomicznym i organizowanie warsztatów dla potencjalnych użytkowników. Aspekty informatyczne, wykonywane po stronie UAM, realizowane będą w Zakładzie Informatyki Stosowanej (dr inż. Rafał Renk).

Zespół OA UAM i ITTI pracuje nad kolejnymi pomysłami narzędzi dla środowiska astronomicznego, które chciałby zaproponować Europejskiej Agencji Kosmicznej. Warto dodać, że OA w kwietniu br. zorganizowało na terenie UAM ogólnopolską konferencję "Udział Polski w europejskim programie SSA" (SSA to jeden z obszarów działalności ESA, którego częścią są badania NEOs), na której obecny był przedstawiciel ESA.

Informację wprowadził/a: Marek Nowak

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.