Konferencja - Doświadczenie mistyczne w starożytności chrześcijańskiej
Wydarzenie, trwa od 12-06-2016 do 13-06-2016

Zakład Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UAM oraz Seminarium UAM – UMK Philosophicum et mysticum, zapraszają  na  II Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu Filozoficzne aspekty doświadczenia mistycznego pt. „Doświadczenie mistyczne w starożytności chrześcijańskiej”. Konferencja odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2016 r. w Centrum Józefologicznym przy ul. Złotej 144 w Kaliszu.

Przewidziane są prelekcje cenionych znawców myśli starożytnej reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce oraz dwa panele dyskusyjne z ich udziałem. Podczas konferencji przybliżona zostanie myśl związana z doświadczeniem mistycznym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zarówno w aspekcie biblijnym, patrystycznym, jak i monastycznym.    
Trzy różne spojrzenia na pierwotne chrześcijaństwo w jego doświadczeniu sacrum, z pewnością mogą stanowić przyczynek do dalszej, owocnej refleksji. Z jednej strony budzą one pragnienie do dokonania syntezy owych optyk w ramach starożytności chrześcijańskiej, w celu wyrażenia tożsamości Kościoła doświadczającego żywego, Trójjedynego Boga. Z drugiej zaś strony skłaniają do pewnej retrospekcji i porównania. Chrześcijaństwo korzystając bowiem z dorobku filozofii starożytnej Grecji, pozostawało w dialogu z myślą pogańską, której nie było obce doświadczenie spotkania ze światem nadprzyro-dzonym. Próba odpowiedzi więc na pytanie: „Jakie było oblicze doświadczenia mistycznego w starożytności chrześcijańskiej?”, jest zapewne początkiem drogi do stawiania kolejnych pytań i czynienia porównań w następnych odsłonach  Filozoficznych aspektów doświadczenia mistycznego.

Szczegóły na plakacie.

UAM - Pasja dobrze wykształcona!


Informację wprowadził/a: Piotr Topolewski

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.