Spotkanie Stowarzyszenia Polonia - Italia
Wydarzenie, rozpoczyna się 24-05-2016

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Stowarzyszenia Polonia-Italia, które odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej, w dniu 24 maja (wtorek), o godzinie 17.00 w sali 82. Wykład pt. "Zamek Sforzów w Mediolanie jako element systemu obronnego i symbol tożsamości miasta", wygłosi dr Andrea Mariani.

Wykład, wpisujący się w tematykę historii włoskich miast, przedstawia burzliwe dzieje zamku mediolańskiego na przestrzeni ponad siedemsetletniego okresu jego istnienia. Zamek stanowił część systemu obronnego miasta, a zarazem służył jako rezydencja władców. Na tle dziewiętnastowiecznej fascynacji średniowieczem, zamek doznał gruntownego remontu, aby stać się siedzibą licznych muzeów. Obok katedry jest dzisiaj jednym z najczęściej kojarzonych symboli miasta zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Dr Andrea Mariani, urodzony w Mediolanie w 1986 r., ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Państwowym w Mediolanie. W latach 2011-2015 odbył studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UAM. Do jego zainteresowań naukowych należą m.in. dzieje zakonu jezuitów oraz życie na dworach szlacheckich w dawnej Rzeczypospolitej.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot