Pierwsze Igrzyska Akademickie w IKE
Wiadomość, opublikowana 04-05-2016

Dwudziestego siódmego kwietnia 2016 roku w Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbyły się I Gnieźnieńskie Igrzyska Akademickie z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Pomysłodawcami i organizatorami Igrzysk byli dr Monika Kubiaczyk i prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk. Igrzyska były skierowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Do udziału w Igrzyskach zgłosiło się łącznie 65 uczestników z 23 szkół pochodzących głównie z Wielkopolski (m.in. z Grodziska Wielkopolskiego, Środy Wielkopolskiej, Kleczewa, Ostrowa Wielkopolskiego, Rawicza, Koła), ale także Inowrocławia, Drawska Pomorskiego czy Gdańska. Każda ze szkół mogła zgłosić maksymalnie trzech uczestników. Uczniowie przybyli do pierwszej stolicy w towarzystwie swoich opiekunów.

Igrzyska rozpoczęły się punktualnie o godz. 12. Po powitaniu wszystkich uczestników, przedstawieniu Komitetu Naukowego Igrzysk, głos zabrali kolejno prof. zw. dr hab. Leszek Mrozewicz, dyrektor IKE UAM, który dokonał uroczystego otwarcia Igrzysk, doktor Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Obie te instytucje objęły Igrzyska patronatem honorowym.

Następnie, prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk wraz z wspierającymi go studentami ze specjalnie powołanego na tą okazję Igrzyska Teamu w składzie Jagoda Haloszka, Anna Ignasiak, Piotr Szymański, Kamil Wysocki, przystąpił do odczytania uczestnikom warunków wypełniania testu, który w tym samym czasie został im rozdany przez studentów. Na test z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej składało się 60 pytań dotyczących historii i kultury terytoriów przynależnych do cywilizacji Zachodu. W każdym pytaniu poprawna była tylko jedna odpowiedź. Na wypełnienie testu uczestnicy dostali 60 minut. Pytania charakteryzowały się dużą rozpiętością chronologiczną i tematyczną (od antyku po współczesność). W zgodnej opinii uczestników test do łatwych nie należał. W czasie, kiedy młodzież zmagała się z testem, opiekunowie zostali zaproszeni na drobny poczęstunek w trakcie którego prof. Leszek Mrozewicz zapoznał ich z historią Instytutu i przedstawił ofertę dydaktyczną tejże jednostki.

Po zakończonym teście uczestnicy i opiekunowie udali się na obiad, a organizatorzy Igrzysk przystąpili do sprawdzania testów. Po sprawdzeniu testu okazało się, że o ile zwycięzca został wyłoniony od razu, to o dwóch pozostałych miejscach na podium musiała zdecydować dogrywka – trzy osoby uzyskały bowiem identyczną liczbę punktów.

Punktualnie o godzinie 15 w auli Instytutu odbyła się dogrywka. Doktor Monika Kubiaczyk odczytywała dodatkowe pytania przygotowane wcześniej na wypadek takiej ewentualności. Po pierwszej serii pytań pozostały już tylko dwie osoby. Układ podium stał się znany już po drugiej serii, w której pozostali na placu boju uczestnicy odpowiadali do pierwszej pomyłki.

Ostatecznie zwycięzcą I Gnieźnieńskich Igrzysk z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej został tegoroczny maturzysta Robert Przebieracz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie uzyskując najlepszy wynik - 48 punktów na 60 możliwych. Drugie miejsce zajął Jan Skraburski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a trzecie miejsce przypadło Piotrowi Sobkowiakowi z I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Obaj Panowie przed dogrywką uzyskali po 45 punktów. Wyróżnienia w konkursie otrzymali Hanna Bogusz, Mateusz Knapczyk z XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles de Gaulle w Poznaniu, Kevin Maliński z XII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu, Adrian Płotka z Akademickiego Liceum Lingwista w Gdańsku, Karolina Izydorczyk z II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, Olat Perek z III LO im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie oraz Martyna Krystman z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Wszyscy wyróżnieni uzyskali ponad 40 punktów.

Nagrody zwycięzcom wręczali prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor IKE oraz Pan Krzysztof Trzciński, przedstawiciel głównego sponsora Igrzysk, firmy BRS Group z Gniezna, która ufundowała dla zdobywców trzech pierwszych miejsc odpowiednio tablet, smartfon i smartwatcha. Oprócz nagród głównych laureaci i osoby wyróżnione otrzymali książki i całą masę uczelnianych gadżetów. Dodatkowo, na głowę zwycięzcy Igrzysk, Pana Roberta Przebieracza powędrował wieniec laurowy przygotowany na tę okazję specjalnie przez dr. Monikę Kubiaczyk, sekretarza Igrzysk. Ceremonii dekorowania towarzyszyły fanfary.

Igrzyska nie byłyby możliwe bez pomocy Igrzyska Teamu. Wchodzący w jego skład studenci Instytutu Kultury Europejskiej wykazali się wielkim zaangażowaniem i determinacją podczas przygotowań jak również w trakcie Igrzysk.

Biorąc pod uwagę skalę wydarzenia, liczbę zgłoszeń, zainteresowanie, głosy dochodzące do organizatorów już po Igrzyskach pragniemy zapewnić, że Igrzyska na pewno będą kontynuowane i na trwale wpiszą się do kalendarza Instytutu. Niektórzy uczestnicy już zdeklarowali udział w następnej odsłonie. Na II Gnieźnieńskie Igrzyska Akademickie z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej zapraszamy w marcu 2017 roku. Zatem, do zobaczenia w Gnieźnie!

Autorką zdjęcia jest Pani Jagoda Haloszka.

Filip Kubiaczyk

Informację wprowadził/a: Piotr Pawlak