XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - zainspiruj się nami
Wydarzenie, trwa od 06-05-2016 do 15-05-2016

Zapraszamy Państwa do udziału w XIII Tygodniu Bibliotek - Biblioteka Inspiruje 06.05 - 15.05. 2016. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty czyli biblioteka inspiruje.

W tym czasie zapraszamy do odwiedzania Biblioteki Uniwersyteckiej, szczególnie w piątek 13 maja, na wyjątkowy pokaz Wieki historii zapisanej na kartach zbiorów specjalnych. Prezentacja wyjątkowych obiektów tylko 13 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej, a także do obejrzenia wystawy Tajemnice początków chrześcijaństwa i państwowości w pracach uczonych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 1050 rocznica Chrztu Polski. Wcześniej, 06 maja odbędzie się spotkanie z autorami książki Na drugie Stanisław. Nowa księga imion, Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem, a10 maja zachęcamy do wysłuchania wykładu dr Alicji Szulc Sposób robienia kobry, rosolisów i placków Bernardynów..... Czyli jak dawniej gotowano, o zdrowie i dom dbano. Inspiracje z książek kucharskich i poradników domowych XVII-XX wieku. To tylko zapowiedzi. Szczegóły znajdziecie Państwo w programie Tygodnia.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Fr. Ratajczaka 38/40, wstęp na imprezy wolny. Kontakt 61 8293842

PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK 2016
W BIBLIOTECE UNIWERSYTECKIEJ W POZNANIU

06 V 2016, piątek

g.10.00 do ostatniej książki
Dajmy książkom drugie życiekiermasz książek z zasobu dubletów BU. Dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej

g.16.00, parter
Występ Żeńskiego Kwartetu Wokalnego BeFour

g.17.00 parter
Spotkanie z autorami książki Na drugie Stanisław. Nowa księga imion, prof. dr hab. Jerzym Bralczykiem i
Michałem Ogórkiem

07 V 2016, sobota

g.10.00-18.00
Dzień Darmowego Komiksu
Dzień Darmowego Komiksu to wielkie święto sztuki komiksowej, dzień, w którym za darmo rozdaje się tysiące
polskich i zagranicznych komiksów. Warto wziąć udział w panelach wykładowych, poświęconych sztuce komiksowej,
spotkaniach autorskich, obejrzeć wystawy i zajrzeć do sklepów z komiksami. A ponadto: zabawy dla dzieci, cosplay,
games room i wiele innych atrakcji.

09 V 2016, poniedziałek

Rafał Michałowski
Jak Chile dłuuugie i szerokie, czyli wędrówki przez pustynię, wulkany i Ocean Spokojny

g.13.00-14.30, parter
Ręką pisane, czyli opowieść o tym, jak powstawały książki w średniowieczu

g.18.00, Galeria BU
Metamorfoza II
Wernisaż wystawy rzeźb oraz fotografii Grupy Twórczej Terakota z pracowni Ceramiki i Rzeźby Centrum Kultury Zamek
w Poznaniu. Opieka artystyczna Małgorzata Jędrzejczak – Tomczak

10 V 2016, wtorek

g.17.00, parter
dr Alicja Szulc
Sposób robienia kobry, rosolisów i placków Bernardynów... Czyli jak dawniej gotowano, o zdrowie i dom dbano
Inspiracje z książek kucharskich i poradników domowych XVII-XX wieku

11 V 2016, środa

Agnieszka Rybarczyk
Czy książkę można zjeść i wypić?
Podczas wykładu słuchacze zapoznają się ze zróżnicowanymi formami książek. Dzieła z kolekcji "Liberatura", gromadzone w Bibliotece Uniwersyteckiej, przybliżą przekrój zaskakujących kształtów, które w każdym wypadku mają literackie - racjonalne i techniczne – usprawiedliwienie. Przyjrzeć się będzie można książce-mapie, książce-butelce, książce-ulicy, trójksięgowi, książce-harmonijce czy książce o kształcie trójkąta.

g.13.00-14.30, parter
Rafał Michałowski

g.16.30, parter
Maria Lamberti
Otwarte zasoby edukacyjne, ogromną szansą dla uczniów i nauczycieli
Prezentacja legalnych i łatwo dostępnych treści, które pobudzą zainteresowanie zasobami cyfrowymi w nauce i edukacji.

12 V 2016, czwartek

Ręką pisane, czyli opowieść o tym, jak powstawały książki w średniowieczu
O produkcji książki w średniowieczu, stosowanych materiałach pisarskich (papier, pergamin, atrament) i etapach jej powstawania, od wytworzenia materiału pisarskiego przez pracę skryptora i iluminatora, po oprawę w pracowni introligatorskiej. Wykład kończy zagadnienie ochrony książek w dawnych wiekach (księgi łańcuchowe).

13.00-14.30, parter
Agnieszka Rybarczyk
Czy książkę można zjeść i wypić?

13 V 2016, piątek

g.15.00-18.00
Z okazji Dni otwartych Funduszy Europejskich wystawa fotografii Piękno ujawnione (rewitalizacja gmachu BU)
Zwiedzanie BU- przepastne magazyny książek, Pracownia Restauracji Książki, Pracownia Mikrofilmowania i Digitalizacji, Gabinet Dyrektora Biblioteki
Wieki historii zapisanej na kartach zbiorów specjalnych
Prezentacja wyjątkowych obiektów tylko 13 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej
Ekspozycje rękopisów, starodruków, map, zbiorów muzycznych, ikonograficznych i masońskich oraz dokumentów życia społecznego i archiwaliów z objaśnieniami i komentarzem ekspertów.

14 V 2016, sobota

g.10.00-15.00, parter
Dzień Bajki i Baśni w Bibliotece Uniwersyteckiej, dedykowany dzieciom od 4 do 12 roku życia
Zapisy od 2 maja, biuro@kulturaiedukacja.pl