Otwarta debata „Obraz sąsiada w polskich i czeskich podręcznikach szkolnych – jak jest, jak być powinno?”
Wydarzenie, rozpoczyna się 28-04-2016

Zarząd Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego serdecznie zaprasza na otwartą debatę „Obraz sąsiada w polskich i czeskich podręcznikach szkolnych – jak jest, jak być powinno?” w czwartek 28 kwietnia 2016 r. o godz. 14.15 w Instytucie Historii UAM (Collegium Historicum, ul. Umultowska 89D), w sali 1.44 im. H. Łowmiańskiego (parter).

Spotkanie odbywa się w ramach VI Posiedzenia Polsko-Czeskiego Zespołu ds. Podręczników Szkolnych. W debacie wezmą udział specjaliści i badacze z Polski i Czech. Dyskusję zainicjują dwa wystąpienia wprowadzające prof. Małgorzaty Machałek (Uniwersytet Szczeciński) oraz prof. Zdenĕka Beneša, (Uniwersytet Karola w Pradze) i mgr Barbary Baarovej, (Uniwersytet w Ostawie) na temat współczesnych podręczników szkolnych. Debata będzie się rozwijać wokół odpowiedzi na pytania: jakie zagadnienia dominują w polskich i czeskich podręcznikach szkolnych dotyczące  sąsiada (Polski i Polaków w podręcznikach czeskich, Czech i Czechów w podręcznikach polskich), jakie zagadnienia (wydarzenia, postaci) z relacji polsko-czeskich powinny się znaleźć w podręcznikach szkolnych; jakiego obrazu sąsiada w podręcznikach szkolnych i jakiego sposobu jego prezentacji należałoby oczekiwać z punktu widzenia szkolnego odbiorcy.
Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli:
-    prof. Józef Dobosz, Dyrektor Instytutu Historii UAM
-    prof. Tomasz Jasiński, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN
-    prof. Waldemar Łazuga, Instytut Historii UAM
-    Renata Mataczyńska, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu
-    Dr Ryszard Gładkiewicz, Przewodniczący Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego, Uniwersytet Wrocławski
-    Mgr Jadwiga Dunaj, Sekretariat Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich i Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich, członek Zarządu PCzTN
-    Doc. Blažena Gracowá, Uniwerystet w Ostrawie
-    Dr hab. Damian Szymczak, Przewodniczący przedstawicielstwa wielkopolskiego PCzTN, Instytut Historii UAM
-    Prof. Zbigniew Greń, Członek Zarządu PCzTN, Uniwersytet Warszawski
-    Dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, Współprzewodnicząca (ze strony polskiej) Polsko-Czeskiego Zespołu ds. Podręczników Szkolnych, Zastępca Dyrektora Instytutu Historii UAM
-    Dr hab. Józef Brynkus, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
-    Mgr Marta Kmieť, Dyrektor Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie
-    Prof. Tadeusz Siwek, Uniwersytet w Ostrawie
-    Dr Lenka Németh Vítová, UAM Poznań
-    Dr Denisa Labischová, Uniwersytet w Ostawie
-    Mgr Barbara Baarová, Uniwersytet w Ostawie
-    Dr Marzena Matla, Instytut Historii UAM
-    Prof. Izabela Skórzyńska, Instytut Historii UAM
-    Dr Justyna Budzińska, Instytut Historii UAM
Ponadto studenci, uczniowie i nauczyciele poznańskich szkół.

Równocześnie w Poznaniu odbędzie się Posiedzenie Komitetu Organizacyjno-Programowego  I. Kongresu Czechoznawstwa Polskiego i Zarządu PCzTN.

Informację wprowadził/a: Maciej Bether