Wykład otwarty na Wydziale Anglistyki
Wydarzenie, rozpoczyna się 19-04-2016

Wykłady Otwarte Wydziału Anglistyki: dr Joanna Jarząb – „Dusza Irlandczyka duszą buntownika – kilka słów o historii irlandzkiej walki o niepodległość”. Wykład odbędzie się we wtorek, 19.04.2016, o godz. 17.00 w sali C1 Collegium Novum, przy Al. Niepodległości 4.

W dniu 24 kwietnia będzie miała miejsce setna rocznica wybuchu powstania wielkanocnego w Irlandii. Niniejszy wykład poświęcony jest wydarzeniom z 1916 roku oraz znaczeniu powstania w historii walki Irlandczyków o niepodległość. Tematem wykładu jest przybliżenie znaczenia najważniejszych wydarzeń przed i po 1916 rokiem, związanych z procesem odzyskiwania niepodległości przez Irlandczyków. Jednak spojrzenie na te wydarzenia będzie miało bardziej literacki charakter. Irlandia – kraj poetów i czterech laureatów nagrody Nobla – zawsze była ściśle związana z problemami natury społecznej i politycznej. Mówiąc o powstaniu wielkanocnych nie można pominąć chociażby Pádraica Pearse’a, poety który był jednym z organizatorów powstania, czy W. B. Yeats’a, którego wiersz „Easter 1916” należy do kanonu klasyki. Sam Yeats jest jednym z ciekawszych przykładów poetów, który początkowo zafascynowany ideą romantycznej wolności, zaangażował się w ideę odrodzenia celtyckiego, by potem rozczarować się skutkami powstania w postaci wojny domowej. Te i inne zagadnienia przytoczone podczas wykładu mają za zadanie pokazać jak ważnym wydarzeniem dla tożsamości irlandzkiej byłoi jest po dziś dzień powstanie wielkanocne.

Informację wprowadził/a: Marcin Turski