Prof. Zdzisław Kędzia wybrany do Komitetu ds. Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych ONZ
Wiadomość, opublikowana 08-04-2016

Prof. dr hab. Zdzisław Kędzia z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oficjalny kandydat Polski, został jednogłośnie wybrany przez Radę Gospodarczo – Społeczną Narodów Zjednoczonych do Komitetu ds. Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych. Prof. Zdzisław Kędzia ubiegał się o reelekcję i został wybrany na kadencję w latach 2017-2020. Profesor Kędzia to ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie praw człowieka oraz prawa konstytucyjnego i międzynarodowego.  Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji naszego Uniwersytetu. Przez lata piastował wysokie stanowiska w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w Genewie.

Kandydatura prof. Kędzi intensywnie wspierana była przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w szczególności Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka, a także Stałe Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku i Genewie. Komitet ds. praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych zajmuje się monitorowaniem realizacji przez państwa postanowień wynikających z Międzynarodowego paktu praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych – jednego z głównych międzynarodowych instrumentów w dziedzinie praw człowieka. W skład Komitetu wchodzi 18 niezależnych ekspertów, wybieranych przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ na 4-letnie kadencje. W latach 2013-2015 prof. Zdzisław Kędzia pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu.

Zdjęcie: Profesor Zdzisław Kędzia [zdj. archiwalne] /PAP/Andrzej Rybczyński /PAP

Informację wprowadził/a: USI Prawo