Nagroda im. Benedykta Polaka dla o. prof. dr hab. Piotra Nawrota SVD
Wiadomość, opublikowana 06-06-2016

Jest nam niezmiernie miło powiadomić, iż Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka przyznała Księdzu Profesorowi Piotrowi Nawrotowi z Wydziału Teologicznego UAM, nagrodę w edycji 2016, za dokonania w zakresie kontaktów międzykulturowych i dzieła badania i upowszechniania kultury muzycznej misji jezuickich z terenu dzisiejszej Boliwii.

3 czerwca 2016 roku w Archikolegiacie w Tumie pod Łęczycą zostały po raz drugi uroczyście wręczone nagrody im. Benedykta Polaka. Nagroda została ustanowiona w 2014 roku na rzecz propagowania kultury i nauki oraz nagradzania obywatela polskiego i obcokrajowca za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu w powietrzu i w kosmosie.

Patronem nagrody jest zakonnik franciszkański Benedykt Polak, który w latach 1245 – 1247, wraz z włoskim mnichem Giovannim da Pian del Carpine, odbył poselstwo do chana Mongołów. Owocem tej niezwykle niebezpiecznej wyprawy był pierwszy w Europie opis ówczesnego imperium mongolskiego. Wyprawa, co podkreślali podróżnicy, nie zakończyłaby się sukcesem bez pomocy księcia łęczyckiego Konrada, który wyposażył hojnie zakonników w dary materialne oraz nie mniej cenne dla nich informacje o zwyczajach panujących na terenie podbitej przez Mongołów Rusi. Odbyło się to najprawdopodobniej w ówczesnej Łęczycy, czyli obecnym Tumie, a jeśli tak, to zakonnicy franciszkańscy nie ominęli wspaniałej archikolegiaty. Z tego względu nagroda im. Benedykta Polaka jest wręczana właśnie w tym miejscu.

Laureaci wybierani są przez członków Kapituły nagrody. Jej członkami, oprócz Burmistrza Łęczycy i Wicestarosty Powiatu Łęczyckiego oraz Dyrektora Muzeum w Łęczycy, są wybitni przedstawiciele nauki polskiej, którym przewodzi profesor Stanisław Rakusa – Suszczewski, wybitny polarnik, założyciel Polskiej Stacji Badawczej im. Ardctowskiego na Antarktydzie. Szacowne gremium wybrało jako laureatów dwu, światowej sławy naukowców: profesora Charles'a Roberta O'Dell'a i księdza profesora Piotra Nawrota.

Prof. Charles Robert O'Dell, światowej sławy astronom i astrofizyk z USA zaangażowany był w wieloletnią współpracę z polskimi naukowcami (m.in. sfinansowanie budowy Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie), a ks. prof. Piotr Nawrot SVD, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest znakomitym muzykologiem działającym w Boliwii, odkrywcą i propagatorem barokowej muzyki z jezuickich misji w Ameryce Łacińskiej.

Księdzu Profesorowi serdecznie gratulujemy!!!

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir