Wykłady Otwarte Wydziału Anglistyki
Wydarzenie, rozpoczyna się 15-03-2016

Wydział Anglistyki ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejny Wykład Otwarty, w dniu 15.03.2016, o godz. 17:00, w sali C1 Collegium Novum.

Wykład pt. "Fast and Furious: tempo mowy a redukcja dźwięków w mowie potocznej" wygłosi p. dr Małgorzata Kul z Zakładu Współczesnego Języka Angielskiego WA.

Celem wykładu jest przybliżenie zagadnienia redukcji dźwięków mowie codziennej (np. dzień dobry → dbry). Redukcja dźwięków mowy będzie zilustrowana zarówno w języku polskim (wywiad z panią Barbarą) jak i w dialekcie Lancashire (użytkowników dialektu Lancashire, na przykładach z korpusu Phonologie de l’Anglais Contemporain, Durand and Pukli 2004). Uczestnicy wykładu będą mogli posłuchać zredukowanych form w obu językach, identyfikując mechanizmy rządzące redukcją dźwięków (Cruttenden 2008, Shockey 2003). Kolejnym elementem wykładu będzie prezentacja wybranych wyników badania na temat związku tempa mowy (fast) oraz redukcji dźwięków (furious). Intuicyjnie, przyjmuje się, że duże tempo mowy prowadzi do nasilonej redukcji dźwięków. Wyniki badań Prelegentki tylko częściowo potwierdzają ten związek. Językoznawcze zagadnienia będą przeplatać się z fragmentami nagrań, elementami muzycznymi i wywiadami (oprócz pani Barbary i użytkowników Lancashire, wystąpi m. in. Prezydent Andrzej Duda oraz Lady Gaga).

Informację wprowadził/a: Marcin Turski