Film dokumentalny pt. "MISJA BOLIWIA – Chiquitania"
Wiadomość, opublikowana 09-03-2016

W imieniu zespołu Uniwersyteckiego Studia Filmowego UAM pragniemy poinformować o premierowej emisji na antenie Telewizji Internetowej UAM.TV (sobota 12.03 i Telewizji WTK sobota 12.03 godz. 19:25) filmu dokumentalnego pt. "Misja Boliwia-Chiquitania".

Scenariusz i reżyseria: - Anna Kochnowicz
Zdjęcia: Mirosław Kubiak
Montaż: Justyna Melanowicz
Postprodukcja dźwięku: Krzysztof Łangowski
Postprodukcja obrazu: Adam Pietrzykowski
Redakcja i kierownictwo produkcji: dr Stefan Habryło

W Boliwii słucha się muzyki klasycznej - przybyła tu z misjonarzami i została. W chrystianizacji Ameryki Południowej niebagatelną rolę odegrała muzyka.  Jezuiccy misjonarze, przybyli tu w XVII wieku, połączyli tradycję europejską z lokalną, w wyniku czego powstała kultura redukcyjna. Jednym z ważniejszych jej elementów stał się barok misyjny; przywieziony ze Starego Świata, przekomponowany przez miejscowych artystów, wzbogacony o etniczne instrumentarium, nadający nową jakość dawnemu brzmieniu. Od 20 lat jest on pieczołowicie odtwarzany i przypominany światu poprzez nagrania i publikacje dawnych manuskryptów oraz boliwijski Festiwal Muzyki Renesansu i Baroku w Ameryce „Misiones de Chiquitos”, organizowany przez poznaniaka, ks. prof. Piotra Nawrota. Centrum tych wydarzeń to okolice Santa Cruz de la Sierra – Chiquitania.

Informację wprowadził/a: Wojciech Puppel