Udział Polski w europejskim programie SSA (Space Situational Awareness)
Wydarzenie, rozpoczyna się 06-04-2016

Polska Agencja Kosmiczna – POLSA i Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu (OA UAM) organizują 6 kwietnia 2016 r. jednodniową konferencję, w formie spotkania roboczego, poświęconą różnym aspektom działań instytucji rządowych, Polskiej Agencji Kosmicznej, instytutów naukowych i uczelnianych, firm sektora kosmicznego oraz innych podmiotów w zakresie udziału Polski w programie Space Situational Awareness (SSA) - jednym z najważniejszych europejskich programów kosmicznych.

Cel konferencji:

Głównym celem konferencji jest spotkanie osób zaangażowanych w różnej formie w realizację programu SSA w Polsce oraz osób zamierzających podjąć jakiekolwiek działania w tej dziedzinie, reprezentujących wszystkie podmioty decyzyjne, gospodarcze i naukowe. Przewiduje się zapoznanie uczestników spotkania z podstawowymi informacjami o
programie SSA, stanem podjętych decyzji, proponowanych działań, możliwości uczestnictwa w projektach szczegółowych oraz możliwościach ich finansowania. Ważnym efektem spotkania powinny być też wymiana doświadczeń w zakresie realizowanych już zadań, a także nawiązanie kontaktów dla realizacji przyszłych projektów w zakresie SSA.

Ramowy program:

09:30 – 10:00 rejestracja + kawa
10:00 – 11:30 I sesja
11:30 – 11:45 przerwa kawowa
11:45 – 13:15 II sesja
13:15 – 14:15 przerwa obiadowa
14:15 – 15:45 III sesja
15:45 – 16:00 przerwa kawowa
16:00 – 17:30 panel dyskusyjny

Przewidywane (proponowane) wystąpienia:

• SWE – podstawowe informacje (źródła zagrożeń, metody pomiaru, potencjał i możliwości polskie, dotychczasowa współpraca europejska)
  • NEO – podstawowe informacje (rodzaje i natura fizyczna obiektów, metody obserwacji, przewidywanie przyszłych trajektorii, zagrożenia, dotychczasowa współpraca europejska)
  • SST – podstawowe informacje (rodzaje obiektów, typy orbit, metody obserwacji, wyznaczanie i predykcja orbit, katalogowanie, system NORAD, potrzeby i możliwości systemu SST w Polsce)
  • Działania POLSY w zakresie SSA
  • Działania MON w zakresie SSA
  • Działania Ministerstwa Rozwoju w zakresie SST
  • Program SSA w Polsce z punku widzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Przystąpienie Polski do Europejskiego Konsorcjum SST
  • Doświadczenia firm o profilu kosmicznym w realizacji projektów SSA
  • Wstępne wyniki obserwacji optycznych i laserowych
  • Budowa teleskopu do obserwacji SST
  • Krótkie wystąpienia zgłoszone przez uczestników

Miejsce konferencji:

Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Collegium Minus (gmach rektoratu UAM), sala XVII, I piętro,
Ul Wieniawskiego 1 (5 -7 min. pieszo z dworca PKP Poznań Gł.)

strona konferencji: http://www.astro.amu.edu.pl/KonferencjaSSA2016/SSA2016.php

Informację wprowadził/a: Marek Nowak