Historyczne czy absolutne? O granicach historyczności
Wydarzenie, trwa od 08-03-2016 do 08-03-2016

W każdym miesiącu roku akademickiego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury „Zamek” organizują „Uniwersyteckie Wykłady na Zamku”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 marca o godzinie 18.00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury „Zamek”. Tym razem spojrzymy na pojęcie „absolutu” z punktu widzenia historyka, prof. UAM dr hab. Przemysława Matusika z Wydziału Historycznego, który odpowie na pytanie: „Historyczne czy absolutne? O granicach historyczności”.

Rozważanie tego, co absolutne w odniesieniu do historii, rodzi szereg wątpliwości i to zasadniczej natury. Przecież historia jest ze swej istoty synonimem zmienności, jednorazowości, przypadkowości, co przeciwstawia się temu co stałe, ogólne, niezmienne, w końcu – absolutne. Czy jednak historyczna zmienność jest jedyną rzeczywistością? A może pod ulotną powierzchnią zdarzeń napotykamy jakiś trwały rdzeń niezmiennych kategorii, zasad, praw czy wreszcie – prawdziwego (bo niezmiennego) bytu? Jak podejście do tego, co absolutne zmieniało stosunek do historii? Co jest absolutem dla historyka? Wykład będzie próbą podjęcia rozmowy na te tematy. Serdecznie zapraszamy. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

***
Prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik (ur. 1963), historyk specjalizujący się w historii Polski XIX w., ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wielkopolski, zjawiskami urbanizacyjnymi i historią miejską w dobie nowoczesnej (zwłaszcza w odniesieniu do Poznania), dziejami kultury polskiej i historią idei w wieku XIX, przemianami religijnymi XIX i XX w., w tym rolą religii w procesach modernizacyjnych. Opublikował m.in. monografie Religia i naród. Życie i myśl Jana Koźmiana 1814–1877 (Poznań 1998), „Nadeszła epoka przejścia...” Nowoczesność w piśmiennictwie katolickim Poznańskiego 1836–1871 (Poznań 2011). Był redaktorem naukowym edycji książki: Moritz Jaffe, Poznań pod panowaniem pruskim (Poznań 2012) oraz redaktorem prowadzącym tomów „Kroniki Miasta Poznania”: Poznań – Warszawa, wspólna sprawa (2012 nr 1), Wielka wojna (2014 nr 3) i Czterdziesty piąty (2015 nr 1).

Informację wprowadził/a: Maciej Bether