OGÓLNOPOLSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PROJEKTÓW „Projekt: zapraszam w moje strony”
Wiadomość, opublikowana 25-02-2016

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie ogłasza międzyszkolny, ogólnopolski konkurs poświęcony idei odkrywania i zachowywania dziedzictwa kulturowego regionu w oparciu o ideę aktywnej turystyki. Turystyka kulturowa i dziedzictwo kulturowe to dwa nieodłączne i wspierające się fundamenty, które w swojej istocie odwołują się zarówno do chwalebnej przeszłości jak i do najbliższej przyszłości, której miarą będzie nasza troska o zachowanie wartości pozostawionych przez naszych przodków. Zainteresowanie własnym regionem, jego dziejami, zabytkami historycznymi i naturalnymi to nie tylko pasja, ale również możliwy kierunek kariery zawodowej, jeżeli znajdzie swoje przełożenie w postawie promującej turystykę regionalną. Takie założenie towarzyszy prowadzonemu przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie kierunkowi studiów: projektowanie kultury. Kierunek ten ma charakter praktyczny i posiada dwie specjalności: promocja dziedzictwa kulturowego oraz animacja ruchu turystycznego. Ogłaszany konkurs odwołuje się do idei stojących u podstaw twórczo zorientowanych postaw wobec przeszłości, dziedzictwa kulturowego i rozwoju potencjału turystycznego. Zapraszamy do niego wszystkich uczniów, którzy pragną podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi turystycznych walorów swojego regionu, dostrzegają możliwość ich rozwinięcia i mają na to własny pomysł. Czekamy na projekty, które przysłużą się do wzbogacenia wiedzy na temat własnego regionu, okolicy, czy miejsca zamieszkania i ich promocji.

Konkurs polega na przygotowaniu projektu związanego z regionem, najbliższą okolicą, miejscem zamieszkania, który określi zasoby kulturowe i naturalne wchodzące w zakres dziedzictwa kulturowego opisywanego miejsca i podkreśli walory turystyczne okolicy.

Zgłaszane projekty mogą mieć charakter prac plastyczno-opisowych (fotograficznych, graficznych, rysunkowych etc.) lub pracy pisemnej w postaci eseju. Może to być na przykład:
- esej
- cykl fotografii lub prac wykonanych w dowolnej technice plastycznej (zdigitalizowane)
- projekt trasy turystycznej (trekkingowej, rowerowej itp.)
- projekt zagospodarowania miejsca historycznego

Do konkursu można zgłaszać także prace niemieszczące się ściśle w wymienionych kategoriach, lecz spełniające podstawowe kryterium przedstawienia projektu podkreślającego walory miejsca zamieszkania lub regionu, który Autor(ka) zechce przedstawić jako turystycznie atrakcyjny. Do udziału zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

Termin nadsyłania prac upływa 15 kwietnia 2016 roku. Konkurs trwa od 1 marca do 15 kwietnia 2016 roku i uczestniczyć w nim mogą uczniowie szkół ponadgimanzjalnych. Udział w konkursie jest bezpłatny, a najciekawsze prace pisemne lub plastyczne na temat „Projekt: zapraszam w moje strony” zostaną nagrodzone i zaprezentowane. W puli nagród przewidziane są m.in.: indeksy uprawniające do rozpoczęcia studiów w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie na kierunku projektowanie kultury bez przechodzenia procedury kwalifikacyjnej (dla autorów 10 najlepszych prac) oraz nagroda specjalna (dla autorów 3 najlepszych prac). Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni do Instytutu Kultury Europejskiej UAM na uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.

W składzie Kapituły Konkursowej oceniającej nadesłane prace znajdują się: Prof. Beata Frydryczak (przewodnicząca Kapituły), Prof. Leszek Mrozewicz – Dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej oraz 3 wyznaczonych pracowników IKE UAM.

Prace konkursowe (wydruk lub forma elektroniczna na płycie CD) wraz z wypełnionym Formularzem zgłoszeniowym oraz Oświadczeniem, należy dostarczyć osobiście do Sekretariatu IKE UAM lub przesłać na adres: Instytut Kultury Europejskiej UAM, ul. Kostrzewskiego 5-7, 62-200 Gniezno, z dopiskiem na kopercie: „Projekt: zapraszam w moje strony” do dnia 15 kwietnia. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu. Zapraszamy także na strony internetowe: www.projektowaniekultury.amu.edu.pl, www.ike.amu.edu.pl, oraz do kontaktu pod numerem tel. 618294805, a także na Facebooku „projektowanie kultury IKE UAM”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM
Prof. dr hab. Leszek Mrozewicz