Debata ekspercka "PODRĘCZNIKI BEZ UPRZEDZEŃ I DYSKRYMINACJI. PROJEKTOWANIE ZMIANY"
Wydarzenie, trwa od 29-02-2016 do 29-02-2016

Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w otwartej debacie eksperckiej pod tytułem: PODRĘCZNIKI BEZ UPRZEDZEŃ I DYSKRYMINACJI. PROJEKTOWANIE ZMIANY, która odbędzie się 29 lutego 2016 r. w godzinach od 11.00 do 15.00 w Sali XVII Collegium Minus UAM przy ul Wieniawskiego 1.

Przyczynkiem do dyskusji będą wyniki badań opublikowanych w raporcie „Gender w podręcznikach” pod red. I. Chmury-Rutkowskiej, M. Dudy, M. Mazurek i A. Sołtysiak-Łuczak. W debacie udział wezmą: prof. Małgorzata Fuszara, dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech, dr Violetta Kopińska, dr Joanna Dec-Pietrowska, Elżbieta Walkowiak oraz przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematem uprzedzeń i dyskryminacji w edukacji formalnej.

Celem projektu badawczego była krytyczna analiza zawartości polskich podręczników oraz treści podstaw programowych pod kątem prezentowanych i promowanych w nich wzorców i idei dotyczących kobiecości, męskości, a także najważniejszych przesłanek dyskryminacji (wiek, kolor skóry i pochodzenie etniczne, poziom sprawności itp.).

Projekt zrealizowany został przez niemal 100-osobowy interdyscyplinarny zespół badaczek i badaczy. W efekcie analizą objęto 227 czyli 25% podręczników dopuszczonych przez MEN w 2013 roku do użytku szkolnego i przeznaczonych do kształcenia ogólnego w zakresie 28 przedmiotów, na wszystkich poziomach w różnych typach szkół. Analizie jakościowej poddana została również treść nowej podstawy programowej oraz dokumenty prawne dotyczące problematyki stereotypów i uprzedzeń związanych z płcią w edukacji szkolnej.

Więcej informacji o projekcie badawczym „Gender w Podręcznikach” oraz o zespole prowadzącym badania można znaleźć na stronie www.gender-podreczniki.amu.edu.pl

UAM - pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus