Konferencja "Imigracja i wielokulturowość w XXI wieku. Przypadek Polski."
Wydarzenie, trwa od 17-02-2016 do 18-02-2016

Termin i miejsce: 17-18 lutego 2016; Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Wydział Historyczny, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Poznań, ul. Umultowska 89D.

Uczestnicy: przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za tworzenia i wdrażanie polityki imigracyjnej oraz integracyjnej państwa polskiego na poziomie centralnym, instytucji lokalnych realizujących przedmiotową politykę, organizacji pozarządowych zaangażowanych w świadczenie pomocy imigrantom, badacze zjawisk migracyjnych z kraju i zagranicy. Gościem specjalnym konferencji będzie Profesor Sev Ozdowski z Uniwersytetu w Sydney, ekspert
z zakresu Praw Człowieka i problematyki uchodźczej.

Opis konferencji: konferencja organizowana w związku ze zbliżającym się terminem finalizacji trzyletniego projektu badawczo-wdrożeniowego Społeczno-kulturowa identyfikacja cudzoziemców, realizowanego przez konsorcjum UAM-MEDCORE, którego liderem jest UAM. Instytucją finansującą projekt jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W pierwszym dniu konferencji (Zagadnienia współpracy w zakresie przyczyn, przebiegu i konsekwencji imigracji) planujemy realizację dwóch sesji tematycznych w formie plenarnej. Pierwsza z nich będzie poświęcona prezentacji naukowych, edukacyjnych i informatycznych produktów prac projektowych konsorcjum, których głównym beneficjentem będą urzędnicy odpowiedzialni za kontakt z imigrantami. W ramach drugiej sesji zamierzamy przeprowadzić debatę, której głównym tematem będą propozycje dotyczące nowych form współpracy między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w rozwiązywanie kwestii imigracyjnych w Polsce. W drugim dniu konferencji (Uwarunkowania wielokulturowości i imigracji w dyskursie naukowym) przewidujemy organizację jednej sesji plenarnej oraz kilku sesji tematycznych. Procesy imigracji w XXI wieku w coraz większym stopniu dotyczą krajów Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polski. Przyczyny tej tendencji niewątpliwie wiążą się z narastaniem konfliktów w krajach Afryki i Azji. Związane są także z rozwojem społeczno-ekonomicznym Polski i jej akcesją do Unii Europejskiej. Narastające imigracje wpływają na zjawisko wielokulturowości rozumiane w kategoriach faktu kulturowego, dyspozycji psychologicznych i relacji międzyludzkich oraz polityki państwa, czyli jej substancjalnym i komunikacyjnym wymiarze. Te procesy stały się przedmiotem licznych analiz polskich i zagranicznych badaczy. Ten dzień konferencyjny poświęcony będzie efektom tych dociekań. Tematyka obejmie szeroko rozumiane uwarunkowania imigracji do Polski. Oczywiście kształtujące je psychospołeczne, kulturowe, ekonomiczne i polityczne czynniki wiążą się zarówno ze stanem i funkcjonowaniem społeczeństwa polskiego, jak i charakterystyką imigrantów i ich społeczności pochodzenia. Przedmiotem refleksji uczestników konferencji staną się także zjawiska i procesy związane z zagadnieniem wielokulturowości w Polsce.

Informację wprowadził/a: Maciej Bether