Cyfrowe Archiwum im. J. Burszty w bazie Archiwów Społecznych Ośrodka KARTA
Wiadomość, opublikowana 08-02-2016

Uruchomione w grudniu 2014 roku Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty znalazło się w bazie archiwów społecznych, którą prowadzi Ośrodek KARTA.

Link do Cyfrowego Archiwum na stronie projektu:

„Archiwum społeczne powstaje w efekcie celowej oddolnej działalności obywatelskiej. Jego główną misją jest aktywne działanie na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa kulturowego, a celem – pozyskiwanie, zabezpieczanie, opracowanie i udostępnianie materiałów wchodzących w skład niepaństwowego zasobu archiwalnego”.

Zasób obejmuje dokumenty etnograficzne (m.in. notatki terenowe, książki naukowe) oraz zbiory audiowizualne. Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty bazuje na zasobach archiwalnych gromadzonych w IEiAK UAM od końca lat 40. XX w. Inicjatorkami jego powstania i redaktorkami portalu są dr Agata Maria Stanisz i dr Anna Weronika Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego.

Obecnie zdigitalizowanych i udostępnionych ok. zostało 8500 obiektów (73 nagrania audio, 2525 zdjęć cyfrowych, 4169 skanów negatywów, 210 skanów pozytów, 1487 slajdów, 13 książek, 18 filmów wideo). Wszystkie materiały są udostępnione na wolnej licencji – Creative Commons Uznanie Autorstwa Na tych samych warunkach (CC-BY-SA 3.0 Polska).

Znalezienie się w sieci Archiwów społecznych daje Cyfrowemu Archiwum szanse na dalszy rozwój oraz na podejmowanie wspólnych inicjatyw z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, których celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego.

Informację wprowadził/a: Maciej Bether