V edycja Ogólnopolskiej Akcji (anty)Walentynkowej na Krechę
Wydarzenie, trwa od 12-02-2016 do 12-02-2016

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu serdecznie zaprasza na V edycję Ogólnopolskiej Akcji (anty)Walentynkowej na Krechę oraz wernisaż WierszYstawki artystycznej 12 lutego 2016 r o godzinie 18.00 ul. Ratajczaka 38/40. Wstęp wolny.

Krwiste serduszko, różowy misiaczek? czy po raz 5 autorska pocztówka literacko-artystyczna?

To już 5.edycja ogólnopolskiej akcji (anty)Walentynkowej Na Krechę, która zamiast komercyjnych ozdób i wszędobylskiego kiczu proponuje czytanie wierszy z pocztówek, będących kompilacją miłosnych (albo około czy anty-miłosnych) treści i zdjęć, grafik, obrazów, rysunków zaprzyjaźnionych artystów, poetów i członków Grupy Literycznej Na Krechę.

Rozdamy, zostawimy w publicznych miejscach, wrzucimy do skrzynek pocztowych  około 15 000 autorskich kartek wydanych własnym sumptem, przygotowanych w 75 wzorach, pod kuratelą Łucji Dudzińskiej.

(Do druku kartki przygotowała od lat współpracująca z Grupą Joanna Kulhawik).

W tym roku akcję z inicjatywy Jolanty Nawrot wspierają studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej o specjalności krytyka i praktyka literacka oraz młodzież skupiona w MDK 2, z warsztatów Manufaktura Słowa (odbywających się pod opieką: Małgorzaty Głazowskiej i Agnieszki Z. Warzechy).

Akcja przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa poezji, gdyż wychodzimy ze sztuką na ulice, do pubów, klubów, bibliotek, a nawet do domów. Promujemy tylko „dobrą” poezję.

Chcemy stwarzać okoliczności do spotkania przypadkowego czytelnika poezji, który zwabiony grafiką, kolorem lub ascezą obrazu, wyszukanym kadrem fotograficznym zatrzyma się na dłużej; zainteresuje się, wróci po kolejną porcję poetyckiej sztuki, najczęściej uważanej za niszową – przez to elitarną. Chcemy łamać te stereotypy.

Akcja poetycka jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu artystów i tak w tym roku wiodą prym fotografie oraz fotografiki Marii Kuczary z Krakowa oraz Rafała Babczyńskiego ze Szczecina w ich graficznym opracowaniu wierszy wielu poetówPrócz autorskich opracowań, znajdziemy również prace: Joanny Kulhawik, Jadwigi Grabarz, Joanny Łaksy, Mieczysława Jarosza, Krzysztofa Sobczyka, Andrzeja Guttfelda, Serge Vasilendiuc’a, Malwiny de Bradé, Joanny Bąk, Kamila Domańskiego, Pawła Domurata, Jacka Taszyckiego, Krzysztofa Kijanowskiego, Aleksandry Gisges-Daleckiej, Jacka Wysockiego, Bożeny Boby Dygi, Piotra Opalińskiego, Krzysztofa Lalika, Jolanty Ciechanowskiej…

Z akcją są połączone inne imprezy: III Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Erotyk na Krechę” im. Tadeusza Stirmera,  WierszYstawki artystyczne w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (zapraszamy na wernisaż 12.02.2016 o godz. 18:00, wcześniej  o godz. 9:00 studenci zapraszają do Collegium Maius na ul Fredry 10)  oraz Hyde Park – Integracje Literackie w Klubie „Nie lubię poniedziałków” w Krakowie (14.02.2016 o godz. 18:00).  Odbędą się spotkania: z Ewą Sonnenberg, laureatami konkursu oraz  poetami: Wiktorią Szumiatą,  Mariuszem Kusionem, Judyta Ciszewską i Michałem Sokołowskim, w ramach promocji książek w serii wydawniczej: Biblioteka Poezji / Na Krechę pod redakcją Łucji Dudzińskiej, przy wsparciu muzycznym: Omira Sochy i Logos Semper (spotkania moderują: Elżbieta Świtalska, Jolanta Nawrot, Krzysztof Lalik, Mariusz Kusion).

Natomiast 15.02.2016 o godz. 17:30 zapraszamy na wernisaż WierszYstawki artystycznej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2  w Poznaniu na ul. Za Cytadelą 121, gdzie najmłodsza uczestniczka Grupy –  Patrycja Kopacka przedstawi swój tomik pt. „Nie wiem”.  (spotkanie moderuje: Agnieszka Zofia Warzecha). WierszYstawka odbędzie się również w Drezdenku w Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Tischnera.

Autorskie kartki poetyckie (do wyczerpania nakładu) będą dostępne, z inicjatywy wielu chętnych uczestników oraz partnerów akcji, na różnych spotkaniach literackich, w pubach i na ulicach, w bibliotekach, w teatrach, galeriach między innymi takich miast: Poznań, Kraków, Łódź, Elbląg, Drezdenko, Wrocław, Gdynia, Katowice, Nowy Tomyśl, Bytom, Chorzów, Warszawa, Olkusz, Głogów, Kalisz, Zawidów, Oświęcim, Będzin, Białystok, Tarnów, Barlinek, Bielsko Biała.  (Członkowie Grupy przejęli inicjatywę rozdawania kartek w swoim środowisku. I tak na przykład: w Nowym Tomyślu – Dorota Nowak, w Łodzi – Kaja Kowalewska, w Oświęcimiu – Wojtek Michalec, w Tarnowie – Natalia Tryba, w Bielsku Białej – Joanna Fligiel, w Elblągu – Dominika Lewicka-Klucznik, w Drezdenku – Tomasz Walczak,  we Wrocławiu – Natalia Dziuba, w Zawidowie – Anna Nawrocka …)

Organizator: Grupa Literyczna Na Krechę,  Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Partnerzy: UAM, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, MDK2, Manufaktura Słowa

Informację wprowadził/a: Anna Dodot