„Polacy w Petersburgu” na UAM
Wydarzenie, trwa od 07-10-2013 do 20-10-2013
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy „Polacy w Petersburgu”. Wystawa na 12 planszach prezentuje obecność Polaków w mieście nad Newą, od końca XVIII stulecia po współczesność.

Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia miejsc związanych z ostatnimi miesiącami życia króla Stanisława Augusta, który przybył do Petersburga po śmierci Katarzyny II. Następnie prezentuje losy przywódców powstania 1794 roku  – Tadeusza Kościuszki, Jana Ursyna Niemcewicza i Jana Kilińskiego – więzionych przez carat w Twierdzy Pietropawłowskiej. 

Wystawa pokazuje, że Petersburg dla Polaków był nie tylko miejscem uwięzienia i cierpień. Adam Mickiewicz święcił w mieście literackie sukcesy i zawarł tam szereg ważnych znajomości wśród elit. Nieco później nad Newą oklaskiwani byli polscy muzycy i tancerze: Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski, Feliks i Matylda Krzesińscy, swoje opery wystawiał Stanisław Moniuszko. W gronie malarzy, którzy studiowali i tworzyli w Petersburgu wymienić można Henryka Siemiradzkiego i Ferdynanda Ruszczyca. Na kartach historii grodu nad Newą zapisali się również polscy inżynierowie i architekci – Stanisław Kierbedź, Andrzej Pszenicki, Marian Lalewicz i wielu innych. Z Petersburgiem związane są też liczne nazwiska osób duchownych, a nawet świętych: Rafał Kalinowski, Urszula Ledóchowska, Zygmunt Szczęsny Feliński. 

Petersburska Polonia mocno ucierpiała w wyniku stalinowskiego terroru oraz blokady miasta w czasie II wojny światowej. Po upadku ZSRR w Petersburgu doszło do odrodzenia polskiej kultury. W mieście nad Newą działają Polskie stowarzyszenia, wydawana jest polskojęzyczna prasa, organizowane są liczne wystawy i koncerty.

Wystawa „Polacy w Petersburgu” powstała w roku ubiegłym ze środków Senatu RP i towarzyszyła IV Forum Regionów Polska-Rosja. Następnie była prezentowana w gmachu Senatu RP, Domach Polonii w Krakowie i Rzeszowie oraz w Petersburgu.

Otwarcie wystawy nastąpi 7 października 2013 r. o godzinie 14:00 w Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1.
Słowo wstępne wygłosi autorka wystawy – pani Ewa Ziółkowska, wiceprezes Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. 

Wystawa eksponowana będzie w holu Collegium Minus do 20 października 2013 r.

Zapraszamy!

UAM – Pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Marta Gruszczyńska

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.