Informacje dla mediów

Rzecznik prasowy Uniwersytetu

Małgorzata Rybczyńska

 adres e-mail: uamrzecznik@amu.edu.pl
telefon: +48 61 829 40 30 | mobile: +48 662 099 140

Biuro prasowe

 telefon: +48 61 829 44 97

Kontakt z pracownikami Biura Prasowego


Zarządzenie Rektora w sprawie powołania Biura Prasowego
System Identyfikacji Wizualnej UAM

Relacje ludzi i zwierząt w oczach (i na talerzach) naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 28-09-2018

1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu – sposobu odżywiania polegającego na rezygnacji z jedzenia wszystkich zwierząt, w tym także ryb czy owoców morza. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (największa na świecie organizacja zrzeszającą specjalistów z zakresu żywności i żywienia) wyraża stanowisko, że dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są zdrowe i odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia. Czy w dzisiejszych czasach rezygnacja z jedzenia mięsa jest koniecznością, modą czy wyborem etycznym?

Więcej...
Setny rok będzie ich pierwszym
Wiadomość, opublikowana 28-09-2018

„Jesteście w czepku urodzeni, drugiej takiej inauguracji studentów pierwszego roku już nie będzie” – przywitał JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki studentów zgromadzonych w piątek 28 września w Auli Uniwersyteckiej na Dniu Studenta I roku. Nawiązał do rozpoczynających się  obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, którego spadkobiercą jest UAM. Rektor zachęcał rozpoczynających studia młodych ludzi do udziału w uroczystościach. - Ten rok jest szczególny ważny jeszcze z innego powodu –  mówił - 1 października wchodzi w życie nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To wyzwanie przede wszystkim dla nas – profesorów, dziekanów, rektorów – jak uczelnię przystosować do nowych przepisów prawa. Chciałbym jednak zapewnić was, że te zmiany, które czekają nas jako uniwersytet, nie dotkną was jako studentów. Będziecie studiować kierunki studiów, które wybraliście i niezależnie jak uniwersytet będzie kształtowany, z całą pewnością będziemy dbali o to, byście mogli swoje studia ukończyć w planowanych terminach – zapewniał prof. Lesicki.

Więcej...
Wspólne Gaudeamus
Wiadomość, opublikowana 27-09-2018

Dziś, 27 września, Rektorzy świętujących Jubileusz 100-lecia uczelni spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej zapowiadającej jubileuszowy rok akademicki. Nagranie z tego wydarzenia dostępne jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=V5UhAGQuNzE.

Więcej...
Spotkanie Adaptacyjne dla studentów z niepełnosprawnościami
Wiadomość, opublikowana 26-09-2018

– Cieszę się bardzo, że zechcieli Państwo wziąć udział w spotkaniu adaptacyjnym, które zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Ad Astra – mówiła prorektor ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska, 25 września podczas spotkania ze studentami z niepełnosprawnościami. - Stowarzyszenie dba o to by realizować  Państwa potrzeb. Wszyscy jesteście równi. Równość polega na tym, aby wszystkim stworzyć takie warunki, by mogli komfortowo studiować. Uniwersytet stara się, by Państwu pomóc – mówiła prof. Kaniewska.

Więcej...
Inspirująco i naukowo. Zakończył się BestStudent Camp UAM!
Wiadomość, opublikowana 25-09-2018

Na pytanie — Jak się udało spotkanie? – odpowiada tuż po zakończeniu obozu, pomysłodawczyni projektu Prorektor ds. nauki i kształcenia UAM, prof. Beata Mikołajczyk — Było niezwykle inspirujące. Studenci byli otwarci i kreatywni, punktualni i zdyscyplinowani. Uczyli się wielu rzeczy. Przekazywaliśmy im tę wiedzę, którą świadomy student powinien posiadać. Natomiast to, co mnie ujęło, to chęć pracy w grupie w różnych konfiguracjach i chęć rozmowy z nami – prowadzącymi warsztaty. Ta grupa studentów to osoby pełne chęci do dialogu, do współpracy i dyskusji. Jest to zaczyn na przyszłość. Dziś rozstaliśmy się, co nie oznacza, że od 1 października nie będziemy dalej tworzyć wspólnych projektów — odpowiedziała prorektor ds. nauki i kształcenia, prof. Beata Mikołajczyk.

Więcej...
Senat żałobny poświęcony pamięci śp. prof. Teresy Rabskiej
Wiadomość, opublikowana 25-09-2018

25 września, w Sali Lubrańskiego UAM, odbył się Senat Żałobny, poświęcony zmarłej 7 sierpnia 2018 r., śp. prof. Teresie Rabskiej. - Żegnamy wybitną uczoną, perłę w koronie naszej Almae Matris, lubianą, cenioną, osobę ciepłą i serdeczną, otwartą dla świata i ludzi, tytana pracy, czego wyrazem są liczne medale i odznaczenia. Zawsze będzie niedościgłym wzorem – mówił o zmarłej JM Rektor, prof. Andrzej Lesicki.

Więcej...
Młodzieżowy festiwal królowej nauk na UAM
Wiadomość, opublikowana 25-09-2018

Po co matematykowi kredki? – to jedno z pytań, na które odpowiedź znajdą uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Wielkopolski podczas Festiwalu Matematyki. Odbędzie się on w czwartek, 27 września, na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM na Morasku. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest geometrii.

Więcej...
Bilingualism Matters na Wydziale Anglistyki
Wiadomość, opublikowana 25-09-2018

We wtorek, 25 września o godz. 17:00, w Auli Lubrańskiego Collegium Minus UAM, zainaugurowana została działalność polskiego oddziału Centrum Bilingualism Matters. Misją tego uznanego na świecie centrum, z siedzibą w Edynburgu, jest rozpowszechnianie w społeczeństwach wyników badań oraz informacji na temat dwu- i wielojęzyczności. Pracownicy Wydziału Anglistyki od wielu lat są zaangażowani w prowadzenie interdyscyplinarnych badań w obrębie  dwu/wielojęzyczności, oraz propagowanie ich wyników na forach lokalnych i międzynarodowych.

Więcej...
Nauki „wolne, aby sprostać potrzebom świata”
Wiadomość, opublikowana 24-09-2018

„My, niżej podpisani Rektorzy Uniwersytetów Europejskich, zgromadzeni w Bolonii z okazji 900-lecia najstarszego Uniwersytetu w Europie” – to pierwsze słowa preambuły Magna Charta Universitatum, aktu podpisanego 18 września 1988 r. przez 388 rektorów i kierowników uniwersytetów z okazji jubileuszu Uniwersytetu w Bolonii. Od wtorku sygnatariuszem Karty jest także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Rozpocząć studia bez zbędnych zmartwień
Wiadomość, opublikowana 21-09-2018

„Gdzie znaleźć przydatne książki?”, „W jakim miejscu zjeść smaczny i niedrogi obiad?”, „W którym budynku odbywają się zajęcia?” – to tylko niektóre z wielu pytań, jakie na początku października zadają sobie nowo przyjęci studenci I roku. Wśród nich jest także grupa osób, dla których równie istotne są pytania o dostępność windy w budynku czy możliwość nauki języka, gdy nie słyszy się lektora. To właśnie dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy rozpoczynają przygodę z uczelnią, przygotowane zostało Spotkanie Adaptacyjne, które potrwa od 24 do 27 września. Jego organizatorem jest Biuro UAM ds. Studentów z Niepełnosprawnościami oraz Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”.

Więcej...
Będą uczyć się od najlepszych i liczą na ich dobre rady
Wiadomość, opublikowana 20-09-2018

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z pierwszego i drugiego roku, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z egzaminu maturalnego oraz byli laureatami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, wyruszyli w czwartek na obóz naukowy – BESTStudentCAMP. W spotkaniu w uniwersyteckim ośrodku w Gułtowach bierze udział 24 młodych naukowców.

Więcej...
Wydział Fizyki UAM zaprasza na scenę
Wiadomość, opublikowana 20-09-2018

„Tęcza w próbówce”, „Jasne i ciemne strony plastiku” czy „Fizyka dla nerdów” – to tylko niektóre z tematów projektów, jakie przygotowali uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie. Już po raz jedenasty odbędzie się on od 21 do 22 września na Wydziale Fizyki UAM na Morasku i są to krajowe eliminacje europejskiego festiwalu Science on Stage. Udział zapowiedziało ponad 400 nauczycieli i uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania oraz dydaktycy i popularyzatorzy nauk przyrodniczych z wyższych uczelni z całej Polski.

Więcej...
Erasmus dla pracowników administracji UAM!
Wiadomość, opublikowana 19-09-2018

SUCTI czyli System University Change Towards Internationalization, to projekt wzmocnienia kadry administracyjnej szkół wyższych poprzez zapewnienie wiedzy i umiejętności związanych z procesem umiędzynarodowienia uczelni. W projekcie bierze udział wiele europejskich uczelni takich jak uniwersytety z Porto, Mediolanie, czy Barcelonie. Na Uniwersytet im Adama Mickiewicza SUCTI dotarło dzięki temu, że uczelnia należy do grupy Santander Universidades.

Więcej...
UAM będzie współpracował z „najzimniejszą” uczelnią w Japonii
Wiadomość, opublikowana 19-09-2018

W środę, 19 września br., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Ryszard Naskręcki, przyjął delegację z Kitami Institute of Technology, reprezentowanego przez prezydenta prof. Soichiro Suzuki.  Podczas spotkania podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza  a Politechniką z Kitami w Japonii.

Więcej...
Wielka karta uniwersytetów
Wiadomość, opublikowana 20-09-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się w gronie sygnatariuszy Magna Charta Universitatum. Akt podpisał JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, który uczestniczy w obchodach 30-lecia powstania dokumentu i Obserwatorium Magna Charta Universitatum. Uroczystości trwają w Salamance, gdzie 800-lecie świętuje tamtejsza uczelnia.

Więcej...
Studenci UAM globalnymi zwycięzcami GOMAC 2018
Wiadomość, opublikowana 18-09-2018

W nocy z 17 na 18 września ogłoszone zostały wyniki Global Online Marketing Academic Challenge (GOMAC) 2018. Zwycięzcami są studenci z UAM i UEP w składzie: kapitan - Mateusz Halicki (AIR/UEP), Dawid Śliwiński (TK/UAM), Sebastian Jastrzębski (TK/UAM) i Aleksander Kempa (TK/UAM) pod opieką dra Wojciecha Czarta (UAM). W poprzedniej rundzie drużyna z UAM okazała się też najlepszą w Europie i tym samym  zakwalifikowała się do rundy finałowej, gdzie wybrano światowych zwycięzców konkursu.

Więcej...
XV Światowy Kongres Prawa Rolnego na Wydziale Prawa i Administracji UAM
Wiadomość, opublikowana 18-09-2018

19 września o godz. 9:30, na Wydziale Prawa i Administracji UAM, zainaugurowany zostanie XV Światowy Kongres Prawa Rolnego, organizowany w ramach międzynarodowego stowarzyszenia Unione Mondiale degli Agraristi Universitari. W Kongresie weźmie udział ponad 130 uczestników (naukowców i praktyków zajmujących się z prawem rolnym) z wielu państw i kilku kontynentów. Temat tegorocznego Kongresu to: „Współczesne wyzwania prawa rolnego między globalnością, regionalnością i lokalnością”.

Więcej...
„Zdrada” na kresach. Kilka refleksji na rocznicę 17 września 1939.
Wiadomość, opublikowana 17-09-2018

17 września 1939 roku, ZSRR dokonało zbrojnej napaści na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Obchodząc 79. rocznicę tych wydarzeń, zapraszamy Państwa do przeczytania komentarza dra Pawła Stachowiaka z Zakładu Najnowszej Historii Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM:

Więcej...
Warkocz, skarb i ślady sekcji
Wiadomość, opublikowana 14-09-2018

11440 zabytków, 715 obiektów oraz 476 próbek – tak można w liczbach podsumować dotychczasowe działania archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Placu Kolegiackim. Odsłonięto już około 25% powierzchni dawnej Kolegiaty, a wśród najważniejszych znalezisk naukowców są m.in.: skarb monet z czasów jagiellońskich, pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami szat – ornatem, fragmenty dzwonu, który rozbił się w trakcie ostatniego pożaru Kolegiaty czy warkocz z XVII lub XVIII wieku, ochrzczony już warkoczem (spod) Marii Magdaleny.

Więcej...
Urodzinowa herbatka w Botaniku
Wiadomość, opublikowana 14-09-2018

To już tradycja, że we wrześniu świętujemy urodziny Ogrodu Botanicznego UAM. Z tej okazji Botanik zaprasza wszystkich zainteresowanych w najbliższy weekend, 15 i 16 września, do swojej siedziby przy ul. Dąbrowskiego 165. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazł się m.in. IV Festiwal Herbaty Zaparzaj!

Więcej...
Studenci UAM znów najlepsi w Europie!
Wiadomość, opublikowana 13-09-2018

Zespół studentów z UAM i UEP w składzie: kapitan - Mateusz Halicki (UEP), Dawid Śliwiński (UAM), Sebastian Jastrzębski (UAM) i Aleksander Kempa (UAM) pod opieką dra Wojciecha Czarta zajęli pierwsze miejsce w Europie w międzynarodowym konkursie Global Online Marketing Academic Challenge (GOMAC) 2018. Studenci przez kilka miesięcy intensywnej pracy przygotowywali i przeprowadzili 3-tygodniową kampanię marketingową integrującą platformy Google Ads (AdWords), Facebook oraz LinkedIn. Kampania konkursowa została przeprowadzona dla firmy Ogarniamprad.pl, pierwszej w Polsce dedykowanej platformy aukcyjnej, umożliwiającej w czasie rzeczywistym licytacje zakupu i sprzedaży energii w ramach grupowych aukcji odwrotnych. Jako Europejscy Zwycięzcy GOMAC studenci walczą jeszcze o miano Globalnego Zwycięzcy GOMAC 2018.

Więcej...
Język i ewolucja: zagadnienia i perspektywy – 48. Poznań Liguistic Meeting
Wiadomość, opublikowana 13-09-2018

Językoznawcy z całego świata zjechali do Poznania na doroczną konferencję 48. Poznań Linguistic Meeting organizowaną przez Wydział Anglistyki. Uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek na WNPiD UAM. Jak mówiła dziekan Wydziału Anglistyki, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, podczas otwarcia konferencji, jej motywem przewodnim jest ewolucja języka i jej perspektywy: – Ewolucja języka zawiera w sobie praktycznie wszystkie dziedziny lingwistyki – dodała dziekan prof. Dziubalska-Kołaczyk.

Więcej...
Ostatni moment dla niezdecydowanych
Wiadomość, opublikowana 13-09-2018

To już ostatnie dni dodatkowej rekrutacji w UAM, ale jeszcze zostały wolne miejsca na niektórych  kierunkach.

Więcej...
Fascynujący świat mięczaków
Wiadomość, opublikowana 12-09-2018

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. UAM Andrzej Lesicki,jest biologiem, specjalistą z zakresu fizjologii zwierząt i biologii komórki. W pracy badawczej zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami jak: regulacja metabolizmu cukrowców w tkankach zwierząt bezkręgowych czy funkcje białek błon komórkowych. Obiektem badań są m.in. mięczaki, w pracy badawczej zajmuje się również wykorzystaniem technik biologii molekularnej w klasyfikacji ślimaków płucodysznych. Jest więc też malakologiem i dlatego od 13 września br. weźmie udział w 34 Seminarium Malakologów Polskich w Toruniu. Zapytaliśmy Rektora o kilka komentarzy związanych z tą konferencją naukowa.

Więcej...
Oświadczenie Rektora UAM
Wiadomość, opublikowana 12-09-2018

Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do artykułu z Gazety Wyborczej Poznań z dnia 12 września 2018 roku informuję, że w piątek 7 września br. spotkałem się z rektorami czterech poznańskich uniwersytetów: Medycznego, Przyrodniczego, Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego, by porozmawiać o perspektywie federacji tych uczelni na podstawie przepisów prawnych zawartych w zapisach nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Podkreślam słowo „federacji”. Każdy z partnerów byłby nadal odrębną uczelnią, ze swoim rektorem, senatem (zapewne radą uczelni), statutem, strukturą, etc. Tworzylibyśmy federację, która przyczyniłaby się – jak zakładamy – do poprawy wizerunku Poznania jako ośrodka naukowego i stworzyłaby nowe perspektywy wejścia w struktury sieci uniwersytetów europejskich. Na spotkaniu ustaliliśmy jedynie to, że zaczynamy rozmowy i analizy, które pokażą w przyszłości, czy zamysł ten jest trafny. Jeszcze raz podkreślam, że mówiliśmy o federacji, więc wszelkie analogie do wejścia Collegium Medicum w strukturę Uniwersytetu Jagiellońskiego czy utworzenia Wydziału Teologicznego UAM na bazie Papieskiego Wydziału Teologicznego, a nawet nawiązywanie do wspólnej inauguracji roku akademickiego w Poznaniu w 2013 roku – są nietrafne, gdyż wówczas możliwe były jedynie fuzje, „wchłonięcia”, etc. Dzisiaj pojawiają się już inne możliwości, dlatego ustaliliśmy, że rozpoczynamy dopiero dyskusje z własnymi społecznościami, a informację upowszechnimy przy okazji inauguracji roku akademickiego 2018/2019. Szkoda, że nie udało mi się przekazać Państwu tych informacji, zanim dotarli do nich dziennikarze…

Więcej...
Wyzwania rozwoju lokalnego i regionalnego – konferencja Baltic University Programme
Wiadomość, opublikowana 12-09-2018

Baltic University Programme to sieć blisko 230 uniwersytetów oraz innych instytucji nauki z krajów w regionie Morza Bałtyckiego. Współpraca koncentruje się wokół kwestii zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i demokracji w regionie Morza Bałtyckiego. Celem programu jest wspieranie kluczowej roli uniwersytetów w demokratycznym, pokojowym i zrównoważonym rozwoju. Od jutra do14 września, na UAM oraz WSB odbędzie się konferencja BUP, zatytułowana: „Current Challenges of Local and Regional Development”. Inauguracja konferencji odbyła się 12 września, o godz. 9:30, w Auli Lubrańskiego Collegium Minus. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 34 uczelni z 11 Państw regionu Morza Bałtyckiego.

Więcej...
Prestiżowa nagroda dla studentów z UAM
Wiadomość, opublikowana 11-09-2018

Outstanding European Student Chapter Award to wyróżnienie, które otrzymali członkowie Koła Naukowego działającego przy Instytucie Geologii UAM. Młodzi ludzie zajmujący się tematyką geologii naftowej zostali nagrodzeni prestiżowym certyfikatem.

Więcej...
Uroczyste urodziny w Wilnie
Wiadomość, opublikowana 10-09-2018

W poniedziałek 10 września, Rektor UAM. prof. Andrzej Lesicki wziął udział w Wilnie w uroczystym otwarciu Międzynarodowych Obchodów 250. rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego.

Więcej...
Multikonferencja informatyczna FedCSIS na UAM
Wiadomość, opublikowana 10-09-2018

10 września, w Auli prof. Ziembińskiego na Wydziale Prawa i Administracji UAM, o godz. 11:00, zostanie zainagurowane międzynarodowe forum: „Federated Conference on Computer Science and Information Systems”. Forum zachęca naukowców z całego świata do przekazywania wyników swoich badań i uczestnictwa w dyskusjach poświęconych ich zainteresowaniom naukowym i zawodowym w zakresie informatyki i systemów informatycznych.

Więcej...
Kolejny rok Uniwersytetu Otwartego UAM
Wiadomość, opublikowana 07-09-2018

Uniwersytet Otwarty UAM znalazł już swoje miejsce w życiu uczelni. Od października 2016 roku, kiedy rozpoczęły się pierwsze zajęcia, do dzisiaj, uruchomionych zostało 118 kursów dla blisko trzech tysięcy słuchaczy. UO rozpoczyna więc trzeci rok działalności.

Więcej...
Rektor UAM na XX-leciu PWSZ w Koninie
Wiadomość, opublikowana 06-09-2018

20-lecie swojego istnienia obchodzi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie. Z tej okazji w uroczystym posiedzeniu Senatu tej uczelni uczestniczył Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. Od dziś, 6 września Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest również gospodarzem XXIX Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Publicznych Szkół Zawodowych, które potrwa do 8 września. W sesji plenarnej udział wziął także  Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

Więcej...
Most naukowy nad Odrą – Viadrina i UAM wspólnie stawiają czoło wyzwaniom społeczeństwa cyfrowego
Wiadomość, opublikowana 06-09-2018

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planują współpracę w ramach projektu pod nazwą „European New School for Digital Studies” w Collegium Polonicum w Słubicach.

Więcej...
Władze UAM podziękowały za sprawna akcję w Collegium Polonicum
Wiadomość, opublikowana 05-09-2018

W poniedziałek, 3 września, Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, podziękował w Collegium Polonicum w Słubicach osobom zaangażowanym w gaszenie pożaru Auli CP. Rektorowi towarzyszyli także: prorektorem ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas oraz Kanclerz, dr Marcin Wysocki. Dzięki zaangażowaniu pracowników i studentów Collegium Polonicum, funkcjonariuszy firmy ochroniarskiej oraz sprawnej akcji Strażaków, straty zostały ograniczone do minimum. Do pożaru doszło późnym wieczorem 31 lipca 2018 roku. Zniszczony został dach Auli CP i jej wyposażenie, reszta pomieszczeń nie została uszkodzona.

Więcej...
Sąsiedzi UAM na Umultowie
Wiadomość, opublikowana 05-09-2018

W poniedziałek, 3 września po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w nowej szkole na poznańskim Umultowie. Naukę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9  w Poznaniu rozpoczęło ok. 400 uczniów i 150 przedszkolaków. 

Więcej...
Pierwsza inauguracja roku szkolnego ULO w Słubicach
Wiadomość, opublikowana 03-09-2018

3 września rok szkolny rozpoczęli uczniowie nowo otwartego Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach. W roku szkolnym 2018/2019 naukę podjęło 24 uczniów: 10 uczniów wybrało profil humanistyczny, natomiast 14 uczniów – profil biologiczno-chemiczny. Rok szkolny uroczyście otworzył JM Rektor, prof. Andrzej Lesicki:

Więcej...
Bratanek Alana Turinga podkreśla znaczenie polskich kryptologów
Wiadomość, opublikowana 31-08-2018

– Prawie wszystkieprzełomowe odkrycia Alana Turinga nie były wyłącznie jego osiągnięciem – mówi Sir John Dermot Turing na łamach „The Times”. – Wszystkie osiągnięcia, które wiąże się z jego imieniem w Bletchley Park, opierają się na fundamentach zbudowanych przez Polaków – dodaje. W poniedziałek 3 września na rynku brytyjskim ukaże się najnowsza książka bratanka słynnego matematyka zatytułowana  „XY&Z The real story of how Enigma was Broken”. Na okładce  książki można przeczytać: „W łazience belgijskiego hotelu, francuski szpieg, fotografuje ściśle tajne dokumenty - instrukcje obsługi maszyny szyfrującej, Enigma. Kilka tygodni później matematyk w Warszawie zaczyna rozszyfrowywać zakodowane komunikaty Trzeciej Rzeszy i kładzie podwaliny pod operację łamania kodów w Bletchley Park. Współpraca między Francją, Wielką Brytanią i Polską została nazwana X, Y & Z”.

Więcej...
Nowy kanclerz UAM na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego
Wiadomość, opublikowana 31-08-2018

1 września 2018 r., obowiązki kanclerza UAM przejmuje dr Marcin Wysocki, dotychczas pełniący funkcję zastępcy kanclerza ds. ekonomicznych. Nowy kanclerz zapowiada kontynuację programu modernizacji infrastruktury Uczelni. Jednym z zadań w pierwszym okresie będzie dostosowanie administracji UAM do wyzwań związanych z przyjętą strategią rozwoju Uniwersytetu i zmian wynikających z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Więcej...
Zachwyt w oczach dziecka
Wiadomość, opublikowana 28-08-2018

–  Proszę to włożyć, a zobaczą państwo zachwycone oczy dzieci – mówi prof. Anna Izabela Brzezińska, kiedy dyrektorzy lub nauczyciele krępują się włożyć na głowy kapelusze. Od tego momentu rozpoczynają się zajęcia Aktywnego Małego Uniwersytetu Latającego UAM, projektu, który prof. Brzezińska z Zakładu Psychologii Socjalizacji i Wspomagania Rozwoju Instytutu Psychologii prowadzi wraz ze swoimi studentami. Przez blisko 5 lat,  900 studentów przeprowadziło warsztaty dla ponad 18 tys. dzieci i młodzieży w szkołach głównie z Wielkopolski. Studenci pokazują ciekawostki, robią eksperymenty, uczą szyfrowania albo mówią o roli motywacji,  tolerancji czy trudnych emocjach. Jej uczniowie wciągają do pracy swoich kolegów z innych kierunków – biologii, chemii, historii, etnologii, matematyki czy różnych filologii.

Więcej...
Odzyskały blask
Wiadomość, opublikowana 28-08-2018

Przez kilka tygodni wchodzący do Collegium Minus UAM  przechodzili przez zastępcze drzwi wejściowe. Te właściwe, piękne, drewniane poddane zostały renowacji - Zniszczeniu uległa listwa przylgowa, którą w całości wymieniono. Zadbano też o piękne, mosiężne elementy. Wypolerowano, wytrasowano je w kwasie, a następnie zabezpieczono lakierem, by długo trzymały połysk – zdradza konserwator Tomasz Pokładecki z firmy Bauartcomplex, który przeprowadzał renowację.

Więcej...
Burmistrz Słubic zadeklarował pomoc w odbudowie Auli CP
Wiadomość, opublikowana 27-08-2018

Po pożarze w Collegium Polonicum UAM, burmistrz Słubic, Tomasz Ciszewicz, obiecał pomoc w obudowaniu częściowo zniszczonej auli. Przypomnijmy, że 31 lipca, z nieznanych dotąd przyczyn, zapalił się dach nad salą. Spłonęła także część wyposażenia auli: – Uważam, że Collegium Polonicum powinno otrzymać od gminy pomoc w naprawie szkód – powiedział burmistrz podczas spotkania z prorektorem ds. kadry i finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Tadeuszem Wallasem. Spotkanie odbyło się pod koniec ubiegłego tygodnia w słubickim magistracie. Forma i wartość pomocy na razie są nieznane.

Więcej...
Audience development – unikatowe studia podyplomowe na WNS
Wiadomość, opublikowana 27-08-2018

Audience development – rozwój publiczności – to nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Program został stworzony wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i kierowany jest do osób, które pracują w organizacjach kultury w oparciu o koncepcję rozwoju publiczności. Chodzi więc nie tylko o pozyskanie szerszego audytorium, ale pogłębienie relacji z publicznością.

Więcej...
Modernizacja Hanki najlepsza
Wiadomość, opublikowana 24-08-2018

Modernizacja DS. Hanka zdobyła główna nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2017. Wyniki ogłoszono 24 sierpnia 2018 roku na Zamku Królewskim w  Warszawie. DS. Hanka zdobył główną nagrodę w kategorii obiekty hotelowo-konferencyjne.

Więcej...
Pielgrzymka doktoranta UAM
Wiadomość, opublikowana 23-08-2018

Po raz trzeci na wędrówkę szlakiem św. Jakuba wybrał się Dawid Abramowicz - doktorant Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Feel good @Cognifide
Wiadomość, opublikowana 21-08-2018

We wtorek 21 sierpnia 2018 roku w Gabinecie Prorektora ds. informatyzacji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Marka Nawrockiego, podpisana została umowa o współpracy pomiędzy uczelnią a firmą informatyczną Cognifide.

Więcej...
Ciężka praca w dobrym towarzystwie – Ambasadorowie UAM
Wiadomość, opublikowana 21-08-2018

Uczniowie szkół średnich mogą poznać Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jeszcze zanim pójdą na studia. Pomagają w tym studenci – uczestnicy programu Ambasador UAM. Właśnie trwa nabór kolejnych ambasadorów. Program ma na celu głównie promowanie uczelni wśród kandydatów, ale przy okazji rozwija również umiejętności marketingowe jej obecnych wychowanków. Do programu mogą zgłaszać się studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Więcej...
Naukowiec UAM rozwiązuje zagadkę zmiany klimatu sprzed ponad 6 tys. lat
Wiadomość, opublikowana 27-08-2018

Grupa 10 autorów, wśród nich prof. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii UAM opublikowali w PNAS, prestiżowym czasopiśmie amerykańskiej Akademii Nauk wyniki swoich badań prowadzonych w Çatalhöyük. To światowej sławy stanowisko archeologiczne, położone na południowy wschód od miasta Konya w regionie Anatolia w centralnej Turcji, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 2012.

Więcej...
Zostaną liderami!
Wiadomość, opublikowana 14-08-2018

14 sierpnia w Poznaniu ruszyła „Poznańska Akademia Liderów”. Uczestniczą w niej osoby, które rozpoczynają studia na jednej z uczelni wyższych: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu lub Politechnice Poznańskiej.

Więcej...
Ostatnie pożegnanie
Wiadomość, opublikowana 20-08-2018

17 sierpnia na cmentarzu parafialnym w Środzie Wielkopolskiej pożegnano prof. Teresę Rabską  z Wydziału Prawa i Administracji UAM.

Więcej...
Szkolenie biblioteczne grupy polonijnej w Bibliotece Uniwersyteckiej
Wiadomość, opublikowana 08-08-2018

W dniach 15 – 21 lipca 2018 r., w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM, odbyło się szkolenie bibliotekarskie dla grupy polonijnej. Uczestnicy pochodzili z Białorusi, Czech, Mołdawii, Ukrainy oraz Rosji. Kursanci uczestniczyli w wykładach oraz ćwiczeniach, a także zapoznali się z funkcjonowaniem instytucji, m.in. w Oddziale Digitalizacji, Udostępniania czy Zbiorów Specjalnych.

Więcej...
Najlepsi naukowcy z całego świata uczą podczas szkoły letniej na Wydziale Biologii
Wiadomość, opublikowana 03-08-2018

Na Wydziale Biologii ruszyła tegoroczna edycja School of Molecular and Theoretical Biology. Od 1 do 17 sierpnia uczestnicy z różnych krajów będą realizowali projekty pod okiem wybitnych naukowców z danej dziedziny. Szkoła letnia ma międzynarodowy charakter – bierze w nim udział 82 uczniów szkół średnich z państw europejskich, takich jak Białoruś, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Chorwacja, Mołdawia, Rosja oraz Polska, a także grono uczniów z dalszych zakątków świata – Filipin i USA.

Więcej...
LEGO® Education na UAM
Wiadomość, opublikowana 02-08-2018

26 lipca 2018 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli LEGO Education, AKCES Edukacja oraz przedstawicieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas którego zaprezentowane zostały sale, w których już niebawem powstanie na naszej uczelni LEGO® Education Innovation Studio. Na zbudowanie LEIS uczelnia otrzyma od LEGO Education ponad 100 zestawów różnych rozwiązań klocków LEGO (DUPLO, WeDo 2.0, EV3) wraz z zestawami rozszerzającymi o wartości ponad 120 tysięcy złotych.

Więcej...
Pożar w Collegium Polonicum - komunikat kierownictwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 01-08-2018

We wtorek 31 lipca, ok. godz. 22.30, pracownik ochrony budynku zauważył ogień na dachu budynku głównego Collegium Polonicum (nad Dużą Aulą). Niezwłocznie zawiadomiono odpowiednie służby. Dzięki ich szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej, rozprzestrzenianie się ognia zostało powstrzymane, w konsekwencji czego ochroniono pozostałe elementy dachu i dalszą część budynku.

Więcej...
Sąsiedzka współpraca na Umultowie
Wiadomość, opublikowana 30-07-2018

Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu UAM podejmie współpracę z nową placówką edukacyjną na Umultowie. Od września w położonym po sąsiedzku nowym Zespole szkolno-przedszkolnym nr 9 rozpocznie naukę koło 400 dzieci, natomiast 150 pojawi się w przedszkolu. Dzieci z klas drugich i trzecich w ramach obowiązkowych lekcji z wychowania fizycznego będą mogły korzystać z basenu uniwersyteckiego znajdującego się na Morasku. Oprócz tego, Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu zaoferuje uczniom dodatkowe zajęcia pozalekcyjne m.in. z tańca, czy tenisa ziemnego, które będą prowadzone przez pracowników UAM. Jak podkreśla zastępca dyrektora ds. dydaktyki, Karolina Perz: – Młodzi podążają za osobowościami, dlatego tak ważne, aby od najwcześniejszych lat rozwijać w nich pasję do sportu przez odpowiednio wykształconą kadrę. Celem współpracy jest nie tylko rozwój sportowy dzieci, ale też odkrywanie talentów, które w przyszłości chcielibyśmy mieć na naszej uczelni – dodaje dyrektor Karolina Perz. Współpraca może być obustronna. Umultowska szkoła oferuje dwa boiska i halę sportową na wynajem, dlatego dyrektor Karolina Perz nie wyklucza również możliwości korzystania z zaplecza nowej placówki na Umultowie.

Więcej...
Rusza Letnia Szkoła Prawa
Wiadomość, opublikowana 30-07-2018

W poniedziałek 30 lipca w stolicy Wielkopolski rozpoczęła się doroczna Letnia Szkoła Prawa organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań. Co roku, do miasta przyjeżdżają studenci z całego świata, aby przez tydzień uczyć się, poznawać polską kulturę i wymieniać doświadczenia. Spotkanie otworzy Międzynarodowa Konferencja, która odbędzie się w Collegium Iuridicum Novum UAM. Wystąpią podczas niej eksperci prawa cyberprzestrzeni i ochrony danych osobowych z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Podczas konferencji omówione zostaną tematy związane z RODO oraz kryptowalutą. Na koniec dnia Urząd Ochrony Danych Osobowych – współorganizator konferencji – przeprowadzi warsztaty, które będą dotyczyć bezpieczeństwa informacji w sieci, ochrony prywatności i danych osobowych. Konferencja rozpoczęła się o 10.15 w Sali Auditorium Maximum i odbywa się w języku angielskim.

Więcej...
Amerykańscy studenci prestiżowej Wharton School odwiedzą UAM!
Wiadomość, opublikowana 24-07-2018

Wharton School to uczelnia, którą ukończyli m.in. prezydent USA Donald Trump, jego córka Ivanka Trump, czy ekonomista Jeremy Rifkin.

Więcej...
Zielone porządki przed Hanką
Wiadomość, opublikowana 23-07-2018

Dom Studencki Hanka został oddany do użytku na początku tego roku. Przed wprowadzeniem się pierwszych lokatorów, jeszcze w grudniu 2017 r. wokół akademika posadzonych zostało 1800 drzewek, z których aż 70% się przyjęło. Sadzonki cisów zostały objęte gwarancją głównego wykonawcy modernizacji. Te, które po półrocznym okresie aklimatyzacji się nie przyjęły, zostały usunięte. W ich miejsce  firma Skanska posadzi nowe.

Więcej...
Nadchodzi wielka opozycja czerwonej planety i całkowite zaćmienie Księżyca!
Wiadomość, opublikowana 24-07-2018

– Takie zjawiska zdarzają się raz na kilkanaście lat! – mówi dr Wojciech Borczyk z Instytutu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 27 lipca będziemy mieli okazję obserwować w Polsce zjawisko, jakim będzie wielka opozycja Marsa – moment, w którym Słońce, Ziemia i Mars znajdują się wzdłuż jednej linii, co oznacza, że odległość między Ziemią a Marsem w tym momencie będzie najmniejsza.

Więcej...
Uniwersyteccy chemicy odtworzyli średniowieczną recepturę
Wiadomość, opublikowana 19-07-2018

Chemicy z UAM odtworzyli unikatową średniowieczną masę barwiącą. Pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego J. Langera naukowcy z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydział Chemii UAM, w oparciu o wyniki analiz spektrometrycznych, uzyskali recepturę ciemnej masy barwiącej wraz z technologią jej stosowania. Stanowi to kluczowy element prac konserwatorskich przy odtwarzaniu rysunku na średniowiecznej płycie nagrobnej małżeństwa Rabenstorpów w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Zabytek należy do grupy kamiennych płyt nagrobnych zdobionych rytami, wykonywanych w Europie okresie od XIII w. do XVI w. (m.in. w Lublinie). Ryty wypełniane były ciemną masą.

Więcej...
DS. Hanka z szansą na tytuł „Modernizacji Roku”
Wiadomość, opublikowana 19-07-2018

Remont Domu Studenckiego Hanka znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku. Komisja Konkursowa wizytowała już obiekt, trwa także plebiscyt internetowy. Wyniki ogłoszone zostaną 24 sierpnia podczas gali na Zamku Królewskim.

Więcej...
Uczniowie i studenci w jednym budynku
Wiadomość, opublikowana 17-07-2018

Kolejny rok akademicki to nowe plany rozwoju Collegium Polonicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Słubicach. O jego szczegółach opowiedział Prorektor ds. kadry i finansów UAM  prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, w wywiadzie dla portalu słubice24.pl.

Więcej...
Na UAM konsultacje w sprawie rozporządzeń do Ustawy 2.0 dotyczących ewaluacji działalności naukowej
Wiadomość, opublikowana 16-07-2018

W dniu 16 lipca 2018 odbyło się w naszym Uniwersytecie robocze spotkanie rektorów i przedstawicieli 40 uczelni z północno-zachodniej Polski poświęcone przedyskutowaniu zasad przyszłej ewaluacji działalności naukowej uczelni. Jest to pierwsze z planowanych spotkań konsultacyjnych w tej sprawie.

Więcej...
Porozumienie w Coimbrze dla studentów-sportowców
Wiadomość, opublikowana 17-07-2018

Członkowie Konferencji Rektorów w Coimbrze w Portugalii podpisali porozumienie dotyczące usprawnienia programu Dual Career. System przeznaczony jest dla studentów-sportowców, dla których uczelnie zamierzają wprowadzić regulacje, umożliwiające budowanie kariery zarówno naukowej, jak i sportowej. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu reprezentował JMR, prof. Andrzej Lesicki. W spotkaniu udział wzięła także Prorektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

Więcej...
Prawie 15 milionów zł dla naukowców z UAM od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej!
Wiadomość, opublikowana 12-07-2018

11 lipca poznaliśmy laureatów konkursów w programach TEAM, TEAM-TECH organizowanych przez Fundacje na rzecz Nauki Polskiej. Cztery z nagrodzonych projektów należą do zespołów z UAM, a łączna kwota ich dofinansowania to 14 547 802 zł!

Więcej...
Będą badać glony na Spitsbergenie!
Wiadomość, opublikowana 11-07-2018

Ruszyła UAM PIŁA NORD EXPEDITION - SPITSBERGEN 201,  pierwsza pilska wyprawa naukowo-badawcza na Spitsbergen zorganizowana przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile.

Więcej...
Rekrutacja stop!
Wiadomość, opublikowana 11-07-2018

10 lipca o północy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył I turę rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. Zainteresowanych studiowaniem na UAM było aż 25454 osób. Najbardziej popularne kierunki w tegorocznej rekrutacji to: filologia szwedzka (27,25 os./msc.), filologia duńska (15,5 os./msc.), zarządzanie i prawo w biznesie (10,81 os./msc.), filologia angielsko-chińska (9,35 os./msc.) oraz filologia koreańska (9,32 os./msc.).

Więcej...
Ostatnie posiedzenie Konwentu UAM
Wiadomość, opublikowana 09-07-2018

W piątek 6 lipca Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podziękował za współpracę członkom Konwentu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zespół 29 osób, przedstawicieli wielkopolskiego świata gospodarki, kultury i nauki pełnił role doradczą Jego Magnificencji Rektora. Po wejściu w życie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” Konwent kończy działalność. Zgodnie z zapisami ustawy zostanie zastąpiony przez Radę uczelni.

Więcej...
Ciekawa i inspirująca - BESTStudentCAMP
Wiadomość, opublikowana 11-07-2018

Jak dobrze pisać naukowo po angielsku, jaki jest akademicki savoir vivre i czy brzmienie głosu człowieka może pomóc w sukcesie zawodowym ? –  to tylko niektóre tematy, które poruszane będą podczas warsztatów planowanej na wrzesień w Gułtowach  BESTStudentCAMP.

Więcej...
Diamentowy Grant dla studentów UAM
Wiadomość, opublikowana 04-07-2018

Siedmioro wybitnych studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzyma nawet do 220 tys. złotych na badania, które pozwolą im na otwarcie drzwi do kariery naukowej. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, po raz VII, rozstrzygnął konkurs w ramach programu Diamentowy Grant.

Więcej...
Ustawa 2.0 to wyzwanie
Wiadomość, opublikowana 04-07-2018

Środa, 4 lipca jest drugim dniem wyjazdowego spotkania Zespołu Rektorsko- Dziekańskiego UAM w Słubicach. Dyskusja dotyczy m.in. zapisów, przyjętej przez Sejm z poprawkami, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i przepisów ją wprowadzających.

Więcej...
Debatowali o tym, co ważne
Wiadomość, opublikowana 03-07-2018

Debaty Akademickie – to cykl publicznych dyskusji przygotowany wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Do tej pory odbyło się 10 takich debat, podczas których naukowcy oraz publiczność rozmawiali o najważniejszych tematach życia społeczno-politycznego. Była debata o stosunkach polsko- żydowskich, ale także o przyszłości sztucznej inteligencji. Zaproszeni goście dyskutowali o blaskach i cieniach samorządu terytorialnego w Polsce, a także o kłamstwie oraz prawdzie w mediach.

Więcej...
Bogaty program BESTStudentCAMP
Wiadomość, opublikowana 29-06-2018

20 września rozpocznie się BESTStudentCAMP letnia szkoła przeznaczona dla studentów pierwszego i drugiego roku UAM, którzy uzyskali na maturze najlepsze wyniki. To kolejny element realizowanego od ubiegłego roku na uczelni programu BESTStudent, który najlepszym maturzystom rozpoczynającym studia na poznańskim uniwersytecie oferuje możliwość zdobycia finansowego grantu na własne badania, tzw. BESTStudentGRANT.

Więcej...
UAM ma dwa „nowe” budynki
Wiadomość, opublikowana 27-06-2018

Collegium Martineum oraz Collegium Heliodori Święcicki – Senat UAM zdecydował o zmianie nazw dwóch budynków  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza położonych  w centrum. Chodzi o te stojące  przy ulicy Święty Marcin oraz przy ulicy Grunwaldzkiej. W przypadku dawnego Collegium Chemicum funkcjonować będzie także nazwa Kolegium Heliodora Święcickiego. O zmianie nazwy tych obiektów  mówiło się od czasu, kiedy  wydziały Historyczny i Chemii przeniosły się na Morasko i tam stanęły Collegium Chemicum i Collegium Historicum.

Więcej...
Wszystkie zdjęcia w jednym miejscu - fotoportal UAM
Wiadomość, opublikowana 25-06-2018

Fotoportal Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to najnowsza inicjatywa Centrum Marketingu UAM. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć fotografie ze szczególnych chwil z życia Uniwersytetu. Są tam też takie perełki jak, w zakładce ARCHIWUM, zdjęcia Collegium Minus z 1910 roku, zaraz po oddaniu budynku do użytku. Na portalu znaleźć można przede wszystkim zdjęcia z uroczystości uniwersyteckich, wykładów znakomitych gości UAM, laureatów Nagrody Nobla oraz festiwali kultury studenckiej. Liczba zdjęć na Fotoportalu rośnie z każdym dniem, jest na bieżąco uzupełniana. 

Więcej...
Studenci UAM nie znają granic… pomocy. Tym razem jadą na Madagaskar!
Wiadomość, opublikowana 21-06-2018

Tanzania, Paragwaj, Indonezja i Nepal… a w tym roku Madagaskar! Zbliża się V akcja „Studenci bez granic” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to projekt edukacyjno-badawczy realizowany przez Koło Naukowe Edukacji Międzynarodowej działające na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Celem tegorocznej akcji jest Madagaskar, a tematem wprowadzenie aktywizujących metod nauczania, szczególnie w szkole podstawowej i dostarczenie materiałów dydaktycznych szkołom które ich najbardziej potrzebują. Zarówno część edukacyjna, jak i badawcza będzie realizowana w tym roku w szkole College St. Joseph, w małej miejscowości Ambohidratrimo, niedaleko stolicy Madagaskaru. Szkoła ta znajduje się pod opieką Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru, która powstała w 2011r, w celu wspierania edukacji najmłodszych. Zajmuje się prowadzeniem sierocińca, stołówek, odnawianiem oraz prowadzeniem szkół.

Więcej...
Noblista na Wydziale Chemii UAM
Wiadomość, opublikowana 19-06-2018

Laureat Nagrody Nobla z 2016 roku, profesor Ben L. Feringa wygłosi wykład otwarty w czwartek 21 czerwca o godz. 12.00 w Auli (sala 2.64) Wydziału Chemii UAM.  Nagrodę Nobla otrzymał w dziedzinie chemii za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych". Jego zainteresowania naukowe obejmują między innymi stereochemię, syntezę organiczną i katalizę asymetryczną. Znany jest jednak przede wszystkim jako człowiek, który doprowadził do opracowania pierwszego jednokierunkowego molekularnego silniczka napędzanego światłem UV, a później również molekularnego auta (nanosamochodu), napędzanego przez impulsy elektryczne.

Więcej...
Ortograficzna zabawa z "Duchem UAM-u"
Wiadomość, opublikowana 19-06-2018

Tomasz Malarz z Krakowa bezbłędnie napisał Wielkie Poznańskie Dyktando UAM. Drugie miejsce zajął Marek Szopa z Gorzowa, który zrobił jeden błąd. Trzeci był Arkadiusz Kleniewski z Dzierzążnia, który także popełnił jeden błąd ortograficzny, ale 2 błędy interpunkcyjne. Tekst pt. Duch UAM-u przygotował: prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Rozpoczynał się od zdania: "Pięćdziesięciotrzyipółletni Ambroży, ultrapostępowy pół Polak, pół Francuz, był superdetektywem, który od ćwierćwiecza węszył tu i ówdzie, aby wytropić ducha UAM-u."

Więcej...
Protestujący studenci opuszczają Rektorat
Wiadomość, opublikowana 15-06-2018

Protestujący studenci i doktoranci opuszczają Rektorat UAM. Podczas konferencji prasowej 15 czerwca o 17.00 poinformowali, że w związku z przełożeniem głosowania nad ustawą 2.0, Akademicki Komitet Protestacyjny zawiesza we wszystkich miastach okupację uczelni. Dziennikarzom przedstawiono też oświadczenie dotyczące dalszych działań Komitetu.

Więcej...
Kolorowi absolwenci UAM
Wiadomość, opublikowana 15-06-2018

Najmłodsi studenci UAM rozpoczęli już wakacje. 6 czerwca, słuchacze tegorocznego Kolorowego Uniwersytetu otrzymali swoje pierwsze absolutorium z rąk prorektor ds. kształcenia, prof. Beaty Mikołajczyk.

Więcej...
Medal Alumno Bene Merenti dla dyrektorki poznańskiej ‘Dwójki”
Wiadomość, opublikowana 14-06-2018

13 czerwca, w Gabinecie Rektora UAM, uroczystość wręczenia medalu Alumno Bene Merenti, wieloletniej Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, Małgorzacie Dembskiej.

Więcej...
Rektor UAM przy stole z protestującymi
Wiadomość, opublikowana 14-06-2018

13 czerwca w środę o 12.25 Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki spotkał się z osobami prowadzącymi strajk okupacyjny w Rektoracie Uniwersytetu im Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego 1. Rozmowa trwała ponad pół godziny, a Rektorowi towarzyszyła Prorektor ds. studenckich, prof. Bogumiła Kaniewska.

Więcej...
Kobiety w Rzeczypospolitej Polskiej
Wiadomość, opublikowana 11-06-2018

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zaprasza we wtorek 12 czerwca o 9.00 na seminarium naukowe pt. "Kobiety w polskiej przestrzeni publicznej: docenianie czy dyskryminowane?"

Więcej...
Uniwersytet pamięta o człowieku prawdziwie akademickim.
Wiadomość, opublikowana 08-06-2018

W piątek 8 czerwca w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbyła się uroczystość, podczas której pośmiertnie uhonorowano prawnika prof. Jarosława Mikołajewicza. Przyznany Medal Homini Vere Academico odebrała żona, Beata Mikołajewicz.  Po raz pierwszy w historii, wyróżnienie to przyznane zostało pośmiertnie.

Więcej...
XXXVII Sympozjum Polarne na UAM
Wiadomość, opublikowana 07-06-2018

W dniach 7-10 czerwca na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM badacze z całego kraju debatować będą nad przeszłością, stanem aktualnym oraz przyszłością tych niezwykle wrażliwych geoekosystemów.

Więcej...
Informacja o bombie i zakładnicy na WNPiD – ćwiczenia na Morasku
Wiadomość, opublikowana 07-06-2018

W budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku znaleziono  niezidentyfikowany pakunek. Kilka minut później portier Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odebrał telefon o bombie podłożonej na terenie obiektu. Interweniowali zaalarmowani o zdarzeniu policjanci.  To był pierwszy epizod, następnie dwaj zamaskowani, uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do budynku i wzięli studentów za zakładników. Kilkanaście osób zostało poważnie rannych.

Więcej...
Kubuś Puchatek na otwarciu Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci
Wiadomość, opublikowana 04-06-2018

4 czerwca w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka, odbyło się otwarcie Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci. Wydarzenie połączone zostało z głośnym czytaniem Chatki Puchatka A.A. Milne'a dla najmłodszych.

Więcej...
Kubuś Puchatek na otwarciu Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci
Wiadomość, opublikowana 01-06-2018

4 czerwca, o godz. 13:00, w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka, odbędzie się otwarcie Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci. Wydarzenie połączone zostanie z głośnym czytaniem Chatki Puchatka A.A. Milne'a

Więcej...
Start rekrutacji na UAM!
Wiadomość, opublikowana 01-06-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 1 czerwca 2018 roku rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2018/2019.

– W tegorocznej rekrutacji nie przewidujemy zmian w trybie rekrutacyjnym. Jest kilka zmian, przede wszystkim będzie można dłużej dokonywać rejestracji. Wydłużyliśmy również czas rejestrowania wniosków. Będzie sporo  nowości w ofercie edukacyjnej. Mamy 7 nowych kierunków:  4 na pierwszym stopniu i 3 na studiach drugiego stopnia – mówi prorektor ds. studenckich, prof. Bogumiła Kaniewska. – Studenci będą mogli studiować na takich kierunkach jak: biologia i zdrowie człowieka, gospodarka i ekonomia w dziejach czy ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna, który jest kierunkiem współprowadzony przez nasz Uniwersytet i Uniwersytet Przyrodniczy. Ponadto kierunek neurobiologia, który cieszy się sporym powodzeniem, a był współprowadzony przez 3 uczelnie, będzie teraz prowadzony przez 4 uczelnie, w tym Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. W nadchodzącej rekrutacji otwieramy nabór nowe specjalności , będzie ich 6 m.in. geografika – studia na Wydziale Nauk Geograficznym i Geologicznych, rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – to specjalność na kierunku pedagogika specjalna, czy nauczanie fizyki i chemii na kierunkach fizyka i chemia. Na wydziale Fizyki ponadto zaoferujemy nową specjalność w języku angielskim, Physics of Advanced Materials for Energy Processing. To są nowości, a poza tym spodziewam się, że kierunki, które w poprzednich rekrutacjach cieszyły się powodzeniem, będą oblegane i w tym roku. Są to m.in. filologie skandynawskie, filologia angielska, psychologia i prawo. Zapraszam na wszystkie te kierunki - dodaje prorektor, prof. Bogumiła Kaniewska

Nowe kierunki studiów:

 • Biologia i zdrowie człowieka
 • Chemia aplikacyjna
 • Gospodarka i ekonomia w dziejach
 • Język niemiecki i komunikacja w biznesie
 • Kartografia i geomatyka
 • Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna
 • Zintegrowane planowanie rozwoju

Nowe specjalności studiów:

na kierunku chemia:

 • specjalność nauczanie chemii i fizyki

na kierunku fizyka:

 • specjalność nauczanie fizyki i chemii
 • specjalność Physics of Advanced Materials for Energy Processing

na kierunku geografia:

 • specjalność geo-grafika

na kierunku pedagogika specjalna:

 • specjalność edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
 • specjalność logopedia kliniczna

Do 10 lipca można rejestrować się w Systemie Internetowej Rekrutacji, opłacać zapisy na kierunki oraz wprowadzać wyniki matur. Od 11 do 13 lipca przeprowadzane będą egzaminy wstępne na kierunki, gdzie egzamin jest częścią procesu rekrutacji. 13 lipca będzie miało miejsce ogłoszenie wyników rekrutacji.

Więcej...
Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w salach MTP
Wiadomość, opublikowana 01-06-2018

XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych odbędzie się w Poznaniu w 2020 roku, jednak przygotowania do tego wydarzenia już trwają. Kongres odbędzie się w salach konferencyjnych  Międzynarodowych Targów Poznańskich. W środę, 30 maja 2018 r., w Gabinecie JM Rektora UAM, prof. Andrzeja Lesickiego, podpisana została umowa, którą oprócz Rektora podpisali: Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Przemysław Trawa wraz z Wiceprezes Elżbieta Roeske.

Więcej...
UAM trzeci wśród polskich Uniwersytetów!
Wiadomość, opublikowana 29-05-2018

- Najnowszy Ranking Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy potwierdza mocną pozycję Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wśród polskich uczelni. Jesteśmy trzecim uniwersytetem, czwartą uczelnią, a więc powtarzamy wynik z ubiegłego roku, a właściwie to z ostatnich kilku lat – trzecie, czwarte miejsce, to były te miejsca, które nasz Uniwersytet zajmował – mówi JM Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. – Cieszy natomiast to, że aż sześć kierunków studiów na naszym Uniwersytecie zostało uznanych za najlepiej prowadzone kierunki w całej Polsce i to też potwierdza wysoką rangę naszego Uniwersytetu. W ubiegłym roku były cztery. Te sześć kierunków to: anglistyka, filologia polska, pedagogika, pedagogika specjalna, geografia i turystyka i rekreacja. Bardzo się cieszę z tego rezultatu osiągniętego przez nasze wydziały, które tak wspaniale kształcą studentów – dodał Rektor.

Więcej...
UAM szuka mistrza ortografii wśród poznaniaków!
Wiadomość, opublikowana 13-06-2018

Po Wielkim Dyktandzie dla studentów, teraz czas na wszystkich chętnych.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Centrum Marketingu UAM zapraszają na pierwsze Wielkie Poznańskie Dyktando UAM. Do udziału zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta i okolic, którzy ukończyli 16 rok życia.

Więcej...
Anna Bikont i Szczepan Kopyt laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej!
Wiadomość, opublikowana 26-05-2018

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM.
Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

NAGRODĘ IM. ADAMA MICKIEWICZA w 2018 roku otrzymała Anna Bikont za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017.
NAGRODĘ/STYPENDIUM IM. STANISŁAWA BARAŃCZAKA w 2018 roku otrzymał Szczepan Kopyt za książkę „z a b i c”, WBPiCAK, Poznań 2016.

Więcej...
Fuzja dwóch muzycznych światów na UAM
Wiadomość, opublikowana 25-05-2018

- Ten Koncert to prawdziwa uczta dla uszu! Znakomicie dobrany repertuar oraz niezwykła charyzma wykonawców są gwarancją niezapomnianych przeżyć dla najbardziej nawet wymagających melomanów – zapewniają organizatorzy.

Więcej...
Zielone projekty UAM – zaangażowani studenci nagrodzeni
Wiadomość, opublikowana 25-05-2018

Żywy mural, budki i domki dla zwierząt na Kampusie Morasko i „Tytka Meteora” – to nagrodzone pomysły w pierwszym konkursie na innowacyjne i „zielone” projekty, IDEAMU. W czwartek, 23 maja laureaci odebrali nagrody, które umożliwią im realizację zgłoszonych pomysłów.

Więcej...
Kariera na językach w UAM
Wiadomość, opublikowana 22-05-2018

– Kompetencje językowe są jak polisa ubezpieczeniowa. To jest drugi filar sukcesu poza umiejętnościami posługiwania się nową technologią, to zabezpieczenie ścieżki kariery. I przede wszystkim to dwie dobre inwestycje – mówiła Dorota Pisula z Biura Karier Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas Targów Pracy „Kariera na językach”.

Więcej...
Wyróżnienie dla doktorantki UAM w finale FameLab
Wiadomość, opublikowana 21-05-2018

Katarzyna Kajukało, doktorantka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zdobyła Wyróżnienie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina (pokrycie kosztu wyjazdu na wybraną konferencję naukową na terenie Europy) podczas finału konkursu FameLab. 19 maja 2018 r. miało miejsce rozstrzygnięcie tego międzynarodowego konkursu, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

Więcej...
Salamanka światową stolicą szkolnictwa wyższego – IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia”
Wiadomość, opublikowana 28-05-2018

Ponad 600 rektorów i nauczycieli akademickich z całego świata, polityków, przedsiębiorców oraz przedstawicieli międzynarodowych instytucji wzięło udział w IV Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów „Universia”, które odbyło się w dniach 21-22 maja br. w Salamance.

Więcej...
7. Kongres Kół Naukowych
Wiadomość, opublikowana 28-05-2018

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Jest to doskonała okazja do podsumowania burzliwego stulecia dziejów Rzeczypospolitej, jak i również do omówienia wyzwań stojących przed Polską. W związku z tym, w dniach 15-17 maja 2018 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbył się VII Kongres Kół Naukowych UAM, ogólnopolska konferencja naukowa, w której rokrocznie udział biorą eksperci z wybranych dziedzin oraz młodzi naukowcy, dla których czynny udział w wydarzeniu stanowi świetną okazję do rozwoju naukowego.

Więcej...
Jubileusz prof. Kazimierza Przyszczypkowskiego
Wiadomość, opublikowana 15-05-2018

W dniu 14 maja 2018 roku w Sali Rady Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM odbył się Jubileusz 75-lecia urodzin oraz pięćdziesięciolecia pracy naukowej Pana profesora Kazimierza Przyszczypkowskiego, wybitnego pedagoga, eksperta z zakresu polityki oświatowej i zarządzania oświatą. Byłego Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM oraz Prorektora do spraw studenckich UAM. Jubileusz był dla Profesora niespodzianką przygotowaną przez zespół Zakładu Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej, którym Profesor kierował przez wiele lat. Po rozpoczęciu uroczystości swoje życzenia złożyli, Pełnomocnik Rektora ds. rozwoju i zarządzania strategicznego, prof. Zbyszko Melosik, w imieniu Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dra hab. Andrzeja Lesickiego oraz Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska. Laudację na cześć Jubilata wygłosiła w imieniu swoim oraz koleżanek i kolegów dr Izabela Cytlak. Współpracownicy Profesora składając życzenia wręczyli prof. Kazimierzowi Przyszczypkowskiemu egzemplarz pracy doktorskiej oraz obraz przedstawiający wiatrak ze Śmigla, rodzinnej miejscowości Pana Profesora. Zaproszeni goście, przyjaciele z Uniwersytetu, w „Panelu Przyjacielskim” wygłosili przemówienia nawiązujące do wspólnej drogi naukowej i pozanaukowej, a współpracownicy z Zakładu Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej w swoich wystąpieniach odnieśli się do pracy naukowo-badawczej Profesora.

Więcej...
Warsztaty Dydaktyczne UAM - podsumowanie
Wiadomość, opublikowana 15-05-2018

Zakończyła się pierwsza edycja ogólnouniwersyteckiego pilotażowego projektu „Warsztaty Dydaktyczne UAM", organizowanego przez Radę ds. Jakości Kształcenia. Celem projektu jest nie tylko wzajemne samokształcenie w zakresie kompetencji dydaktycznych na poziomie akademickim, ale także nawiązanie wzajemnych kontaktów oraz integracja kadry akademickiej naszej uczelni. Pierwsza edycja inicjatywy zakończyła się sukcesem. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. 14 maja, JM Rektor, prof. Andrzej Lesicki oraz Prorektor prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk, podziękowali zaangażowanym nauczycielom akademickim i doktorantom UAM za „dydaktyczne poniedziałki".

Więcej...
BestStudentCamp – warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi!
Wiadomość, opublikowana 11-05-2018

W czwartek 10.05 zebrała się Kapituła konkursu BESTStudentGRANT. Tym razem spotkanie poświęcone było podsumowaniu dotychczasowych działań podjętych przez laureatów pierwszej edycji konkursu, ale przede wszystkim planom dotyczącym kolejnego elementu programu, czyli BESTStudentCAMP. Będzie to tygodniowe wyjazdowe spotkanie zaplanowane we wrześniu, podczas którego zainteresowani programem studenci pierwszego i drugiego roku, podczas warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi zdobędą umiejętności, które mogą pomóc im w planowaniu dalszej kariery naukowej.

Więcej...
Teoretyk i historyk filmu z medalem Homini Vere Academico
Wiadomość, opublikowana 10-05-2018

10 maja 2018 r., w Gabinecie Rektora UAM odbyła się uroczystość wręczenia medalu Homini Vere Academico prof. Markowi Hendrykowskiemu. Profesor jest twórcą poznańskiej szkoły filmoznawczej, profesorem zwyczajnym w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, badaczem historii sztuki i kultury filmowej, medioznawcą, teoretykiem filmu, autorem licznych publikacji z zakresu filmoznawstwa.

Więcej...
100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego – został już tylko rok!
Wiadomość, opublikowana 07-05-2018

Zegar nad Aulą Uniwersytecką wskazał już 364 dni. Za rok, 7 maja 2019 r. minie 100 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od roku 1955 uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).

Więcej...
WIELKA MAJÓWKA UAM 2018
Wiadomość, opublikowana 30-04-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza społeczność akademicką oraz wszystkich mieszkańców Poznania i gości na obchody 99 rocznicy założenia Uniwersytetu, w ramach Dekady Jubileuszowej 2009-2019.

Więcej...
Odnowienie doktoratu prof. Jerzego Strzelczyka
Wiadomość, opublikowana 27-04-2018

W piątek, 27 kwietnia 2018 r., w Sali Lubrańskiego UAM, odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu prof. Jerzego Strzelczyka, byłego prorektora Uniwersytetu, uznanego w Polsce i na świecie mediewisty, specjalizującego się w początkach państwa polskiego oraz państw barbarzyńskich na ziemiach dawnego Imperium Romanum. Prof. Jerzy Strzelczyk uzyskał stopień doktora nauk historycznych w 1968 roku, czyli dokładnie 50 lat temu.

Więcej...
Majówka w Botaniku
Wiadomość, opublikowana 27-04-2018

Od 1 do 3 maja Ogród Botaniczny UAM zaprasza na majówkę! W ostatnich latach, Majówka w Botaniku wpisała się w kalendarz poznańskich imprez i cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród mieszkańców miasta. Poniżej przedstawiamy program wydarzenia:

Więcej...
Finał II Uczelnianego Konkursu Plastycznego UAM im. Piotra Wójciaka
Wiadomość, opublikowana 26-04-2018

W ramach XXI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz Dekady Jubileuszowej UAM dniu 25.04.2018 roku na Wydziale Studiów Edukacyjnych odbył się finał II Uczelnianego Konkursu Plastycznego UAM im. Piotra Wójciaka z cyklu „Studenckie impresje” pt. „Źródła tożsamości”. Organizatorem wydarzenia był Zakład Edukacji Artystycznej kierowany przez prof. dr hab. Lidię Suchanek. Konkurs objął honorowym patronatem JM Rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki, który ufundował pierwszą nagrodę - rower.

Więcej...
Festiwal Innowacji Społecznych - relacja
Wiadomość, opublikowana 26-04-2018

19 kwietnia 2018 r., na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, odbył się pierwszy Festiwal Innowacji Społecznych UAM. Poniżej podsumowanie organizatorek, Anny Schmidt-Fiedler oraz Joanny Morawskiej-Jancelewicz:

Więcej...
Goście z Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Chemilnickim na UAM
Wiadomość, opublikowana 26-04-2018

Gościem JMR prof. Andrzeja Lesickiego była w środę Rektor Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Chmielnickim na Ukrainie prof. Inna Szorobura. W listopadzie ubiegłego roku UAM i ukraińska uczelnia podpisała umowę o współpracy akademickiej.

Więcej...
Poznańska Nagroda Literacka – znamy laureatkę i nominowanych!
Wiadomość, opublikowana 24-04-2018

24 kwietnia, w Gabinecie Rektora UAM, poznaliśmy laureatkę Nagrody im. Adama Mickiewicza, która jest częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wyróżnienie zdobyła Anna Bikont, dziennikarka i pisarka, za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Ogłoszone zostały także nazwiska trzech nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to: Szczepan Kopyt – jeden z najgłośniejszych i najwyżej cenionych poetów młodego pokolenia, autor kilku książek poetyckich i płyt muzycznych, Wiktor Marzec – socjolog i filozof oraz Ilona Witkowska – polska poetka. Uroczysta gala z wręczeniem Nagrody im. Adama Mickiewicza i ogłoszeniem nazwiska tegorocznego stypendysty odbędzie się 25 maja w Centrum Kultury Zamek o 19.00.

Więcej...
Nieznane grafiki Stanisława Mrowińskiego na Wydziale Biologii
Wiadomość, opublikowana 23-04-2018

Pierwsza publiczna prezentacja nieznanych grafik Stanisława Mrowińskiego, odbędzie się 24 kwietnia o godz. 16:00, na Wydziale Biologii UAM, podczas wernisażu wystawy: „Ptaki w rysunkach Stanisława Mrowińskiego”. Wystawę będzie można odwiedzać do 31 maja 2018 r.

Więcej...
Studenci prawa z 16 miast zmierzą się na słowa w Konkursie Krasomówczym
Wiadomość, opublikowana 23-04-2018

24kwietnia w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus odbędzie się XXII OgólnopolskiKonkurs Krasomówczy im. Joanny Agackiej-Indeckiej. Studenci w parachzaprezentują mowy kończące postępowania z wybranych przez siebie dziedzinprawa. Poprawność wypowiedzi oraz aspekt krasomówstwa oceni Jury, w składktórego wejdą przedstawiciele samorządów prawniczych oraz profesorowie prawa.

Więcej...
Kryzysy współczesnego świata na WNPID.
Wiadomość, opublikowana 20-04-2018

Współczesne kryzysy militarno-polityczne, kryzys w dyskursie medialnym oraz wyzwania dla świata XXI w., to tylko niektóre z tematów, które zostaną podjęte podczas Konferencji "Kryzysy współczesnego świata. Różne ujęcia problemów globalnych", która rozpocznie się w piątek 20 kwietnia o godzinie 9.00  na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Poznańska Nagroda Literacka 2018 – briefing!
Wiadomość, opublikowana 19-04-2018

Wybitna reporterka z książką o jednej z najważniejszych polskich postaci XX wieku – tyle możemy zdradzić w tej chwili na temat laureatki Nagrody im. Adama Mickiewicza. Jej nazwisko zostanie ogłoszone podczas briefingu, który odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia, o godz. 11:00, w Gabinecie Rektora UAM (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1). Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Podczas tego spotkania ogłoszone zostaną także nazwiska trzech nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Więcej...
Po Londynie i Paryżu przyszedł czas na Poznań
Wiadomość, opublikowana 18-04-2018

W środę, 18.04, w Instytucie Filologii Romańskiej  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, swoją działalność zainaugurowało Centrum Studiów Katalońskich. Jest to  wspólne przedsięwzięcie UAM i Institut Ramon LLull, organizacji, która od lat zajmuje się promocją i rozpowszechnianiem wiedzy na temat języka i kultury  katalońskiej.

Więcej...
Bliskie spotkania z przybyszami z kosmosu i pierwszą w historii programistką - w niedzielę rusza XXI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
Wiadomość, opublikowana 18-04-2018

Kim była pierwsza programistka? Czy możliwe są bliskie spotkania z przybyszami z kosmosu? Gdzie odnaleźć fantastyczne zwierzęta… ze średniowiecza i stworzyć swój pierwszy mural? W dniach 22-26 kwietnia, eksperci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz innych poznańskich uczelni wyższych, będą odpowiadać na te oraz wiele innych pytań z zakresu nauki i sztuki. XXI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, zostanie zainaugurowany wspólnie przez wszystkie uczelnie na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania „Wolny Dziedziniec”, przy placu Kolegiackim 17.

Więcej...
Pierwszy Festiwal Innowacji Społecznych na UAM!
Wiadomość, opublikowana 18-04-2018

19 kwietnia na Wydziale Nauk Politycznych i DziennikarstwaUAM, odbędzie się pierwszy Festiwal Innowacji Społecznych. Jest to nowainicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wspierana przezMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma ona na celu promowanieinnowacyjnych rozwiązań społecznych w wielu dziedzinach życia. Podczaswydarzenia prezentowane będą projekty, działalność kół naukowych orazorganizacji pozarządowych. Festiwal adresowany jest do studentów poznańskichuczelni, naukowców, a także mieszkańców Poznania. Na warsztaty obowiązujerejestracja elektroniczna, której można dokonać przez stronę:www.fis.amu.edu.pl

Więcej...
Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja?
Wiadomość, opublikowana 16-04-2018

W poniedziałek, 16 kwietnia o godz.17.00 odbędzie się VIII Debata Akademicka organizowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, pod patronatem obu Rektorów. Tym razem zatytułowana jest „Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja?” Debata odbędzie się w CEUE UEP (SALA 4.1) przy ul. Towarowej 55.

Więcej...
SUCTI na UAM
Wiadomość, opublikowana 15-04-2018

SUCTI (Systemic University Change Towards Internationalization) to projekt finansowany w ramach programu Erasmus + Partnerstwo strategiczne i koordynowany przez Uniwersytet Rovira i Virgilii w Tarragonie przy współuczesnictwie 6 innych uczelni. W dniach 9-13.04 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się szkolenie Train the Trainres dla pracowników administracji uczelni wyższych.

Więcej...
Laureaci będą na pewno znakomici – obrady Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej
Wiadomość, opublikowana 13-04-2018

W piątek, 13 kwietnia w UAM zebrała się Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nazwiska: laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz trzech osób nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka ogłoszone zostaną we wtorek 24 kwietnia o 11.00, w Gabinecie Rektora (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1). Uroczysta gala z wręczeniem nagród i ogłoszeniem nazwiska tegorocznego stypendysty odbędzie się 25 maja w Centrum Kultury Zamek.

Więcej...
PRZYSTANEK ALASKA
Wiadomość, opublikowana 16-04-2018

– Na Alasce dominuje przyroda To jest jej miejsce i dobrze, że są jeszcze takie obszary na Ziemi, gdzie to natura jest ponad człowiekiem – mówi dr Agata Buchwał z Zakładu Badan Kriosfery UAM, która spędziła 3 lata na Alasce, podczas których prowadziła badania naukowe w ramach stypendium Fulbright’a i Mobilność Plus MNiSW.

Więcej...
Język w Poznaniu. X Konferencja Naukowa na UAM
Wiadomość, opublikowana 12-04-2018

Konferencja „Język w Poznaniu” to spotkanie młodych naukowców z całej Polski, którzy podczas krótkich wystąpień mają szansę podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami i przemyśleniami językoznawczymi oraz przedstawić wyniki badań własnych. Całość stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących przede wszystkim języka.

Więcej...
Dzień „gorzkiej wody”, czyli o tym, czy można przedawkować czekoladę
Wiadomość, opublikowana 12-04-2018

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Smakołyk tak bardzo obecny w naszym życiu, że rzadko kiedy zastanawiamy się, skąd się wziął, a także czy nam pomaga, czy szkodzi. W odkryciu tajemnic czekolady, pomógł prof. Jerzy Langer z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii.

Więcej...
SciVal Forum Polska na UAM
Wiadomość, opublikowana 11-04-2018

11 kwietnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyło się spotkanie środowiskowe SciVal Forum Polska, organizowane przez Elsevier i Fundację edukacyjną „Perspektywy”. Seminarium dotyczyło nowego narzędzia analitycznego SciVal, które zostało udostępnione polskim uczelniom przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej...
Jednak słuchamy radia!
Wiadomość, opublikowana 11-04-2018

11 kwietnia obchodzony jest Dzień Radia. To właśnie tego dnia w 1932 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument w sprawie ustawy radiotelegraficznej.

Więcej...
„Studia z przyszłością” na UAM!
Wiadomość, opublikowana 11-04-2018

W poniedziałek, 9 kwietnia 2018 roku w Pałacu Polskiej Akademii Nauk pod Warszawą odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”, organizowana przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC.

Więcej...
12 najlepszych studentek z Prince Sultan University na UAM!
Wiadomość, opublikowana 09-04-2018

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przebywa delegacja z Prince Sultan University z Arabii Saudyjskiej. Studentki zobaczą nie tylko to, jak studiuje się na UAM, ale także poznają polską kulturę i zwiedzają zabytki Wielkopolski.

Więcej...
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyróżnia Wydział Biologii UAM
Wiadomość, opublikowana 09-04-2018

28 uczelni i instytutów naukowych z całej Polski otrzyma dofinansowanie na realizację wysokiej jakości interdyscyplinarnych programów studiów doktoranckich.

Więcej...
„Z Uniwersytetem Poznańskim jestem związana od zawsze” – medal Homini Vere Academico dla prof. Hanny Kóčki-Krenz
Wiadomość, opublikowana 05-04-2018

W czwartek 5 kwietnia 2018 r., profesor Hanna Kóčka-Krenz została uhonorowana Medalem Homini Vere Academico. Medal przyznawany jest przez Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza od 2013 roku za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

Więcej...
Granda u Rektora
Wiadomość, opublikowana 04-04-2018

Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, zaprosił do swojego Gabinetu studentów tworzących Teatr Granda UAM, który podczas V Festiwalu Teatrów Studenckich START zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności. JM Rektor pogratulował zwycięskich występów zespołowi oraz jego opiekunce, dr Magdalenie Grendzie.

Więcej...
Rzeczpospolita ubezpieczonych
Wiadomość, opublikowana 05-04-2018

6 kwietnia o godzinie 13:30, w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbędzie się wernisaż wystawy „Rzeczpospolita ubezpieczona”. Kuratorem wystawy jest Magdalena Lewandowska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS na tle dziejów państwa i społeczeństwa polskiego. Narrację wzbogacają zdjęcia, plakaty oraz cytaty z prasy, publikacji naukowych, dokumentów i wspomnień pracowników.

Więcej...
Spokojnych Świąt!
Wiadomość, opublikowana 29-03-2018

W tym czasie,

pełnym spokoju 

i

rodzinnych chwil

życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych,

spokoju ducha,

wzajemnej życzliwości

oraz zapomnienia 

o wszelakich troskach.

Więcej...
Prof. Sławomir Piontek z UAM członkiem międzynarodowych stowarzyszeń
Wiadomość, opublikowana 29-03-2018

Prof. Sławomir Piontek – dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – został laureatem dwóch prestiżowych wyróżnień: został wybrany członkiem zarządu Austrian Studies Association oraz członkiem zwyczajnym European Academy of Sciences and Art.

Więcej...
Polscy humaniści rzadziej publikują po angielsku niż ich europejscy koledzy
Wiadomość, opublikowana 27-03-2018

Tylko 17 proc. wszystkich publikacji w naukach humanistycznych i społecznych w Polsce pisanych jest w języku angielskim. To najniższy wynik w porównaniu do siedmiu innych europejskich krajów - wynika z wyników badań opublikowanych w "Scientometrics".

Więcej...
"Mieli odwagę upomnieć się o swych prześladowanych kolegów" - Senat UAM uczcił uczestników Marca 1968 roku
Wiadomość, opublikowana 27-03-2018

Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyjął w poniedziałek 26 marca 2018 roku uchwałę w sprawie 50. rocznicy wydarzeń marcowych 1968 roku. W przerwie obrad, członkowie Senatu wraz z władzami rektorskimi złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza na placu jego imienia.
Poniżej treść przyjętej uchwały.

Więcej...
Od ćwierćwiecza piszą o UAM
Wiadomość, opublikowana 23-03-2018

Mija 25 lat od chwili, gdy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukazał się pierwszy numer  miesięcznika Życie Uniwersyteckie. Gdy powstała redakcja nie było strony internetowej, ani mediów społecznościowych. Przez 25 lat ukazało się blisko 300 numerów miesięcznika, a na 10 tysiącach stron relacjonowano życie społeczności akademickiej – to co na UAM najlepsze. Następne 25 lat zapowiada się naprawdę fascynująco – szczególnie w dobie Internetu i mediów cyfrowych.

Więcej...
Studentki UAM powołane do reprezentacji Polski w futsalu!
Wiadomość, opublikowana 23-03-2018

Studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zawodniczki zespołu KU AZS UAM Poznań: Alicja Zając (WSE), Monika Skowrońska (WSE) i Adriana Sikora (WSE) zostały powołane do seniorskiej Reprezentacji Polski w futsalu na dwumecz z Reprezentacją Rosji (obok Brazylii i Hiszpanii to najlepszy zespół na świecie), który zostanie rozegrany w Gorzowie Wielkopolskim, w piątek 13.04 (godzina 18.00) oraz sobotę 14.04 (godzina 14.00). Na liście rezerwowej znalazły się również: Dominika Dewicka (WNS) oraz Anna Jacewicz i Aleksandra Jankowska (WSE).

Więcej...
Globalny sklep cyfrowy otwarty dla studentów informatyki UAM
Wiadomość, opublikowana 22-03-2018

W czwartek 22 marca 2018 w Collegium Minus UAM podpisano umowę pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a firmą Kinguin –  jedną z największych platform transakcyjnych online, która pośredniczy w sprzedaży gier komputerowych i produktów cyfrowych. Firma włączyła się już działania dla studentów prowadzone na Wydziale Matematyki i Informatyki. Uczestniczyła w Targach pracy i staży branży IT oraz bierze udział w projekcie Czas na staż!

Więcej...
Z inicjatywy czytelników i Poczty Polskiej powstały kartki pocztowe z osiągnięciami profesora Lipońskiego
Wiadomość, opublikowana 22-03-2018

Poczta Polska, z inicjatywy czytelników, wydała właśnie kartki okolicznościowe. Przedstawiają one osiągnięcia oraz okładki publikacji profesora Wojciecha Lipońskiego, który do 2014 roku kierował Zakładem Stosunków Kulturalnych Polsko-Anglosaskich.

Więcej...
Alumno Bene Merenti dla prof. Andrzeja Legockiego
Wiadomość, opublikowana 21-03-2018

21 marca 2018 r. w Gabinecie Rektora UAM, odbyła się uroczystość wręczenia medalu Alumno Bene Merenti, który przyznawany jest wybitnym absolwentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem otrzymał go prof. Andrzej Legocki - to  biochemik zajmujący się biologią molekularną roślin, członek rzeczywisty PAN. Sam o sobie mówi, że kocha Polskę oraz Poznań (w 2014 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Poznania).

Więcej...
Nowy międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia "Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna"
Wiadomość, opublikowana 20-03-2018

19 marca br. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki podpisali umowę o utworzeniu i wspólnym prowadzeniu studiów interdyscyplinarnych drugiego stopnia, o profilu ogólnoakademickim, na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna.

Więcej...
Walka o gatunek? Międzynarodowy Dzień Wróbla!
Wiadomość, opublikowana 23-03-2018

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla. Ostatnio jest o nim bardzo głośno. Dziennik „The Independent” ufundował nagrodę w wysokości 5 tys. funtów dla autora artykułu wskazującego główną przyczynę masowego wymierania tych ptaków na Wyspach. W Chinach kiedyś traktowany jako wróg, dziś wspierany jest przez rząd. Czy faktycznie ten gatunek jest potrzebny? Ja stwierdza profesor Jakub Kosicki – kierownik Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków UAM – wróbel domowy to przede wszystkim element naszej rodzimej fauny i także naturalny „eliminator” uciążliwych dla człowieka owadów. Ponadto wróbel to bardzo dobry model do badań nad nagromadzeniem w środowisku metali ciężkich pochodzących przede wszystkim ze smogu fotochemicznego. To właśnie ptasie pióra są bardzo dobrym akumulatorem tych substancji, przez co można jednoznacznie stwierdzić, jak bardzo nasze środowisko jest zanieczyszczone.

Więcej...
„Marzec ’68 w Poznaniu” na UAM
Wiadomość, opublikowana 20-03-2018

20 marca 2018 r., w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, odbyła się konferencja naukowa „Marzec ’68 w Poznaniu”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Historii UAM, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Więcej...
Viva Umbra! Viva Granda UAM!
Wiadomość, opublikowana 19-03-2018

Teatr Granda Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności podczas finału V Festiwalu Teatrów Studenckich Start, który odbył się w niedzielę 18 marca. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Poznaniu reprezentowały dwa teatry – Órzko oraz Granda.

Więcej...
Kolegium Rektorów Miasta Poznania
Wiadomość, opublikowana 17-03-2018

W piątek 16 marca, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaprosił członków Kolegium Rektorów uczelni publicznych Poznania do Sali Białej Urzędu Miasta. Rozmawiano m.in. o wspólnych inicjatywach związanych z obchodami 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego oraz aktualizacji Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania. Prezydent Jacek Jaśkowiak przedstawił też realizowane i planowane zadania związane z podniesieniem jakości przestrzeni w Śródmieściu.

Więcej...
Najlepsi studenci i doktoranci UAM wyróżnieni
Wiadomość, opublikowana 16-03-2018

W piątek 16 marca 2018 roku w Sali Lubańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,      24 studentów oraz 6 doktorantów otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosława Gowina.  198 studentów otrzymało także stypendium rektora I stopnia. Przyznano również Nagrodę dla najlepszego studenta-sportowca w roku akademickim 2016/2017. Otrzymała ją  Marika Zandecka, studentce Wydziału Fizyki UAM. Jest ona reprezentantką uczelni w Trójboju Siłowym, Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz Lekkoatletyce. Ponadto jest medalistką Mistrzostw Polski AZS oraz Akademickich Mistrzostw Polski w lekkoatletyce.


Więcej...
Srebrne Medale Labor Omnia Vincit dla prorektorek UAM
Wiadomość, opublikowana 16-03-2018

16 marca, w Gabinecie Rektora UAM, odbyła się uroczystość wręczenia medali Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Srebrnymi Medalami Labor Omnia Vincit, zostały uhonorowane: prorektor prof. Bogumiła Kaniewska oraz prorektor prof. Beata Mikołajczyk. Odznaczenia wręczył prezydent Towarzystwa, dr Marian Król. Przyznawane są one za Krzewienie Idei Pracy Organicznej.

Więcej...
UAM i Mobica wspólnie dla studentów
Wiadomość, opublikowana 16-03-2018

15 marca br., podpisana została umowa pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firmą Mobica. Mobica to przedsiębiorstwo świadczące innowacyjne usługi programistyczne dla rynku urządzeń połączonych i współpracujących (tzw. Internet Rzeczy).

Więcej...
Gimnazjaliści zainteresowani uniwersyteckim liceum w Słubicach
Wiadomość, opublikowana 17-03-2018

Zabrakło wolnych miejsc podczas spotkania informacyjnego w sprawie uruchomienia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach. Na spotkanie informacyjne w czwartek 15 marca przyszli rodzice potencjalnych uczniów, ale także sami gimnazjaliści. Prorektor ds. kadry i kształcenia, prof. Tadeusz Wallas oraz pełniący obowiązki dyrektor ULO w Słubicach, dr Jan Zgrzywa, przedstawili kadrę nowo powstałego liceum, a także przedstawili warunki rekrutacji.

Więcej...
Odszedł twórca „Krótkiej historii czasu”
Wiadomość, opublikowana 14-03-2018

14 marca 2018 roku, odszedł wielki fizyk i kosmolog, Stephen Hawking. To wielka strata dla świata nauki. Jego dokonania przypomina prorektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej UAM, prof. Ryszard Naskręcki:

Więcej...
Órzko i Granda UAM na Festiwalu Teatrów Studenckich
Wiadomość, opublikowana 13-03-2018

15 marca rozpocznie się V Festiwal Teatrów Studenckich START. Po raz pierwszy w historii odbędzie się poza Warszawą, a dokładniej w stolicy Wielkopolski. Przedstawienia festiwalowe będzie można oglądać w: Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Ósmego Dnia, w Scenie Roboczej, Jeżyckim Centrum Kultury oraz w klubokawiarni Pies Andaluzyjski.

Więcej...
Kruszynka w Muzeum Ziemi UAM do 23 marca!
Wiadomość, opublikowana 09-03-2018

Do 23 marca 2018 r., w Muzeum Ziemi UAM, przy ul. Bogumiła Krygowskiego 10, zobaczyć można największy w Polsce meteoryt, odnaleziony przez Andrzeja Owczarzaka. "Kruszynka", bo tak nazywa się meteoryt, waży 271 kg, co oznacza, że jest cięższa od poprzednio odnalezionego okazu (który również znajduje się w Muzeum Ziemi UAM), o 9 kg. Z tej okazji Muzeum Ziemi będzie otwarte również w sobotę i niedzielę (10 i 11 oraz 17 i 18 lutego), w godzinach od 11:00 do 14:00. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej...
Naukowcy UAM jako pierwsi określili skład jadu rzęsorka rzeczka
Wiadomość, opublikowana 15-03-2018

Rzęsorek rzeczek jest jednym z nielicznych gatunków ssaków, które są jadowite. Jednak sama rola jadu tego gatunku wciąż była nieznana. Badania nad tym gatunkiem przeprowadzone zostały przez ekspertów z Zakładu Zoologii Systematycznej Instytut Biologii Środowiska oraz Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt Instytut Biologii Eksperymentalnej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Miliony z ministerstwa dla poznańskich uczelni
Wiadomość, opublikowana 09-03-2018

W piątek 9 marca, w Sali Lubrańskiego UAM odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznego czeku Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. UAM w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zdobył pierwszy raz tak wysokie środki na realizację programu „Uniwersytet jutra”. Otrzyma prawie 40 mln złotych na unowocześnienie dydaktyki oraz dostosowanie jej do wymogów rynku pracy. Środki wykorzystane zostaną także na wsparcie programów wysokiej jakości studiów doktoranckich oraz rozwój kadr i infrastruktury informatycznej uczelni.

Więcej...
„Marzec 1968” na UAM
Wiadomość, opublikowana 08-03-2018

Zapraszamy do przeczytania komentarza dra Pawła Stachowiaka, historyka z UAM, dotyczącego wydarzeń marcowych ’68 roku:

Więcej...
Jedna z najlepszych prac magisterskich w Polsce powstała na UAM
Wiadomość, opublikowana 06-03-2018

Krzysztof Grządzielski, absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa zajął II miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach Medi@stery. Obroniona w październiku ubiegłego roku praca pt. „Radio Emaus jako przykład medium lokalnego o profilu społeczno-religijnym" została napisana pod kierunkiem prof. Ryszarda Kowalczyka. Jej temat związany jest z radiofonią lokalną i istniejącą od 23 lat rozgłośnią archidiecezji poznańskiej. Jako samodzielna, niesformatowana stacja jest częścią katolickiej radiofonii lokalnej, która stanowi istotny odsetek wśród wszystkich polskich stacji radiowych.

Więcej...
My Polacy, My Żydzi - relacja z VII Debaty Akademickiej UAM i UEP
Wiadomość, opublikowana 07-03-2018

VII Debata Akademicka UAM i UEP pod hasłem "My, Polacy, my Żydzi" odbyła się 5 marca 2018 r. w Sali Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego 1.

Więcej...
Srebrne futsalistki UAM
Wiadomość, opublikowana 05-03-2018

Zespół futsalistek KU AZS UAM Poznań zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski seniorek! Tegoroczna Ekstraliga odbyła się 3-4 marca 2018 roku  w Świeciu i była wyjątkowa dla drużyny UAM.

Więcej...
Odnowienie doktoratu badaczki historii nauki
Wiadomość, opublikowana 05-03-2018

W poniedziałek, 5 marca 2018 r. w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu prof. Marii Kujawskiej. Podczas pracy na UAM była kierownikiem Archiwum UAM, a także Zakładu Dydaktyki Historii. W swojej pracy naukowej zgłębia historię nauki, oświaty oraz wychowania w XIX i XX wieku.

Więcej...
Czy żołnierze powinni być „wyklęci”?
Wiadomość, opublikowana 02-03-2018

Powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne - takim hasłem określa się Żołnierzy Wyklętych. Pomysł upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych to inicjatywa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jednak ostatecznie został ustanowiony w 2011 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 roku w więzieniu mokotowskim skazano na śmierć 7 członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Więcej...
O nauce w 3 minuty!
Wiadomość, opublikowana 28-02-2018

Katarzyna Kajukało, doktorantka na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu dla naukowców FabeLAB.

Więcej...
„Przesuwamy akcenty” – minister Jarosław Gowin dla Życia Uniwersyteckiego
Wiadomość, opublikowana 27-02-2018

Wicepremier Jarosław Gowin zapewnia, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu spełnia warunki i może wziąć udział w pierwszym konkursie na uczelnie badawcze. Minister mówi o tym w specjalnym wywiadzie dla najnowszego numeru miesięcznika Życie Uniwersyteckie. Kryteria pierwszego konkursu w ramach  programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” określa nowa Konstytucja dla Nauki, która w miniony czwartek trafiła pod obrady rządu. W ramach konkursu wybranych zostanie 10 wiodących ośrodków, które przez sześć lat będą otrzymywały podwyższoną dotację o 10 proc lub więcej.

Więcej...
Badacz dziejów polskiego parlamentaryzmu z medalem Homini Vere Academico
Wiadomość, opublikowana 23-02-2018

Prof. Henryk Olszewski, autor ponad 470 publikacji naukowych, poświęconych dziejom polskiego parlamentaryzmu na tle porównawczym, a także dziejom ustroju i myśli polityczno-prawnej szlachty, został odznaczony Medalem Homini Vere Academico. Podczas uroczystości, która odbyła się w piątek, 23 lutego, otrzymał odznaczenie z rąk JM Rektora UAM, prof. Andrzeja Lesickiego.

Więcej...
Lubuskie Wawrzyny 2017 z uniwersyteckim akcentem
Wiadomość, opublikowana 22-02-2018

Nagrodę Rektora UAM w Poznaniu za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymał  w tym roku Ludwik Lipnicki za „Drzewa i krzewy Drezdenka” wydaną przez gminę Drezdenko. Nagroda została wręczona w Zielonej Górze, w czwartek 22 lutego 2018, podczas dorocznej gali Lubuskich Wawrzynów 2017.  To jeden  z najbardziej prestiżowych konkursów literackich, naukowych i dziennikarskich w regionie lubuskim. Organizatorami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

Więcej...
Ekologia i światowe rozwiązania - goście z Teheranu na UAM
Wiadomość, opublikowana 21-02-2018

We wtorek, 20 lutego 2018 r., w gabinecie Rektora UAM odbyło się spotkanie z władzami Amirkabir University of Technology w Teheranie.

Więcej...
Okolice Poznania nie zawsze były niziną
Wiadomość, opublikowana 21-02-2018

– We wnętrzach zabytkowych kościołów Gdańska kryją się zabytki znacznie starsze od nich samych – przekonuje Paweł Wolniewicz, doktor nauk o Ziemi, a także paleontolog z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na swoim portalu www.zywaplaneta.pl udostępnił m.in. gdańską trasę wycieczkową po skamieniałościach, czyli pozostałościach zwierząt sprzed nawet 450 milionów lat, które można obejrzeć w zabytkowych budynkach. Zaprasza tam na alternatywną wycieczkę śladami łodzikowców, gąbek, amonitów, małży, czy też koralowców zatrzymanych na zawsze w posadzkach wykonanych z naturalnego kamienia. Serwis poświęca uwagę nauce o Ziemi- minerałom, meteorytom i skałom. Jest to miejsce, gdzie znaleźć można bazę informacji na temat dziejów Naszej Planety, minerałów oraz skamieniałości, a także trasy podziemne i jaskinie w Polsce. Strona oferuje też opisy badań i eksperymentów, a także ciekawe linki do stron geologicznych.

Więcej...
Kolejny krok UAM w drodze do powstania Centrum Szyfrów Enigma
Wiadomość, opublikowana 15-02-2018

W czwartek 15 lutego 2018 roku władze UAM i miasta Poznania podpisały umowę o użyczeniu pomieszczeń w dawnym Collegium Historicum, która otwiera drogę do urządzenia tam ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. To trzy ważne nazwiska matematyków, którzy jak oceniają historycy, skróciły II wojnę światową o 3 lata. Przede wszystkim to troje wybitnych absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego. Za pomocą metod matematycznych złamali szyfr  niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W styczniu tego roku zostali uhonorowani medalami Alumno Bene Merenti przez władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżnienia odebrały rodziny zasłużonych matematyków.

Więcej...
Dziekani chemii z całej Polski w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 14-02-2018

9 lutego 2018 r., na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył się XXII Zjazd Porozumienia Dziekanów Wydziałów Chemicznych. Jednym z inicjatorów utworzenia Porozumienia jest obecny dziekan Wydziału Chemii UAM, prof. Henryk Koroniak. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło blisko stu dziekanów i prodziekanów wydziałów chemii z całej Polski.

Więcej...
REWOLUCYJNY STETOSKOP NAUKOWCÓW Z UAM
Wiadomość, opublikowana 14-02-2018

StethoMe™ to inteligentne urządzenie, a dokładnie elektroniczny stetoskop zintegrowany z termometrem, pozbawiony liry (górny element przewodu, kończący się słuchawkami). Stworzony został przez naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: dr Honoratą Hafke-Dys i dr Jędrzejem Kocińskim, we współpracy z firmą zajmującą się towrzeniem oprogramowania. Działa w połączeniu z aplikacją mobilną, dzięki czemu pacjent może sam szybko przeprowadzić badanie osłuchowe płuc i serca i może wyniki przesłać lekarzowi.

Więcej...
Obserwatorium Astronomiczne UAM śledzi w kosmosie roadstera Tesli
Wiadomość, opublikowana 16-02-2018

Obserwatorium UAM, wykorzystując swój najnowocześniejszy, zdalnie sterowany teleskop umieszczony w Arizonie, prowadzi pilotażowy program w ramach którego fotografowane są najróżniejsze obiekty kosmiczne od satelitów geostacjonarnych po mikro- i nanosatelity na niskich orbitach. Teleskop ten jest w stanie zarejestrować piłeczkę ping-pongową znajdującą się na orbicie 1000km nad Ziemią. Dzięki takim obserwacjom wyznaczane są pozycje i orbity obiektów, co pozwala przewidywać ich przyszłe trajektorie oraz ostrzegać przez potencjalnymi zderzeniami.
W ramach tych działań wykonane zostały obserwacje wystrzelonego dnia 6 lutego 2018r. za pomocą prototypowej rakiety Falcon Heavy firmy Space X nietypowego pojazdu kosmicznego - kabrioletu Tesla.

Więcej...
Dom Studencki "Hanka" już otwarty
Wiadomość, opublikowana 14-02-2018

- Oddajemy dziś po remoncie Dom Studencki "Hanka”: ważne miejsce w życiu studenckim Uniwersytetu im Adama Mickiewicza i Poznania - mówił podczas otwarcia, 12 lutego 2018 r., Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

Więcej...
Liceum Uniwersyteckie w Słubicach
Wiadomość, opublikowana 07-02-2018

Od września 2018 r., przy Collegium Polonicum UAM w Słubicach, zacznie działać Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Kadrę stanowić będą w części akademicy z Uniwersytetu, nauczyciele z dużym przygotowaniem pedagogicznym. Do wyboru uczniów będą trzy profile: humanistyczny, matematyczno-informatyczny oraz przyrodniczy – każda z klas może liczyć maksymalnie kilkunastu uczniów. Spotkanie informacyjne dla kandydatów oraz ich rodziców odbędzie się już 15 marca o godz. 17:00 w budynku Collegium Polonicum w Słubicach.

Więcej...
Wydział Prawa i Administracji UAM na podium rankingu Ministerstwa Sprawiedliwości!
Wiadomość, opublikowana 06-02-2018

5 lutego 2018 r. w Popowie k. Warszawy, odbyła się konferencja dziekanów wydziałów prawa, w którym uczestniczyli podsekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: dr Marcin Warchoł oraz sędzia Łukasz Piebiak. Spotkanie poświęcone było omówieniu wyników wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, a także naboru na aplikacje: sędziowską oraz prokuratorską do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze organizuje Minister Sprawiedliwości, a wszystkich kandydatów obowiązują te same zasady i jednakowy zakres egzaminów. W 2017 r. przystąpiło do nich 7997 absolwentów 44 uczelni, a egzaminy zdało 4325 osób, czyli 54,1% kandydatów. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się na podium rankingu Ministerstwa Sprawiedliwości, z którego wynika, że na WPiA UAM egzamin zdało blisko 75% przystępujących do niego aplikantów.

Więcej...
Eksperyment badacza z UAM pomógł złapać ewolucję za rękę!
Wiadomość, opublikowana 01-02-2018

Zespół prof. Jacka Radwana z Instytutu Biologii Środowiska UAM przeprowadził badania, które pozwoliły śledzić procesy ewolucyjnego wyścigu zbrojeń pasożytów i organizmów, które je żywią. Badaniom poddano główny układ zgodności tkankowej, czyli MHC – koduje on białka pozwalające organizmowi odróżniać komórki swoje od obcych. Wyniki opublikowane zostały w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie PNAS.

Więcej...
Zapisy na ostatnie w tym roku akademickim zajęcia w ramach Uniwersytetu Otwartego UAM
Wiadomość, opublikowana 01-02-2018

Od 2016 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oferuje wszystkim mieszkańcom Poznania i Wielkopolski wykłady i ćwiczenia w ramach Uniwersytetu Otwartego. Do tej pory uruchomiliśmy 89 kursów, na które zapisało się ponad 2 200 osób.

Więcej...
UAM i PWSZ w Pile zacieśniają współpracę
Wiadomość, opublikowana 31-01-2018

W środę (31 stycznia 2017 roku) Uniwersytet  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile podpisały porozumienie o współpracy.  Dzięki niemu uczelnie będą współpracować w sferze dydaktycznej, podejmować wspólne projekty badawcze. Pracownicy dydaktyczni PWSZ zyskają np. szansę podjęcia studiów doktoranckich bądź podyplomowych, a także przeprowadzenia przewodów doktorskich i habilitacyjnych na ogólnie przyjętych zasadach. Do dyspozycji studentów i naukowców będą także zbiory biblioteczne obu uczelni. Możliwe będzie też wzajemne korzystanie z bazy laboratoryjnej.

Więcej...
Premiera nowego filmu promocyjnego UAM!
Wiadomość, opublikowana 31-01-2018

Ponad dwa miesiące zdjęć, kilkudziesięciu statystów i kultowe sceny znane ze srebrnego ekranu – jest już nowy film promocyjny UAM.

Za jego reżyserię, produkcję i montaż odpowiada Butik Kreatywny „Guzikowcy”, czyli duet Radosław Wysocki i Piotr Maciejewski. Zdjęcia nagrywano od czerwca do  sierpnia 2017, nie tylko w budynkach UAM, na poznańskim lotnisku Ławica, ale również w Wenecji. Główne role zagrali studenci Uniwersytetu, wśród nich znalazła się też studentka z Turcji, przebywająca na Erasmusie. W filmie wzięli udział także aktorzy poznańskich teatrów: Paweł Binkowski i Piotr Kaźmierczak. Chętnie swoją pomocą służyło też kilkudziesięciu statystów, również studentów UAM. Film pokazuje Uniwersytet, jako miejsce realizowania pasji i początek przygody życia. W scenariuszu wykorzystano sceny ze znanych filmowych przebojów kinowych, których odgadnięcie może być ciekawą zabawą! Film kierowany jest do kandydatów, chcących podjąć studia w UAM. Obejrzała go m.in. publiczność, zgromadzona podczas Gali Perspektyw, można go obejrzeć także na kanale YT i w mediach społecznościowych.

Więcej...
Medal dla poznańskich kryptologów
Wiadomość, opublikowana 26-01-2018

Trzech wybitnych matematyków, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego uhonorowanych zostało medalami Alumno Bene Merenti, przyznawanych wybitnym absolwentom, którzy rozsławiali imię swojej uczelni. Medale dla Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego odebrali 25 stycznia przedstawiciele rodzin matematyków: Janina Sylwestrzak córka Mariana Rejewskiego, Maria Bryschak siostrzenica Henryka Zygalskiego oraz Jan Różycki syn Jerzego Różyckiego.

Więcej...
Spotkanie władz rektorskich z parlamentarzystami z Wielkopolski
Wiadomość, opublikowana 23-01-2018

Jak co roku parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej spotkali się  z władzami rektorskimi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W rozmowie uczestniczyli także: wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz zastępca prezydenta miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Więcej...
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
Wiadomość, opublikowana 22-01-2018

Czworo Wielkopolan uhonorowanych zostało pośmiertnie medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Uroczystość odbyła się 22 stycznia w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, podczas konferencji naukowej „Izrael – od marzenia do spełnienia”. Medale przyznawane są od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. W Gnieźnie odbiorą je potomkowie i krewni uhonorowanych. Medalami odznaczono pośmiertnie: Czesławę i Wojciecha Pachurków z Piły, Mariana Połowicza ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzoną w Pile s. Teklę Budnowską ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Więcej...
Dwa jubileusze w Bibliotece UAM
Wiadomość, opublikowana 22-01-2018

45 lat filmoznawstwa i 70 rocznica urodzin prof. Marka Hendrykowskiego. Te dwa jubileusze obchodziliśmy 18 stycznia. Tego dnia w holu Biblioteki UAM odbył się wernisaż wystawy poświęconej obu jubilatom.

Więcej...
Komentarz w sprawie Projektu "Tłumacz"
Wiadomość, opublikowana 17-01-2018

Z żalem i zdziwieniem przyjmujemy komentarze, które pojawiły się w Internecie, dotyczące projektu, nad którym wspólnie pracuje UAM, Urząd Miasta Poznania i Komenda Miejska Policji w Poznaniu. Odwołuje się on do pięknej idei wolontariatu studenckiego, który jak dotychczas prężnie rozwija się na UAM, czego znakomitym przykładem jest m.in. Wydziałowe Centrum Wolontariatu VOLONTARIO WSE UAM.

Więcej...
Prof. Józef Tomasz Pokrzywniak patronem Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej
Wiadomość, opublikowana 17-01-2018

17 stycznia 2018 r., rok po śmierci prof. Józefa Tomasza Pokrzywniaka, odbyła się uroczystość nadania jego imienia Bibliotece Wydziału, z którego się wywodził. Obecny na uroczystości JM Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, wspominał:

Więcej...
Studenci w chmurze
Wiadomość, opublikowana 15-01-2018

12 stycznia, w Gabinecie Rektora UAM, została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Beyond.pl – poznańską firmą, która od 2005 r. dostarcza pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu, w tym usług data center oraz cloud computing. Umowę sygnowali: prorektor UAM, prof. Marek Nawrocki oraz prezes Michał Grzybkowski.

Więcej...
Wielkopolskie szkoły nagrodzone
Wiadomość, opublikowana 15-01-2018

W piątek 12 stycznia w Auditorium Maximum Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu odbyła się Gala Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Podczas spotkania, najlepsze szkoły w rankingu województwa wielkopolskiego otrzymały nagrody. W uroczystości udział wzięli wielkopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, wielkopolskich szkół wyższych, szkół średnich, osoby związane z oświatą z całego regionu oraz sami uczniowie nagrodzonych szkół.

Więcej...
Neurobiologia pod szyldem czterech uczelni
Wiadomość, opublikowana 12-01-2018

11 stycznia 2018 r., Rektorzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podpisali porozumienie o utworzeniu kierunku neurobiologia. Uczelnie poprowadzą wspólny kierunek blisko 100 lat po tym, jak została założona Wszechnica Piastowska, czyli późniejszy Uniwersytet Poznański, z którego się wywodzą, jest to więc współpraca symboliczna.

Więcej...
Wielkopolska Gala wręczenia Nagród Perspektywy 2018
Wiadomość, opublikowana 08-01-2018

10 najlepszych liceów i techników z Wielkopolski otrzyma nagrody w corocznym Rankingu Perspektywy 2018. Uroczyste wręczenie odbędzie się podczas Gali 12 stycznia 2018 r., o godz. 12:00, na Wydziale Prawa i Administracji UAM. W wydarzeniu uczestniczyć będą także przedstawiciele wszystkich uczelni miasta Poznania, przedstawiciele władz samorządowych, Kuratora Oświaty, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli także parlamentarzyści z Wielkopolski.

Więcej...
Naukowcom z UAM będzie łatwiej skomercjalizować swoje wyniki badań
Wiadomość, opublikowana 05-01-2018

4 stycznia 2018 roku Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki i Prezes Zarządu Fundacji UAM prof. Jacek Guliński podpisali Porozumienie ramowe o współpracy między Fundacją im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To efekt wieloletniej kooperacji, który określa konkretne obszary działań, inwestycji, realizujących cele statutowe Fundacji UAM.

Więcej...
UAM i Komputronik Biznes
Wiadomość, opublikowana 03-01-2018

3 stycznia 2018 r. w Gabinecie Prorektora ds. informatyzacji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Marka Nawrockiego, podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem, a firmą Komputronik Biznes Sp. z o.o., reprezentowaną przez Sebastiana Pawłowskiego, Wiceprezesa Zarządu.

Więcej...
Prof. Janusz Jurczak Doktorem Honoris Causa UAM
Wiadomość, opublikowana 22-12-2017

21 grudnia, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał prof. Janusz Jurczak – wybitny chemik, specjalista w zakresie chemii organicznej i stereochemii, uczony o światowej renomie. Uroczystość odbyła się w Sali Lubrańskiego UAM, 21 grudnia 2017 r.

Więcej...
Rozwiodła Figara
Wiadomość, opublikowana 21-12-2017

W środę, 20 grudnia, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki wręczył Medal Alumno Bene Merenti, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Renacie Borowskiej-Juszczyńskiej. Odznaczenie to przyznawane jest absolwentom UAM, którzy nie będąc pracownikami Uniwersytetu, rozsławili imię uczelni swoją działalnością na rzecz społeczeństwa, kultury i nauki.

Więcej...
BESTStudenci wybrani!
Wiadomość, opublikowana 19-12-2017

Zbadają język kibiców, przeanalizują wizerunek instytucji w filmach animowanych i sprawdzą jak dokładnie można przewidzieć globalną pogodę przy pomocy sieci neuronowych. To tyle niektóre z projektów laureatów konkursu BESTStudentGRANT, których poznaliśmy w poniedziałek, 18 grudnia 2017 r. Zwycięzcy otrzymali 5000 zł na realizację swojego pierwszego projektu badawczego. Konkurs BESTStudentGRANT adresowany jest do laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, a także osób, które osiągnęły na egzaminie maturalnym najlepsze wyniki, a teraz są studentami pierwszego lub drugiego roku na UAM.

Więcej...
Sukces UAM w World University Ranking „Green Metric”
Wiadomość, opublikowana 18-12-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz pierwszy przystąpił do międzynarodowego rankingu World University Ranking „Green Metric". ​Okazał się najlepszy wśród polskich uczelni. ​Zestawienie, oprócz walorów edukacyjnych oraz infrastrukturalnych, bierze pod uwagę następujące dane: energię i zmiany klimatu, opady, wodę oraz transport. Na 619 notowanych uczelni, UAM zajął 173. lokatę​. ​Polskę reprezentowały w rankingu cztery uczelnie.

Więcej...
Lęki i frustracje trzeba rozwiewać – VI Debata Akademicka
Wiadomość, opublikowana 13-12-2017

Z obcego uczynić gościa – podsumował swoja wypowiedź prof. Henryk Jankowski z UAM – a z gościa – sąsiada – dopowiedział prof. Michał Buchowski z UAM. Była to kwintesencja dyskusji, która wywiązała się podczas VI Debaty Akademickiej (11 grudnia), poświęconej współczesnym migracjom. - Jest to najtrudniejszy temat z dotychczas poruszanych w debatach, będących wspólnym przedsięwzięciem UAM i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu- zaznaczył prowadzący dr Krzysztof Gołata z UEP. W latach 2000-2012, jak pokazywały europejskie sondaże, byliśmy najbardziej przyjaźnie nastawionym wobec imigrantów narodem w Unii, lepsi niż Szwedzi i Niemcy, zajmujący kolejne miejsca. We wrześniu tego roku niechętnych wobec przybyszów było 74 proc. Polaków. Powołując się na sondaże CBOS, prof. Bacha Kalinowska-Sufinowicz z UEP podała, że w 2017 r. tylko 4 proc. Polaków akceptowało przyjęcie uchodźców. Przyczyn było wiele: mówiono o swoistej sakralizacji narodu, o złej pracy mediów, o kulturowym niepokoju, o politykach podsycających tę niechęć, o niewłaściwym słownictwie i mylnych wyobrażeniach. Prof. Maciej Żukowski z UEP nawoływał, by te lęki i frustracje wywołujące niechęć do obcych traktować poważnie i próbować je mądrze rozwiewać, a nie tylko odrzucać, jako nieracjonalne.

Więcej...
Odznaczenia państwowe dla pracowników UAM
Wiadomość, opublikowana 13-12-2017

W środę, 13 grudnia, w Sali Lubrańskiego Collegium Minus, odbyła się uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych pracownikom  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżnieni pracownicy uhonorowani zostaną: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – prof. Stanisław Mikołajczak, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – prof. Piotr Śliwiński, a także Medalami za Długoletnią Służbę oraz Medalami Komisji Edukacji Narodowej.

Więcej...
Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naukowców z UAM
Wiadomość, opublikowana 13-12-2017

Najlepsi przedstawiciele świata akademickiego – naukowcy, dydaktycy i organizatorzy – nagrodzeni zostali jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiej nauki, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pośród 60 przedstawicieli świata nauki, wyróżnieni zostali także pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: prof. Beata Mikołajczyk, prof. Ryszard Naskręcki, prof. Stefan Jurga, prof. Marek Kwiek, prof. Janusz Bujnicki, prof. Stanisław Mikołajczak, dr hab. Maria Gołda-Sobczak oraz dr Agnieszka Jeran. Uroczystość odbyła się w Łazienkach Królewskich.

Więcej...
Prof. Maria Ziółek doktorem honorowym Universidad Nacional de Education a Distancia w Madrycie
Wiadomość, opublikowana 13-12-2017

Senat Universidad Nacional de Education a Distancia w Madrycie przyznał prof. Marii Ziółek tytuł doktora honoris causa jako wyraz uznania jej wkładu w osiągnięcia badawcze i rozwój młodych naukowców tego uniwersytetu. Prof. Maria Ziółek, kierownik Zakładu Katalizy Heterogenicznej na Wydziale Chemii UAM, od początku swojej działalności naukowej prowadzi badania dotyczące katalizy heterogenicznej, a w szczególności syntezy i charakterystyki katalizatorów oraz ich zastosowania w produkcji wysokogatunkowych chemikaliów i w ochronie środowiska. Prof. Ziółek prowadzi współpracę naukową z wieloma ośrodkami zagranicznymi, do których kieruje młodych adeptów nauki (magistrantów i doktorantów) w celu prowadzenia przez nich badań z wykorzystaniem potencjału badawczego niedostępnego w macierzystej uczelni.

Więcej...
Prof. Tadeusz Wallas "mediom przyjazny"
Wiadomość, opublikowana 07-12-2017

6 grudnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM wręczono nagrody zwycięzcom Plebiscytu pod hasłem MEDIOM PRZYJAZNY 2017. Plebiscyt organizuje od ponad 10-ciu lat Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Nagradzane są w nim osoby, firmy oraz instytucje,​ które - ku zadowoleniu obu stron - kompetentnie i życzliwie współpracują z dziennikarzami​.

Więcej...
Stypendia im. dr. Jana Kulczyka
Wiadomość, opublikowana 08-12-2017

We wtorek, 5 grudnia, w Collegium Minus UAM, już po raz XIX wręczono stypendia im. dr. Jana Kulczyka. Dofinansowanie otrzymało czworo studentów oraz czworo doktorantów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a także pięćdziesięcioro studentów UAM z Ukrainy. 

– Przebywanie tu, w mojej macierzystej uczelni to dla mnie wyjątkowe chwile ponieważ przypominają o tych momentach w życiu, kiedy dane mi było zdobywać wiedze i poszerzać horyzonty, umysł – mówiła podczas uroczystości Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Więcej...
UAM z najwyższą kwotą dofinansowania w konkursie POWR 3.5
Wiadomość, opublikowana 05-12-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej konkursu POWR 3.5, w związku z czym kwota dofinansowania wynosi 37,6 mln zł. Celem konkursu jest dostosowanie i realizacja programów kształcenia akademickiego zgodnych z potrzebami społeczno-gospodarczymi.

Więcej...
Andrea Bocelli w Poznaniu. Wielki koncert na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego
Wiadomość, opublikowana 04-12-2017

Andrea Bocelli zaśpiewa na INEA Stadion w Poznaniu z okazji stulecia Uniwersytetu Poznańskiego! Będzie to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych w historii stolicy Wielkopolski. Koncert odbędzie się 11 maja 2019 roku. Organizatorami koncertu będą: agencja Prestige MJM oraz Marcelin Management, operator Inea Stadionu.

Więcej...
Księga Pamiątkowa dla Profesora Andrzeja Kocha
Wiadomość, opublikowana 01-12-2017

– To nie tylko prawnik – autorytet  prawa prywatnego, ale i nauczyciel akademicki o otwartych horyzontach, wielkiej kulturze osobistej, wrażliwości i wspaniałym humorze. Mistrz anegdoty, ale także uważny i krytyczny obserwator otaczającej nas rzeczywistości, relacji społecznych i politycznych – czytamy we wstępie do dzieła pt. „Z badań nad prawem prywatnym”. 1 grudnia, pracownicy Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego wręczyli prof. Andrzejowi Kochowi księgę pamiątkową o tym tytule.

Więcej...
"Dialog" UAM z otoczeniem społeczno-gospodarczym
Wiadomość, opublikowana 30-11-2017

W środę, 29 listopada, UAM gościł liczne grono zagranicznych i krajowych ekspertów. Naukowcy, przedstawiciele biznesu, samorządów oraz organizacji pozarządowych spotkali się, by określać wyzwania, z jakim powinno się mierzyć polskie środowisko naukowe, tak, aby znaleźć równowagę pomiędzy dynamicznym rozwojem naukowym, a oczekiwanym społecznie zaangażowaniem w sprawy lokalne. Konferencja „Odpowiedzialne Badania i Innowacje – nauka dla społeczeństwa i gospodarki” odbyła się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (ul. Umultowska 89a).

Więcej...
Prezydent RP podpisał!
Wiadomość, opublikowana 24-11-2017

22 listopada 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą realizację wieloletniego programu inwestycyjnego dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki niej, UAM do 2019 roku będzie mógł zakończyć inwestycje na Kampusie Morasko, m.in. budując wielofunkcyjną halę sportową z zespołem szatni i sanitariatów, korty tenisowe i boisko.

Więcej...
Jubileusz prof. Anny Pałubickiej
Wiadomość, opublikowana 24-11-2017

Swoje 70 urodziny oraz 45-lecie pracy w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu świętowała w piątek 24 listopada, na swoim macierzystym Wydziale Nauk Społecznych, prof. Anna Pałubicka. – Pani Profesor ma duży autorytet osobisty u młodych pracowników, których traktuje bardzo życzliwie i służy im radą i pomocą w różnych sprawach życiowych. Ma duże poczucie humoru, znakomicie chwyta niedostrzegany przez innych niezamierzony komizm sytuacji i dowcip wypowiedzi – mówił podczas uroczystości prof. Jan Grad.

Więcej...
Medal za zasługi dla Ernestine Baig
Wiadomość, opublikowana 22-11-2017

– Osobiste zaangażowanie, otwartość i ogromna życzliwość Ernestine Baig mają niebagatelne znaczenie dla nawiązywania nowych kontaktów oraz zacieśniania partnerskich więzi przyjaźni – mówił Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podczas uroczystości wręczenia medalu „Za zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”, attaché kulturalnego Republiki Austrii i wicedyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Spotkanie odbyło się w środę, 22 listopada 2017 r. w Gabinecie Rektora UAM.

Więcej...
Trzecia misja UAM!
Wiadomość, opublikowana 22-11-2017

Ponad 20 polskich uczelni, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, podpisało Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.

Więcej...
Jubileusz 70-lecia prof. Wiesława Ambrozika
Wiadomość, opublikowana 21-11-2017

70 urodziny obchodził 16 listopada, prof. Wiesław Ambrozik, Kierownik Zakładu Resocjalizacji z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM. Z tej okazji w Sali Lubrańskiego odbyło się seminarium zatytułowane „Społeczne konteksty oddziaływań resocjalizacyjnych i readaptacyjnych”.

Więcej...
Polska Nagroda Innowacyjności dla WCZT
Wiadomość, opublikowana 21-11-2017

W poniedziałek, 20.11.2017 r., nastąpiło wręczenie Polskiej Nagrody Innowacyjności 2017, przyznanej Wielkopolskiemu Centrum Zaawansowanych Technologii. Nagrodę otrzymują najbardziej innowacyjne oraz kreatywne uczelnie, instytuty, firmy i instytucje działające w Polsce. Wyróżnienie przyznane zostało podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości organizowanego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Wydarzenie miało miejsce pod koniec października w Zielonej Górze i zgromadziło około 1000 przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki oraz administracji publicznej z całego kraju.

Więcej...
Najważniejszy nauczyciel! – V Debata Akademicka
Wiadomość, opublikowana 24-11-2017

- Nuda, której przecież każdy z nas zaznał kiedyś w szkole, nie pojawia się w słownikach pedagogicznych. Nie pojawia się tam także uczniowski śmiech, a przestarzały system klasowo-lekcyjny działa „w 45-minutowych drgawkach”- mówiła podczas V Debaty Akademickiej dr Iwona Chmura-Rutkowska z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM. Oprócz niej w poniedziałkowej dyskusji (20.11.2017), pod hasłem, „Jakiej edukacji Polacy potrzebują?” uczestniczyli: prof. Aldona Andrzejczak z UEP i prof. Stanisław Dylak z WSE UAM. Celowo - jak podkreślił prof. Krzysztof Podemski, prowadzący debatę – chcieliśmy unikać bezpośredniego nawiązania do obecnej reformy edukacji, by wybiec myślą w przyszłość.

Więcej...
Sportowy UAM!
Wiadomość, opublikowana 17-11-2017

W czwartek, 16 listopada 2017 r., Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki oraz prezes Klubu Uczelnianego AZS UAM Andrzej Witkowski podpisali porozumienie dotyczące współpracy. Reguluje ono kwestie organizacji sportu akademickiego oraz sportu wyczynowego, promocji zdrowego trybu życia oraz aktywności ruchowej, a także rozwoju zajęć rekreacyjnych UAM. Dzięki niemu studenci, doktoranci oraz pracownicy a także zawodnicy w sekcjach wyczynowych Uniwersytetu zyskają nowe możliwości rozwoju sportowego oraz będą mogli w pełni korzystać z bazy sprzętowej zarówno Klubu jak i Uniwersytetu.

Więcej...
O umowach terminowych na WPiA
Wiadomość, opublikowana 17-11-2017

17 listopada na Wydziale Prawa i Administracji UAM, przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu odbyła się konferencja pod Patronatem Głównego Inspektora Pracy oraz Rektora UAM pn. „Nauka i praktyka w służbie człowiekowi pracy: umowy terminowe”. Konferencja była poświęcona problematyce umów terminowych. W konferencji udział wzięli  prof. dr hab. Ewa Łętowska - Sędzia NSA, TK w stanie spoczynku, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek oraz prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk autor pierwszej w Polsce kompleksowej analizy prawnej relacji pracowniczych, która jako punkt wyjścia przyjęła koncepcję wspólnoty zakładowej. Publikacja pod tytułem Państwo zakładów pracy ukazała się na rynku w tym roku.

Więcej...
Gratulacje i podziękowania!
Wiadomość, opublikowana 16-11-2017

Jego Magnificencja Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki pogratulował w czwartek studentom, którzy reprezentowali uczelnię w zawodach sportowych na arenie krajowej i międzynarodowej i uzyskali znaczące rezultaty w różnych dyscyplinach sportowych. 19- ścioro zawodniczek i zawodników otrzymało m.in. listy gratulacyjne. Na spotkaniu obecne były także władze Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu, AZS-u oraz trenerzy.

Więcej...
Medal Homini Vere Academico dla prof. Krystyny Daszkiewicz
Wiadomość, opublikowana 15-11-2017

Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, 15 listopada, wręczył prof. Krystynie Daszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji UAM medal Homini Vere Academico. – Pani Profesor to wspaniały wykładowca i wychowawca wielu pokoleń polskich karnistów, to uczona najwyższej miary, nadal bardzo aktywnie uczestnicząca w życiu naukowym. Wzór uczonej oddanej nauce i społeczeństwu, człowiek prawy i uczciwy, wzór Poznaniaka, Wielkopolanina i Polaka. Medal, który dzisiaj wręczam, jest wyrazem uznania dla Pani Profesor za ofiarną i wieloletnią pracę na rzecz Uniwersytetu, bo lista Pani zasług, jako wybitnej uczonej, jest niezwykle długa – mówił podczas uroczystości prof. Andrzej Lesicki.

Więcej...
Medal Alumno Bene Merenti dla Wojciecha Nentwiga
Wiadomość, opublikowana 13-11-2017

W piątek, 10 listopada, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki wręczył Dyrektorowi Filharmonii Poznańskiej Wojciechowi Nentwigowi Medal Alumno Bene Merenti. Odznaczenie to przyznawane jest absolwentom UAM, którzy nie będąc pracownikami, rozsławili imię uczelni swoją działalnością na rzecz społeczeństwa, kultury i nauki.

Więcej...
Nagroda Pomerania Nostra dla prof. Anny Wolff-Powęskiej
Wiadomość, opublikowana 10-11-2017

W piątek 10 listopada w auli Uniwersytetu w Greifswaldzie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Pomerania Nostra prof. Annie Wolff-Powęskiej. Historyk oraz profesor nauk humanistycznych należy do grona najważniejszych polskich ekspertów w dziedzinie historii Niemiec i stosunków polsko-niemieckich.

Więcej...
Biblioteka WFPiK będzie mieć patrona
Wiadomość, opublikowana 02-11-2017

Prof. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak był cenionym uczonym i nauczycielem akademickim. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. - Zawdzięczamy mu mnóstwo rzeczy, stworzył podstawy funkcjonowania wydziału, które sprawdzają się do dziś – mówi obecny dziekan wydziału, prof. Tomasz Mizerkiewicz. Jego pomysłem był Salon Mickiewicza pod kopułą w Collegium Maius, a także wstawienie w budynku witraży przestawiających najwybitniejsze polskie pisarki i pisarzy noblistów. To on był także inicjatorem powstania nowej Biblioteki Wydziałowej położonej na tyłach Collegium Maius. Wbrew sceptykom, pokonując przeszkody, doprowadził do realizacji tego projektu. Biblioteka rozpoczęła działalność 25 września 2009 r.

Więcej...
Pierwsze posiedzenie Konwentu UAM
Wiadomość, opublikowana 29-10-2017

27 października 2017 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod przewodnictwem Rektora, prof. UAM dr hab. Andrzeja Lesickiego. Jest to ciało doradcze powołane na mocy obowiązującej ustawy o szkolnictwie wyższym. W skład Konwentu weszło 29 osób, przedstawicieli wielkopolskiego świata gospodarki, kultury i nauki. - Liczę na owocną współpracę oraz rady, a także mam nadzieję, że toczone dyskusje pomogą rozwiązywać problemy, z którymi musi się mierzyć Uniwersytet – zainaugurował posiedzenie Rektor UAM. Podczas pierwszego spotkania dyskutowano o planach obchodów stulecia Uniwersytetu Poznańskiego oraz o zapisach Ustawy 2.0.
Poniżej skład Konwentu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Więcej...
Przed XXIII Międzynarodowym Kongresem Nauk Historycznych
Wiadomość, opublikowana 30-10-2017

W 2020 roku Poznań na kilka dni stanie się miastem historyków, a to za sprawą XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych. Wyboru gospodarza dokonano podczas poprzedniego Kongresu, który odbył się w Jinan, stolicy wschodniochińskiej prowincji Shandong. Poznań zwyciężył już w pierwszej rundzie głosowania, pokonując Ateny i fińskie miasto Tampere. 27 października, JM Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, przyjął przedstawicieli Prezydium Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych (CISH), czyli jego Prezydenta Prof. Andrea Giardinę i Sekretarz Generalną Prof. Catherine Horel. Przedmiotem rozmów było zaangażowanie UAM w organizację Kongresu.

Więcej...
Prof. Przemysław Czapliński laureatem Nagrody im. Jana Długosza
Wiadomość, opublikowana 30-10-2017

Prof. dr hab. Przemysław Czapliński otrzymał prestiżową Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą pracę w dziedzinie humanistyki. Konkurs towarzyszył Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest wyjątkową inicjatywą, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Laureat Nagrody otrzymuje nagrodę pieniężną oraz statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego. Strategicznym celem inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce, jak i popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Prof. Ryszard Nycz, tak mówił w laudacji o literaturze prof. Czaplińskiego: - Dla Czaplińskiego literatura nie jest ucieczką od rzeczywistości w autonomiczne światy wzruszeń, fantazji czy zabawy, lecz przeciwnie: powrotem do rzeczywistości i przywracaniem nam świata, tyle tylko, że  – dzięki literaturze - widzianego lepiej, głębiej, ostrzej. Oczywiście; dzięki literaturze, ujętej jako autentyczna metoda poznania, w zawsze inspirujących i odkrywczych lekturach Czaplińskiego. Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku – to książka, po którą sięgnąć winien nie tylko miłośnik literatury, także każdy zainteresowany współczesnymi przygodami i problemami polskiej mentalności i  tożsamości, które polska literatura – w lekturze Czaplińskiego – z czułością sejsmografu rejestruje, obrazuje i diagnozuje - dodał.

Więcej...
Nagroda Prezesa Rady Ministrów
Wiadomość, opublikowana 27-10-2017

35-osobowy zespół naukowców i ekspertów w Centrum Badań Metropolitalnych UAM w Poznaniu, pod kier. prof. dr hab. Tomasza Kaczmarka i dr. Łukasza Mikuły, odebrał 26 października w Warszawie Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rok 2017. Otrzymał ją za opracowanie Koncepcji Kierunków Rozwoju Przestrzennego Metropolii Poznań (KKRPMP). To dokument planistyczny, który kapituła konkursu nagrodziła III miejscem w kategorii osiągnięcia naukowo-techniczne. Podkreślona została pionierskość opracowania, które może zostać potraktowane jako wzorzec dla innych metropolii w Polsce oraz nakreślenie i uzasadnienie kierunków naprawczych rozwoju przestrzennego obszaru metropolitalnego Poznania.

Więcej...
UAM najbardziej usportowioną uczelnią w Wielkopolsce!
Wiadomość, opublikowana 26-10-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdominował tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski, organizowane przez AZS Poznań. W zawodach startowały reprezentacje 24 wielkopolskich uczelni. Rywalizacja trwała przez cały rok akademicki 2016/2017 w 59 dyscyplinach sportowych. UAM otrzymał nagrodę za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej. Wyróżnienie wróciło do uniwersytetu po trzech latach.

Więcej...
Studentki z grupy Volontario uhonorowane
Wiadomość, opublikowana 26-10-2017

25 października 2017 r., Jego Magnificencja Rektor UAM, podziękował za pracę studentkom z grupy Volontario. To Wydziałowe Centrum Wolontariatu działające przy Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Jego członkowie współpracują ze szkołami podstawowymi, świetlicami szkolnymi i socjoterapeutycznymi, przedszkolami oraz rodzaju placówkami opieki całkowitej.

Więcej...
Medal Homini Vere Academico dla prof. Stanisława Sołtysińskiego
Wiadomość, opublikowana 26-10-2017

W czwartek, 26 października, Profesor Stanisław Sołtysiński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa, otrzymał Medal Homini Vere Academico. To wyraz uznania za ofiarną i wieloletnią pracę na rzecz UAM. Odznaczenie wręczy JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki. Uroczystość odbyła się w Gabinecie Rektora.

Więcej...
Doktorat honoris causa dla prof. Rolfa Fiegutha - fotorelacja
Wiadomość, opublikowana 23-10-2017

Profesor Rolf Fieguth, w poniedziałek 23 października, został uroczyście przyjęty do społeczności akademickiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesorowi – wybitnemu zachodnioeuropejskiemu slawiście i poloniście, uznanemu badaczowi i znawcy literatury polskiej został nadany tytuł Doktora Honoris Causa. Więcej informacji: http://amu.edu.pl/dzialalnosc/mediow/komunikaty-prasowe/338651-profesor-rolf-fieguth-doktorem-honoris-causa

fot. Przemysław Stanula

Więcej...
Chór Kameralny UAM śpiewa dla nas już od 25 lat!
Wiadomość, opublikowana 23-10-2017

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza i dr Joanny Piech-Sławeckiej, wyśpiewał właśnie 25 urodziny! Zespół od samego początku łączy wokół wokalnej pasji nie tylko studentów UAM, ale także wszystkich, którzy cenią sztukę chóralną i chcą rozwijać swoje umiejętności. 21 października 2017 r., o godz. 19:00 w Auli UAM, odbył się Koncert Jubileuszowy - kameraliści wykonali utwory z minionych lat działalności. Nie zabrakło wspólnego z byłymi chórzystami wykonania kultowych Pieśni chasydzkich Gila Aldemy, była też okazja do wysłuchania prawykonania specjalnie na tę uroczystość napisanego cyklu motetów Laudate Pueri autorstwa Martina Palmeriego. Na scenie z chórzystami stanęli muzycy z Polski, Włoch i Argentyny, a także tancerze Tango Atelier z Poznania.

Więcej...
Nauka jest inspirująca!
Wiadomość, opublikowana 19-10-2017

- Chcemy Wam pomóc stać się światowej klasy naukowcami – tak Prorektor ds. kształcenia prof. UAM Beata Mikołajczyk zachęca najlepszych maturzystów, którzy rozpoczęli właśnie studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, do wzięcia udziału w przygotowanym specjalnie dla nich programie. Składa się z czterech elementów. Już ruszył konkurs grantowy pod hasłem BEST STUDENT GRANT. To program dla tych, którzy zaczynając studia, marzą o własnych badaniach, widzą siebie jako naukowca i chcą otrzymać własny grant.

Więcej...
Zwycięzcy Google Online Marketing Challenge z wizytą w Dublinie
Wiadomość, opublikowana 19-10-2017

Dziś rano o 5:00 do Dublina wylecieli zwycięzcy Google Online Marketing Challenge w Europie: Michał Paszyn (kapitan), Marek Buliński (wice), Damian Koniuszy, Kamila Malanowicz, Kamil Poturalski, Aneta Disterheft wraz z opiekunem dr Wojciechem Czartem. Jest to jedyna drużyna z Europy zaproszona do siedziby głównej Google w Unii Europejskiej (EU HQ). W trakcie wizyty, studenci z UAM opowiedzą o szczegółach zwycięskiej Kampanii, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz sobie. Google zapewnia także 4-5 dedykowanych szkoleń, które są prowadzone tylko dla nich, z tematów którymi się interesują. Całość zwieńczy uroczystość wręczenia nagród za sukces.

Więcej...
Collegium Polonicum zainaugurowało
Wiadomość, opublikowana 20-10-2017

Nie tylko poznańscy studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zainaugurowali nowy rok akademicki ale także ci, którzy studiują poza stolicą Wielkopolski. 19 października rok akademicki rozpoczęło Collegium Polonicum w Słubicach. Studentów przywitał Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki wspólnie z prezydentem Viadriny prof. Alexandrem Wöllem. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Beata Halicka z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Słubicach pt. „Sami swoi czy obcy? Mieszkańcy Ziem Zachodnich w poszukiwaniu tożsamości".

Więcej...
Ministerstwo oceniło uczelnie. UAM wśród najlepszych
Wiadomość, opublikowana 18-10-2017

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową blisko 1000 jednostek naukowych. Ocena parametryczna bierze pod uwagę osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy czy praktyczne efekty działalności naukowej. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada dwanaście jednostek z najwyższą kategorię naukową A, z czego dwie z nich – Wydział Anglistyki oraz Wydział Prawa i Administracji – otrzymały kategorię A+. Dzięki temu, UAM jest jedną z ośmiu polskich uczelni, które posiadają przynajmniej dwie jednostki z kategorią A+. – Cieszy mocna pozycja UAM – na szesnaście ocenionych jednostek mamy dwie z kat. A+, dziesięć A i cztery B. Dołożymy starań, aby ten wynik jeszcze poprawić – mówi Jego Magnificencja Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. 

Więcej...
IV Debata Akademicka "Uniwersytet a polityka"
Wiadomość, opublikowana 19-10-2017

 — Czy pracownik naukowy może na uczelni nosić znaczek KOD? – to jedno z pytań, które padło podczas IV Debaty Akademickiej pod hasłem „Uniwersytet a polityka”. Dyskusja organizowana wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu odbyła się 16 października w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych. UAM reprezentowali dwaj przedstawiciele Instytutu Filozofii: utożsamiany z prawicowymi poglądami, uczestnik opozycji antykomunistycznej lat 80., prof. Krzysztof Brzechczyn i określający się sam jako lewicowiec, znany z felietonów i wypowiedzi prasowych, prof. Roman Kubicki. Ze strony UEP w dyskusji udział wzięli: specjalistka etyki biznesu dr hab. Barbara Pogonowska i specjalista marketingu turystyki, jeden z nestorów uczelni prof. Grzegorz Gołembski. Debatę prowadził dr Krzysztof Gołata z UEP. Obecni byli patroni debat, Rektorzy obu Uniwersytetów: prof. Andrzej Lesicki i prof. Maciej Żukowski.

Więcej...
Mamy Rekord Guinnessa!
Wiadomość, opublikowana 27-11-2017

Kapituła Guinness World Records oficjalnie zatwierdziła rekord Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we wspólnym robieniu przysiadów. Rekord wynosi 2812 osób. Próbę pobicia rekordu w liczbie osób równocześnie wykonujących przysiady podjęto 10 maja 2017 roku podczas Dnia Sportu UAM.

Więcej...
12 października Sejm RP podjął decyzję o przedłużeniu realizacji programu wieloletniego dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 17-10-2017

Uniwersytet będzie mógł zrealizować budowę Hali Sportowej na Kampusie Morasko. Obiekt będzie składał się z trzech segmentów: boiska do siatkówki plażowej z otwartą trybuną dla 260 osób, zespołem szatni i sanitariatów, hali do tenisa/badmintona oraz sali do sportów walki, pomieszczeń gospodarczych i technicznych, szatni, sanitariatów, recepcji i magazynów podręcznych. Powierzchnia użytkowa ma wynieść 5302,48 m2. Uczelnia posiada środki na tę inwestycję. Pierwotnie plan miał zostać zrealizowany do 2017 r., jednak z powodów niezależnych od uczelni, nie mógł on zostać ukończony w terminie. Chodziło o kwestie proceduralne, m.in. związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, które UAM otrzymał 30 sierpnia.

Więcej...
Spotkanie prorektora UAM z sekretarzem Komisji Weneckiej
Wiadomość, opublikowana 11-10-2017

Sekretarz Komisji Weneckiej, dr Thomas Market, oraz prof. Hanna Suchocka, honorowa przewodnicząca Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, byli gośćmi prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Ryszarda Naskręckiego. Spotkanie odbyło się 11 października 2017 r. w Gabinecie Rektora UAM, przy okazji konferencji naukowej zorganizowanej na XX-lecie ustawy zasadniczej: Konstytucja RP – założenia teoretyczne a praktyka. Prorektor Naskręcki po spotkaniu powiedział:

Więcej...
Podsumowanie Nocy Naukowców
Wiadomość, opublikowana 09-10-2017

Noc Naukowców na stałe wpisała się w poznański kalendarz imprez popularyzujących naukę. W tym roku, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przygotowano ponad 250 wydarzeń, z których wiele odbywa się od kilkunastu lat. Wszystkie dostępne miejsca zostały zarezerwowane (7307 biletów), na bieżąco poszerzano więc ofertę poszczególnych wydarzeń, by każdy niezarejestrowany wcześniej uczestnik, miał szansę wziąć w nim udział. Atrakcje oferowało aż 12 jednostek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w tym Biblioteka Uniwersytecka. Noc Naukowców przyciągnęła zainteresowanych z Wielkopolski, województw ościennych, a nawet ze Szczecina.

Więcej...
Naukowcy z UAM w świetle jupiterów
Wiadomość, opublikowana 06-10-2017

Zespół naukowców z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM został nominowany w konkursie LUMEN 2017 w kategorii „Współpraca”. W konkursie wyróżniane są osoby i zespoły, które w innowacyjny sposób zarządzają uczelniami. Organizatorzy konkursu chcą pokazać ich osiągnięcia w pełnym świetle – stąd słowo „lumen” w nazwie.

Więcej...
LEGO® Education – klocki z misją!
Wiadomość, opublikowana 06-10-2017

Zabawa to nie tylko rozrywka – ta myśl stała za decyzją o wyodrębnieniu osobnego działu LEGO dedykowanego edukacji. Jutrzejsi odkrywcy i naukowcy siedzą dzisiaj w szkolnych ławkach czekając, aż zostaną zainspirowani. Przed nauczycielami stoi wielkie wyzwanie, by tego dokonać. Rozwiązania LEGO Education są odpowiedzią na wyzwania edukacyjne przyszłości, lecz przyszli pedagodzy muszą najpierw sami nauczyć się posługiwać tymi narzędziami. W tym celu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał umowę ramową o współpracy z Fundacją ALE Nauczanie i firmą AKCES Edukacja – oficjalnym dystrybutorem LEGO Education w Polsce.

Więcej...
Insygnia władzy rektorskiej
Wiadomość, opublikowana 04-10-2017

Berło, łańcuch rektorski (przechowywany w szklanej gablocie w Gabinecie Rektora) i pierścień - oto insygnia UAM. Na początku lat 20. Prof. Adam Wrzosek odnotował w „Kronice Uniwersyteckiej: „...Rektor Święcicki (...) niemal do wszystkiego przykładał swą zacną i szczęśliwą rękę, a więc (...) do sprawienia wspaniałych srebrnych, grubo pozłacanych insygniów uniwersyteckich, wykonanych przez pierwszorzędnego artystę, profesora Jana Wysockiego, a składających się z berła, łańcucha rektorskiego i z pięciu łańcuchów dziekańskich, i do zakupienia tóg uniwersyteckich, i do sprawienia dużej pieczęci uniwersyteckiej wykonanej również przez Jana Wysockiego...”. Symbole władzy rektorskiej UAM istnieją więc od samego początku Uniwersytetu.

Więcej...
Uniwersytet zaangażowany to odpowiedź na wyzwania przyszłości - nowy rok akademicki na UAM
Wiadomość, opublikowana 02-10-2017

Blisko 40 tyś studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zainaugurowało dziś nowy rok akademicki. Podczas inauguracji Jego Magnificencja Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki zwrócił się do zgromadzonej społeczności akademickiej:
- […] To my, wszyscy razem, wyznaczamy kierunki rozwoju polskiej myśli naukowej i wpływamy na ekonomiczny, społeczny i kulturowy rozwój naszego miasta, regionu, i kraju. To nasza wspólna misja, którą z pasją i odpowiedzialnością wypełniamy każdego dnia. Uniwersytet jest zaangażowany w badania naukowe. Świadomi tej badawczej misji, w minionym roku akademickim, realizowaliśmy około siedmiuset krajowych i międzynarodowych projektów o łącznej wartości ponad 300 mln zł. Efekty prac badawczo-rozwojowych w minionym roku ogłosiliśmy między innymi w ponad 1600 artykułach naukowych w czasopismach listy JCR. Po raz kolejny zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce w rankingu Narodowego Centrum Nauki jako beneficjenci 122 grantów o łącznej kwocie blisko 40 mln zł. Nasza nowoczesna infrastruktura i doskonale wyposażone laboratoria przyciągają utalentowanych badaczy z kraju i zagranicy.[…]

Więcej...
ZUS Partnerem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 29-09-2017

29 września nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sygnatariuszami porozumienia byli prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Paweł Jaroszek, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej...
Dzień studenta I-go roku
Wiadomość, opublikowana 29-09-2017

Jeszcze przed inauguracją roku akademickiego 2017/2018, w piątek, 29 września, nowo przyjęci na studia złożyli ślubowanie Uniwersytetowi i tym samym weszli w szeregi studentów UAM. Dzień studenta I roku rozpoczął się o godz. 9:00 w Auli UAM. Po uroczystej immatrykulacji studenci przenieśli się na swoje macierzyste wydziały, by tam kontynuować spotkanie. Na I rok studiów stacjonarnych jednolitych magisterskich i I-go stopnia zostało przyjętych 9 346 osób.

Więcej...
Ulica profesora Jacka Rychlewskiego
Wiadomość, opublikowana 04-10-2017

Prof. Jacek Rychlewski, współtwórca Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, ma swoją ulicę na poznańskim Piotrowie. 22 września (w piątek) o godzinie 11:30 pojawiła się tam tablica założyciela i kierownika Zakładu Chemii Kwantowej UAM. Przy ulicy odchodzącej od ulicy Bedychowo mieści się budynek Centrum Badań Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO), w którym swoją główną siedzibę ma właśnie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS.

Więcej...
Prof. Tadeusz Wallas został Honorowym Ambasadorem Kongresów Polskich
Wiadomość, opublikowana 15-09-2017

14 września 2017 r., podczas Gali Ambasadorów Kongresów Polskich, prof. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. kadry i finansów, otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich. Wyróżnienie przyznane zostało przez Polską Organizację Turystyczną oraz Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów w Polsce w uznaniu zasług za promowanie Polski jako miejsca organizacji międzynarodowych kongresów.

Więcej...
Korty na Morasku pod dachem
Wiadomość, opublikowana 04-09-2017

Korty tenisowe przy Hali Sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej 9 zostały zadaszone. Dwa pełnowymiarowe boiska przykryto konstrukcją ze stali. Powłokę stanowią dwie warstwy folii PCV w kolorze biało-zielonym. Użytkownicy będą mogli skorzystać z zaplecza, w którym znajdują się szatnie, toalety, umywalnie oraz pomieszczenie techniczne. Powierzchnia użytkowa hali to 1206 m2, a jej wysokość to 10 m. Obiekt został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Więcej...
Brakuje nam noblistów!
Wiadomość, opublikowana 18-08-2017

W tym tygodniu opublikowany został najnowszy ranking najlepszych uczelni świata, znany jako ranking szanghajski. Jego wyniki komentuje prof. Ryszard Naskręcki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Listę najlepszych uczelni na świecie otwierają Uniwersytet Harwarda, Uniwersytet Stanford i Uniwersytet Cambridge. Wśród pierwszych 25 najlepszych uczelni jest 19 uniwersytetów amerykańskich, 4 uniwersytety europejskie (University of Cambridge, University of Oxford, University College London, Swiss Federal Institute of Technology Zurich) oraz University of Toronto i The University of Tokyo. Z innych uniwersytetów europejskich najwyższe miejsce zajmują: University of Copenhagen (30 miejsce), The University of Manchester (38), Pierre and Marie Curie University - Paris 6 (40 miejsce) oraz University of Paris-Sud (Paris 11) (41 miejsce).

Więcej...
Światowy sukces studentów UAM!
Wiadomość, opublikowana 17-08-2017

Trzy zespoły studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu triumfowały w tegorocznej edycji jednego z największych i najbardziej prestiżowych konkursów środowiska akademickiego Google Online Marketing Challenge (GOMC). Pierwszy z nich najlepszy w Europie uzyskał tytuł “AdWords Business Regional Winner Europe”, kolejny plasując się w Top5 Europy uzyskał miano “AdWords Business Finalist” oraz zespół studentów wymiany jako “AdWords Business Semi-Finalist” znalazł się w Top 15 Europy. Jako jedni z najlepszych w świecie, studenci UAM pokonali ponad 2600 zespołów w rankingu globalnym (z 65 krajów), w tym prawie połowa pochodziła z Europy. Zespoły UAM przygotowywały się do konkursu pod opieką dra Wojciecha Czarta z Wydziału Fizyki.

Więcej...
Ponad 3 mln zł dla naukowców z UAM od MNiSW
Wiadomość, opublikowana 28-07-2017

Ponad 3 miliony złotych Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy na badania naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekty badawcze o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki oraz kultury narodowej zostały wybrane z pośród 249 wniosków złożonych w konkursie na realizację projektów w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki, moduł „Dziedzictwo narodowe”. Ogólnie do finansowania zakwalifikowano 28 najlepszych projektów na łączną kwotę 30 984 232 zł.

Więcej...
Absolwentki z UAM nagrodzone przez Ministra Spraw Zagranicznych
Wiadomość, opublikowana 28-07-2017

Trzy spośród siedmiu nagród i wyróżnień w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych trafiło do absolwentek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. UAM może się pochwalić nagrodą drugiego stopnia oraz dwoma wyróżnieniami. Nagrodę pierwszego stopnia wręczono Joannie Tarnowskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prace absolwentek zostały wyłonione spośród 43 nadesłanych na tegoroczną 28. edycję konkursu Ministra Spraw Zagranicznych.

Więcej...
Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla naukowców z UAM
Wiadomość, opublikowana 25-07-2017

Zespół naukowców z UAM otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za opracowanie pt. "Koncepcja Kierunków Rozwoju Przestrzennego Metropolii Poznań". Nagroda została przyznana w kategorii osiągnięcia naukowo-techniczne.

Więcej...

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.