Archiwum strony głównej


Konferencja popularno-naukowa „Praktykowanie krajobrazu kulturowego. Lokalne i regionalne wymiary zjawiska na przykładzie Biskupiny” [28.10.2016 r.]
Wiadomość, opublikowana 03-11-2016

28 października 2016 roku w świetlicy wiejskiej w Domachowie odbyła się konferencja popularno-naukowa „Konferencja była pokłosiem badań terenowych, prowadzonych w kwietniu i sierpniu na Biskupiźnie przez studentów, absolwentów i doktorantów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, pod kierownictwem dr Anny Weroniki Brzezińskiej. Współorganizatorem badań oraz sesji popularno-naukowej było Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi oraz Gmina Krobia. Realizowane były w ramach operacji „Na Biskupiźnie działamy razem”.

Więcej...
Uniwersyteckich Wykładów na Zamku "Jak zapanować nad błędami eksperymentu?"
Wydarzenie, rozpoczyna się 08-11-2016
Wykład otwarty o. prof. dr hab. Piotra Nawrota SVD "Muzyka z filmu „Misja” a autentyczna muzyka Indian Guaraní, Chiquitos i Moxos. Czy Ennio Morricone się mylił?"
Wydarzenie, rozpoczyna się 25-11-2016

Pięć lat po premierze filmu Misja w świat poszła wiadomość o znalezieniu autentycznej muzyki z byłych misji jezuickich wśród Indian w Ameryce Południowej. Świat muzyki, misji, muzykologii i antropologii zamarł z wrażenia. Jak owa muzyka się ma do tej skomponowanej przez Morricone? Ennio znał jedynie opisy muzyki z misji. Na ile odzwierciedlił oryginalne brzmienie i na ile się pomylił? Czy melodie komponowane przez Indian i misjonarzy mają własną tożsamość brzmieniową, która odróżnią je od dzieł muzycznych z Europy? Indiańscy muzycy potrafili grać Vivaldiego, Bacha etc.? Ich muzyka barokowa, ustępowała w jakości tej, która brzmiała w katedrach i na dworach w Europie? Na jakich instrumentach ją wykonywali i kto dawał im te instrumenty? Znali organy, klawesyny, harfy, oboje, kornety, flety etc.? Jest fletnia pana instrumentem z misji? Na ile narracja filmu Misja jest prawdziwa i ile jest w niej fikcji?

Więcej...
195 odc. magazynu akademickiego "Z Życia Uniwersytetu"
Wiadomość, opublikowana 03-11-2016

W kolejnym 195 odcinku magazynu akademickiego "Z Życia Uniwersytetu"

Więcej...


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.