Rozpocząć studia bez zbędnych zmartwień
Wiadomość, opublikowana 21-09-2018

„Gdzie znaleźć przydatne książki?”, „W jakim miejscu zjeść smaczny i niedrogi obiad?”, „W którym budynku odbywają się zajęcia?” – to tylko niektóre z wielu pytań, jakie na początku października zadają sobie nowo przyjęci studenci I roku. Wśród nich jest także grupa osób, dla których równie istotne są pytania o dostępność windy w budynku czy możliwość nauki języka, gdy nie słyszy się lektora. To właśnie dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy rozpoczynają przygodę z uczelnią, przygotowane zostało Spotkanie Adaptacyjne, które potrwa od 24 do 27 września. Jego organizatorem jest Biuro UAM ds. Studentów z Niepełnosprawnościami oraz Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”.

Celem spotkania jest zaprezentowanie nowo przyjętym studentom wsparcia, jakie oferuje uniwersytet osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Studenci odwiedzą m.in. Bibliotekę Książki Mówionej, Multimedialną Pracownię Nauki Języków Obcych, Poradnię Psychologiczną i Szkołę Wychowania Fizycznego i Sportu. W trakcie spotkania poznają rozwiązania wspierające osoby nie(do)słyszące i nie(do)widzące, przystosowanie uczelni dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz dostępne na UAM wsparcie psychologiczne.

Studenci będą mieli okazję zapoznać się z przestrzenią miasta Poznania, komunikacją miejską, odwiedzą także m.in. Rektorat, Pływalnię Uniwersytecką i wiele innych obiektów. Drugiego dnia uczestnicy spotkają się w Sali Senatu z prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Bogumiłą Kaniewską.

Zgłoszenia studentów przyjmowane są pod adresem: biuro.lider.piter@gmail.com

Poniżej znajduje się harmonogram:

PLAN SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO 2018
 dla studentów I roku

Poniedziałek 24.09.2018:

od 17:00 zakwaterowanie uczestników w DS. Jowita ul. Zwierzyniecka 7

Wtorek 25.09.2018:

9:30 zbiórka przedDS. Jowitai przejście do Rektoratu na ul. Wieniawskiego 1

10:00 – 12:00 Sala Senatu UAM, ul. Wieniawskiego 1:

• Powitanie – Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
  • „Uniwersytet Otwarty dla Wszystkich” – działalność Biura ds. Studentów z Niepełnosprawnościami – Anna Rutz, Krzysztof Osóbka Biuro UAM ds. Studentów z Niepełnosprawnościami
  • Zasady ubiegania się o pomoc materialną – dr Przemysław Rachowiak Pełnomocnik ds. pomocy materialnej
  • Działalność samorządu studenckiego – Daria Szeremeta Pełnomocniczka PSS UAM ds. Studentów z Niepełnosprawnością,
  • Spotkanie z wydziałowymi koordynatorami ds. studentów z niepełnosprawnościami

12:00 – 12:30 przerwa kawowa

12:30  – 13:00 przejście z Rektoratu do Collegium Novum al. Niepodległości 4

13:00 – 14:00 Pracownia Biblioteki Książki Mówionej – Wydział Neofilologii
al. Niepodległości 4 – Bartosz Zakrzewski, Henryk Lubawy

14:00 – 15:00 obiad na Wydziale Neofilologii

15:00 – 18:30 czas wolny

18:30 kolacja

Wieczór animuje Ad Astra dla chętnych.

Środa 26.09.2018 r.:

9:30 –zbiórka przed DS. Jowita i spacer do Collegium Chemicum ul. Grunwaldzka 6

• 10:00 – 11:45 Multimedialna Pracownia Nauki Języków Obcych
  • Oferta zajęć języka angielskiego dla studentów Głuchych i słabosłyszących – mgr Anna Nabiałek, mgr Izabela Komar-Szulczyńska, Joanna Nehring (Szkoła Języków Obcych UAM)
  • Oferta fakultatywnych zajęć Praktycznej Nauki Języka Polskiego –  dr hab. Karolina Ruta (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM)
  • Lektoraty dla studentów z problemami natury poznawczej – dr Agnieszka Kuc (Szkoła Języków Obcych UAM)
  • Spotkanie z uniwersyteckim logopedą – mgr Agata Kwias
  • Prezentacja Zrzeszenia „Ad Astra” i Koła „Papillon”

11:45 – 12:15 przerwa kawowa

12:30 wyjazd busem na obiekty sportowe kampusu Morasko

13:30 – 15:00 prezentacja Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM

15:30 – 16:30 obiad na kampusie