Wydział Fizyki UAM zaprasza na scenę
Wiadomość, opublikowana 20-09-2018

„Tęcza w próbówce”, „Jasne i ciemne strony plastiku” czy „Fizyka dla nerdów” – to tylko niektóre z tematów projektów, jakie przygotowali uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie. Już po raz jedenasty odbędzie się on od 21 do 22 września na Wydziale Fizyki UAM na Morasku i są to krajowe eliminacje europejskiego festiwalu Science on Stage. Udział zapowiedziało ponad 400 nauczycieli i uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania oraz dydaktycy i popularyzatorzy nauk przyrodniczych z wyższych uczelni z całej Polski.

Zadaniem zespołów uczniów było tworzenie pod nadzorem nauczycieli autorskich projektów, umożliwiających im zakwalifikowanie się na festiwal. Teraz, prezentując dokonania, młodzi ludzie uczą się także promocji efektów swojej pracy. Rekordowa liczba ponad 100 projektów, oceniana będzie w trzech kategoriach: demonstracje zjawisk, działania artystyczne pokazujące związki nauk przyrodniczych z problemami współczesnego świata oraz pokazy multimedialne dotyczące różnych tematów związanych z ciekawymi problemami z obszaru nauk przyrodniczych.

Jak podkreślają organizatorzy Nauk Przyrodniczych na Scenie, w dzisiejszym świecie solidna wiedza dotycząca nauk przyrodniczych – fizyki, chemii, biologii – oraz matematyki i informatyki jest niezbędna dla zrozumienia otaczającego świata i – w przypadku uczniów – przyszłego wyboru zawodu interesującego i poszukiwanego na rynku pracy.

Podczas festiwalu Krajowy Komitet Organizacyjny wyłoni polską delegację na europejską odsłonę  Science on Stage, obejmującego obecnie 34 kraje.

Szczegółowy program 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie znajduje się na stronie http://sons.amu.edu.pl/

Festiwal jest projektem finansowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji z rekomendacji MEN. Partnerami wydarzenia są: Fundacja UAM i Polskie Towarzystwo Fizyczne, sponsorami natomiast: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., firma Aesculap Chifa Sp. z o.o., Wydawnictwo Naukowe PWN SA i Fundacja Zaawansowanych Technologii – koordynator Konkursu Naukowego E(x)plory.