Warkocz, skarb i ślady sekcji
Wiadomość, opublikowana 14-09-2018

11440 zabytków, 715 obiektów oraz 476 próbek – tak można w liczbach podsumować dotychczasowe działania archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Placu Kolegiackim. Odsłonięto już około 25% powierzchni dawnej Kolegiaty, a wśród najważniejszych znalezisk naukowców są m.in.: skarb monet z czasów jagiellońskich, pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami szat – ornatem, fragmenty dzwonu, który rozbił się w trakcie ostatniego pożaru Kolegiaty czy warkocz z XVII lub XVIII wieku, ochrzczony już warkoczem (spod) Marii Magdaleny.

Odkryciem o randze światowej jest jednak pochówek z końca XVI, początków XVII wieku ze śladami kraniotomii (odcięcie pokrywy czaszki w trakcie sekcji), ponieważ tego rodzaju zabiegi nie były wówczas praktykowane zbyt często, szczególnie wobec osób stanowiących patrycjat miejski.

Miejska Kolegiata pw. św. Marii Magdaleny była najważniejszym kościołem lewobrzeżnego miasta. Jej początki sięgają czasu lokacji Poznania, wymieniona została już w dokumentach z 1253 roku. Naukowcy odsłonili do tej pory tysiąc grobów z około 4 tysięcy, które według szacunków mają się znajdować pod powierzchnią placu. Ich uwagę zwróciły także zachowane fragmenty murów oraz filarów, wyznaczające prawdopodobnie zachodni oraz południowy skraj nawy. W dwóch częściach dawnego kościoła zlokalizowano fragmenty posadzek (w części północnej pochodzących z ostatniego okresu funkcjonowania świątyni: XVII – XVIII wieku, natomiast w części południowej pozostałości z okresu średniowiecza).

Największym odkryciem jest ciąg komunikacyjny w południowej części kościoła, gdzie oprócz reliktów domniemanego wejścia do kruchty zachowały się fragmenty trzech chodników, zbiegających się przy nim. Zabytki te miałyby być w przyszłości wyeksponowane na Placu Kolegiackim pod szklanym chodnikiem.

Prace wykopaliskowe realizowane są przez zespół archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierownictwem prof. Marcina Ignaczaka. Projekt finansowany jest przez Urząd Miasta Poznania.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Książkiewicz

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.