Tajemnicze modlitwy do planet – Wykład Otwarty na Wydziale Neofilologii UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 26-02-2019

Wydział Neofilologii UAM zaprasza na Wydziałowy Wykład Otwarty pt. „Tajemnicze modlitwy do planet. Nietypowe dzieło muzułmańskiego średniowiecznego myśliciela”, który odbędzie się we wtorek 26 lutego br. godz. 15:00 w sali 104 B Collegium Novum. Wykład wygłosi dr Łukasz Piątak z Katedry Studiów Azjatyckich.

Celem wykładu jest prezentacja wyników badań w ramach projektu NCN Preludium “Krytyczna edycja okultystycznych pism Szihab ad-Dina as-Suhrawardiego (1154-1191)”. Autor badanego tekstu Al-Wāridāt wa al-Taqdīsāt (Boskie inspiracje i litanie uświęcające) jest uznawany za jednego z najważniejszych filozofów mistycznych islamu. Stworzył on system emanacjonistyczny oparty o iluminację światła. W hierarchii bytów świetlistych szczególną rolę odgrywały ciała niebieskie, mające realny wpływ na losy człowieka, zarówno w jego życiu doczesnym, jak i jego ścieżce ku zbawieniu. Na koncepcję oraz obraz planet w litaniach As-Suhrawardiego złożyły się różne wpływy: neoplatonizmu, zaratusztrianizmu oraz arabskiej tradycji astrologicznej. Różnorodność wpływów i oryginalność myśli As-Suhrawardiego wydały zagadkowy owoc rodzący wiele pytań.

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.