Wystawa Marii Gostylli-Pachuckiej
Wydarzenie, trwa od 12-12-2018 do 03-03-2019

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy tkanin artystycznych Marii Gostylli-Pachuckiej pt. „Kwiaty i ptaki”. Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 12 grudnia o godz. 17.00 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu, ul. Dąbrowskiego 165. Wystawa czynna w godzinach 9:00-15:00 do 3 marca 2019 r.

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Artystka w latach dziecięcych, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r. Do dziś jest muzykiem praktykującym.
Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej twórczość tkacka liczy ok. 200 gobelinów. Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.

Informację wprowadził/a: Ewa Kazimierczak-Grygiel