Uniwersyteckie Wykłady na Zamku / Wykład styczniowy /15.01.2013, godz. 18:00, Sala Nowa CK Zamek
Wydarzenie, rozpoczyna się 15-01-2013 , godz. 18:00
Uniwersytet i Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek zapraszają na Styczniowy Wykład z cyklu Uniwersyteckie Wykłady na Zamku. Wykład na temat pojęcia piękna pt. "Piękno i chemia" wygłosi prof. dr hab. Marcin Molski z Wydziału Chemii. Zapraszamy do Sali Nowej CK Zamek przy ul. Św. Marcin 80/82 we wtorek 15.01.2013 roku o godz. 18:00.

Piękno, to estetyczna kategoria bytu, której definicja zmieniała się od czasów starożytności do współczesności i nadal stanowi przedmiot intensywnych badań, zarówno w obszarze sztuki, jak i nauk humanistycznych oraz ścisłych. Dlatego, by uzyskać pełny wgląd w rozumienie piękna należy problem rozpatrzyć interdyscyplinarnie, z uwzględnieniem poglądów filozofów, artystów i naukowców reprezentujących takie dziedziny wiedzy, jak: biologia ewolucyjna, socjobiologia, neuroestetyka, neurobiochemia, antropologia kulturowa, historia sztuki i inne. Ponieważ takie kompletne i holistyczne potraktowanie problemu przekracza ramy czasowe jednego wykładu, jego tematyka została zawężona do chemicznego aspektu piękna postrzeganego zmysłem wzroku (barwy, kształty). W szczególności omówione zostaną następujące zagadnienia:
Co to jest kolor i w jaki sposób jest generowany oraz rejestrowany przez mózg.
Zastosowanie chemii w zdobieniu i modelowaniu ciała.
Jak działa układ nagrody w mózgu odpowiedzialny za pozytywne wrażenie piękna.
Co to są neuroprzekaźniki i jakie funkcje w postrzeganiu piękna pełnią.
W wykładzie omówiona zostanie również rola substancji psychoaktywnych w rozwoju sztuki od paleolitycznych malowideł jaskiniowych począwszy, a na dokonaniach artystów współczesnych skończywszy (Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jackson Pollock, Jean-Michel Basquiat i inni). Finalna część wykładu to pokaz multimedialny z wykorzystaniem muzyki, prezentujący obrazy substancji chemicznych obserwowane pod mikroskopem polaryzacyjnym oraz obrazy ciekłych kryształów porównanych z dziełami
ekspresjonistów i abstrakcjonistów (Frantisek Kupka, Robert Delanuay, August Macke, Franz Marc).

ORGANIZATORZY CYKLU:
UAM i Fundacja UAM
CK Zamek

Patronat Honorowy:
prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk  Prorektor UAM ds. Studenckich

Koordynator ds. Programowo-Organizacyjnych Projektu: dr Andrzej Gulczyński z UAM, Janusz Pazder z CK ZAMEK
Koordynator ds. Promocji: Małgorzata Nowak z Fundacji UAM, Joanna Przygońska z CK ZAMEK

www.zamek.poznan.pl
www.amu.edu.pl