X Tydzień Bibliotek - Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych
Wydarzenie, trwa od 08-05-2013 do 15-05-2013
Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2013 r. Tydzień Bibliotek program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2013 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w imprezach organizowanych wspólnie z Kołem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w BU.

Harmonogram:

8.05 (środa)

godz. 17.30, parter, hol Biblioteki
Otwarcie wystawy prac artystów grupy twórczej TERRAKOTA z pracowni Ceramiki i Rzeźby Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu "Flirt z Erato – literatura i książka inspiracją dla artystycznej kreacji"; opieka artystyczna – artysta plastyk Małgorzata Jędrzejczak-Tomczak

godz. 18.00, parter, sala 82
Wierszystawka spotkanie z Grupą Literyczną na Krechę "Tuwim tu i tam" (wystawa prac plastycznych i prezentacja utworów poetyckich)

9.05 (czwartek)

godz. 12.00, parter, sala 82
Wykład dr Katarzyny Burnickiej z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu "Statystyka kilka uwag bibliotekarza-matematyka"

10.05 (piątek)

godz. 9.00-17.00, Podwórze Biblioteki przy wejściu do Wypożyczalni
Kiermasz książek – sprzedaż książek za złotówkę, pochodzących z zasobu dubletów Biblioteki Uniwersyteckiej

godz. 16.00-19.30, zbiórka przy punkcie Informacji, parter
Wieczór w Bibliotece
W programie: zwiedzanie Biblioteki przez osoby indywidualne i zgłoszone grupy: zakamarki Biblioteki, Pracownie Restauracji Książki, Pracownia Digitalizacji, zabytkowy Katalog Biblioteki, gabinet dyrektora, prezentacja zbiorów specjalnych i inne atrakcje – oprowadzanie rozpoczyna się w godzinach, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00

godz. 17.00, I piętro, Czytelnia Ogólna i Nauk Filologicznych
„Julian Tuwim” wykład prof. dr. hab. Piotra Śliwińskiego oraz recytacja wybranych wierszy Juliana Tuwima w wykonaniu Aleksandra Machalicy, aktora Teatru Nowego w Poznaniu.

godz. 18.30, parter, hol Biblioteki

• Wręczenie nagrody za najlepszy plakat Biblioteki Uniwersyteckiej związany z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek;
  • Wręczenie nagród i odczytywanie nagrodzonych limeryków w konkursie ”Lepieje” na najciekawszy utwór związany z biblioteką;
  • Zwiedzanie wystawy prac artystów grupy twórczej TERRAKOTA z pracowni Ceramiki i Rzeźby Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu "Flirt z Erato – literatura i książka inspiracją dla artystycznej kreacji"
  • Zwiedzanie wystawy poświęconej poecie Julianowi Tuwimowi, zorganizowanej w Roku Tuwima

godz. 19.30, hol, I piętro
Występ zespołu Nemrod pod kierunkiem Radosława Jastaka (utwory w opracowaniu zespołu, w tym do wierszy Juliana Tuwima)