Wystawa „Uniwersytet na Zamku”
Wydarzenie, trwa od 24-09-2010 do 04-10-2010
Biuro Informacji i Promocji UAM zaprasza do obejrzenia wystawy "Uniwersytet na Zamku" obrazującej w jaki sposób dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu funkcjonował w początkach swej działalności na zamku - głównym gmachu nowoutworzonego w 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego.

Wystawa eksponowana była w budynku Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego 1, w holu Auli Lubrańskiego w dniach od 24 września do 4 października br. Informujemy, że wystawa eksponowana będzie również na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki mieszczącej się w nowym gmachu WPA przy ul. Nowy Świat 28-30, w dniach od 8 października do 31 grudnia br.

W styczniu i lutym 2011 roku wystawę będzie można oglądać w Collegium Polonicum w Słubicach, a w miesiącach marcu i kwietniu przyszłego roku w Collegium Europaeum Gnesnense im. Jana Pawła II w Gnieźnie.

Wystawa, poprzez licznie zreprodukowane dokumenty, zdjęcia czy zapiski pokazuje m.in. inaugurację działalności uczelni w dniu 7 maja 1919 roku w sali tronowej zamku, uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego, a przede wszystkim niektóre seminaria, instytuty i zakłady naukowe oraz życie studenckie. Przypomina też działania podejmowane na rzecz przekazania zamku na potrzeby uczelni w 1919 roku, czy starania o powrót Uniwersytetu na zamek w roku 1945.

Zamek - dawna rezydencja cesarza Wilhelma II - był najważniejszą i największą spośród budowli wzniesionych na początku XX wieku z inicjatywy władz pruskich dla podniesienia rangi Poznania. Rozpoczęta w 1905 roku budowa trwała tylko pięć lat i już w 1910 roku klucze do zamku uroczyście przekazano cesarzowi. Po zakończeniu I wojny światowej zamek stał się własnością państwa polskiego. W okresie międzywojennym był jedną z oficjalnych rezydencji polskich prezydentów oraz główną siedzibą nowopowołanego Uniwersytetu Poznańskiego. Udostępniano go również zwiedzającym. W czasie walk o wyzwolenie Poznania zamek, podobnie jak inne budowle śródmieścia, został poważnie uszkodzony. Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku mieszczą się w nim głównie instytucje kulturalne Miasta Poznania.

Wystawę przygotował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. Scenariusz wystawy - dr Andrzej Gulczyński z Wydziału Prawa i Administracji UAM oraz Janusz Pazder z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Opracowanie plastyczne - Bogusław Doba.

Informację wprowadził/a: Małgorzata Grajdek

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.