Uniwersyteckie Wykłady na Zamku / Wykład marcowy / 19.03.2013 roku godz. 18:00 Sala Kominkowa CK ZAMEK
Wydarzenie, rozpoczyna się 19-03-2013 , godz. 18:00
Uniwersytet i Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek zapraszają na Marcowy Wykład z cyklu Uniwersyteckie Wykłady na Zamku. Wykład dotyczący pojęcia demokracji pt. "Biologia demokracji. Czy miliony much mogą się mylić?" wygłosi prof. dr bab. Tomasz Osiejuk z Wydziału Biologii. Zapraszamy do Sali Kominkowej CK Zamek przy ul. Św. Marcin 80/82 we wtorek 19.03.2013 roku o godz. 18:00.

Demokracja to takie dziwne „coś”, co z jednej strony określane jest jako największe osiągnięcie człowieka w ogóle, z drugiej zaś jest totalnie krytykowane, a liczba dowcipów i polemicznych uwag na temat demokracji w Internecie wystarcza na wielogodzinną lekturę. Jak pisał Kolumbijczyk Nicólás Gómez Dávila: „Nas, wrogów powszechnego prawa wyborczego, nie przestaje dziwić entuzjazm, jaki wywołuje wybór garstki nieudolnych przez masę niekompetentnych”   ...żeby podać choć jeden cytat dający do myślenia.

W wykładzie spróbuję rozebrać „demokrację” na części pierwsze, wskazując najważniejsze jej składowe i spróbuję zastanowić się jak się one mają do
biologicznej natury człowieka. Czy tego chcemy czy nie, nie jesteśmy jedynie
uduchowioną istotą, która wybiera, bądź może być wybierana. Musimy jeść, mieć
gdzie spać, znosić różnego rodzaju udręki jak chłód, upał czy choroby,tracimy
kompletnie rozum dla płci przeciwnej a czasem nie tylko do przeciwnej. Są nawet
miejsca gdzie i królowie chodzą piechotą. Ciągle jesteśmy bardzo zwierzęcy w
naszym człowieczeństwie niż chcielibyśmy przyznać i może warto zastanowić się na
ile powstanie i zmiany pojęcia i praktyki demokracji, wynikają z biologicznych
predyspozycji człowieka.
Jak wiele innych zwierząt od dawna, być może od zawsze, żyliśmy w grupie i ta
konieczność wzajemnej zależności od siebie poszczególnych członków stada a
jednocześnie konieczność koordynacji działań umożliwiających przetrwanie grupy
jako całości mogła mieć fundamentalne znaczenie dla powstania ustrojów
demokratycznych. W przykładach biologicznych nie będę się jednak odwoływał tylko
do człowieka i innych naczelnych, spróbuję znaleźć „zaczątki” demokracji najniżej
w drzewie życia jak się da, poczynając od bakterii, które wykazują zjawisko
„quorum sensing” objawiające się m.in. skoordynowanym działaniem.
W biologii ewolucyjnej fundamentalnym pojęciem jest tzw. strategia ewolucyjnie
stabilna (z angielskiego oznaczana skrótem ESS). Oznacza ona stosowanie przez
osobniki takiego sposobu zachowania, które przynosi im sukces (rozrodczy,
przeżyciowy itd.) i nie może być wyparte przez żaden inny, alternatywny sposób
zachowania (jak w polskim przysłowiu: „jeśli wejdziesz między wrony, musisz
krakać jak i one”). Można zastanowić się, czy demokracja jest taką ewolucyjnie
stabilną strategią, która jest ewidentnie najlepsza i nie może zostać wyparta
przez inne alternatywy: tyranię, anarchię czy jakąkolwiek inną formę rządów. Czy
przez przypadek wybierając demokrację nie skazaliśmy się na wymarcie,  którego
przyczyną będą organizmy rządzone twardszą ręką ale działające sprawniej nie
przejmujące się stratami osobowymi... dajmy na to owady.

więcej o idei UNIWERSYTECKICH WYKŁADÓW NA ZAMKU:

ORGANIZATORZY CYKLU:
UAM i Fundacja UAM
CK Zamek

Patronat Honorowy:
prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk  Prorektor UAM ds. Studenckich

Koordynator ds. Programowo-Organizacyjnych: dr Andrzej Gulczyński z UAM, Janusz Pazder z CK Zamek
Koordynator ds. Promocji: Małgorzata Nowak z Fundacji UAM, Joanna Przygońska z CK Zamek

informację przygotowała: Małgorzata Nowak – PR Fundacja UAM

Informację wprowadził/a: Małgorzata Nowak