Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Wydarzenie, trwa od 25-02-2013 do 02-03-2013
Koło Nauk Penalnych „Iure et facto” działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Prokuraturą Apelacyjną w Poznaniu w dniach 25 lutego – 2 marca organizuje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodził się pomysł obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).

Projekt kierowany jest do wszystkich obywateli – zarówno osób pokrzywdzonych przestępstwem jak i każdego, kto chce zwiększyć swoją wiedzę o przysługujących mu uprawnieniach oraz możliwości uzyskania pomocy w razie pokrzywdzenia przestępstwem.

Zasadniczym celem inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Realizacji tego założenia służyć mają bezpłatne porady prawne udzielane przez zawodowych prawników oraz studentów prawa.

Niestety bardzo często ofiary przestępstw nie dochodzą swoich uprawnień ze względu na brak świadomości prawnej oraz wstyd i brak odwagi. Projekt ten ma zatem także za zadanie przeciwdziałanie takim postawom oraz dodanie wsparcia potrzebującym.

Tegoroczna edycja poświęcona jest problematyce zwalczania narkomanii wśród młodzieży.  W ramach tego wydarzenia Koło Nauk Penalnych „Iure et facto” organizuje spotkania z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, które będą poświęcone metodom wykrywania i zwalczania handlu narkotykami oraz charakterystyce postępowań karnych w sprawach narkotykowych. W tym roku do uczestnictwa w obchodach, ze względu na tematykę, z uwzględnieniem sposobu procedowania w sprawach z udziałem nieletnich, w szczególności zaprosiliśmy licealistów.

W ramach wyznaczonych dyżurów studenci prawa będą również darmowo udzielać zainteresowanym osobom ogólnych informacji z zakresu pomocy prawnej.

Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzenia:    
1.    25 lutego (poniedziałek), godz. 1800 sala alfa – spotkanie z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu,
2.    27 lutego (środa), godz. 1800 sala alfa – spotkanie z przedstawicielem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu,
3.    Terminy dyżurów studenckich:
25 lutego (poniedziałek) –  godz. 800-1000  sala 4.5,
26 lutego (wtorek) – godz. 1800-2000 sala 4.5,
28 lutego (czwartek)  – godz. 1800-2000 sala 4.5,
1 marca (piątek)  – godz. 1100-1300 sala 4.5.
Wszystkie wydarzenia będą odbywały się na Wydziale Prawa i Administracji UAM w budynku Collegium Iuridicum Novum przy Al. Niepodległości 53 w Poznaniu.

Z uwagi na możliwe zmiany związane z miejscem i terminami wydarzeń zachęcamy do zapoznawania się z aktualnymi informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Koła Nauk Penalnych  www.iureetfacto.amu.edu.pl.
Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Życia Uniwersyteckiego, Radia Merkury, Radia Afera oraz portalu dlaStudeta.pl.

Kontakt: agnieszkaorfin@wp.pl

Informację wprowadził/a: USI Prawo

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.