Sympozjum z okazji 20-lecia Filologii Węgierskiej UAM
Wydarzenie, trwa od 08-05-2013 do 09-05-2013
Z okazji dwudziestej rocznicy założenia Filologii Węgierskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniach 8-9 maja 2013 r. w Collegium Novum (al. Niepodległości 4, blok B, sala 212c) odbędzie się sympozjum naukowe pod patronatem Ambasadora Węgier dr Ivána Gyurcsíka.

W sympozjum naukowym, zorganizowanym z okazji 20-lecia Filologii Węgierskiej UAM, wezmą udział osoby od lat związane z propagowaniem kultury, literatury i historii Węgier w Polsce oraz przedstawiciele polskich, węgierskich i innych zagranicznych hungarystyk. Wykłady plenarne wygłoszą m.in.: prof. Jerzy Snopek (PAN, Warszawa), prof. Ryszard Grzesik (PAN, Poznań), Dr János Tischler (Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury) Jarosław Giziński (dziennikarz), Dr hab. Katalin Szili (Uniwersytet Eötvös, Budapeszt), Dr Lajos Pálfalvi (Uniwersytet Pázmány, HU).
Szczególnymi punktami programu będą: rozmowa z pisarzem Jánosem Háyem (utwory Jánosa Háya odczyta Mariusz Adamski, aktor Teatru Polskiego w Poznaniu), promocja tomu sztuk teatralnych Młodzi Węgrzy online (wydanego przez ADiT), w którym znajdują się dramaty Ákosa Németha, Istvána Tasnádiego i Jánosa Háya w przekładzie Jolanty Jarmołowicz, Miłosza Cybuły, Sylwii Bogdańskiej i Igi Nowak; prezentacja II tomu Kontaktów polsko-węgierskich, pozycji wydanej przez Zakład Filologii Ugrofińskiej UAM.
9 maja o godz. 16.30 sympozjum zakończy prezentacja nowel węgierskich w przekładzie studentów Filologii Węgierskiej. Przekłady przeczyta  Mariusz Adamski.

Sympozjum rozpocznie się 8 maja o godz. 10:00 w Collegium Novum (blok B, sala 212c), program wydarzenia dostępny tutaj. Sympozjum zorganizowano we współpracy z Ambasadą Węgierską, Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Agencją Dramatu i Teatru „ADiT”.  Serdecznie zapraszamy!

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb