Profesorowie z UAM odnieśli kolejny sukces
Wiadomość, opublikowana 31-05-2010
Od czwartku (27.05.2010 r.) mamy trzech nowych członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk – prof. Jacek Fisiak, prof. Bogdan Marciniec, prof. Hubert Orłowski oraz dwóch nowych członków korespondentów – laureatów Polskich Nobli (prof. Jerzy Strzelczyk, prof. Józef Barnaś).

27 maja 2010 r. w Warszawie odbyły się obrady 114. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk.  Przedmiotem obrad było m.in. przyjęcie sprawozdania z działalności PAN w 2009 r., wybory członków krajowych i uzupełniające – członka zagranicznego PAN oraz sprawy organizacyjne.
Podczas obrad odbyła się debata „Uniwersytet przyszłości” z udziałem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej.

Członkiem zagranicznym PAN został Maurice Aymard, historyk z Francji.

Nowo wybrani członkowie rzeczywiści PAN:
Wydział I: Jacek Fisiak, Ewa Łętowska, Karol Modzelewski, Hubert Orłowski
Wydział II: Czesław Cierniewski, Maciej Z. Gliwicz, January Weiner
Wydział III: Tomasz Dietl, Robert R. Gałązka, Stanisław Kwapień, Bogdan Marciniec
Wydział IV: Jacek Błażewicz, Janusz Kacprzyk, Jerzy Klamka, Zbigniew Wesołowski
Wydział V: Jerzy J. Lipa, Zygmunt Pejsak, Marian Saniewski
Wydział VI: Bohdan Lewartowski, Andrzej Szczeklik, Marek Zembala
Wydział VII: Piotr Korcelli, Jan Kutek, Stanisław Massel

Nowo wybrani członkowie korespondenci PAN:
Wydział I: Jerzy Axer, Stanisław Gajda, Jan Hertrich-Woleński, Mirosława Marody, Ryszard Nycz, Jerzy Strzelczyk, Bogdan Wojciszke
Wydział II: Grzegorz Bartosz, Barbara Bilińska, Marek Konarzewski, Kazimierz Strzałka, Grzegorz Węgrzyn
Wydział III: Józef Barnaś, Paweł Haensel, Ryszard Horodecki, Henryk Kozłowski, Marek Pfützner, Andrzej Skowroński