Profesor Zofia Kurnatowska laureatką tegorocznej honorowej „Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego”
Wydarzenie, rozpoczyna się 21-06-2010
fot. Maciej Męczyński/Życie Uniwersyteckie21 czerwca 2010 r. w Auli Lubrańskiego Collegium Minus miała miejsce uroczystość wręczenia honorowej "Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego" dla profesor Zofii Kurnatowskiej. Pani Profesor otrzymała ją z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

W skład kapituły przyznającej statuetkę wchodzi arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Nagroda przyznawana jest naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i propagowanie wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Kapituła napisała m.in., iż "działalność naukowa Profesor Zofii Kurnatowskiej jest ściśle związana z badaniami wczesnego średniowiecza, a szczególnie z trudnymi problemami związanymi z formowaniem się państwa Pierwszych Piastów. Jest autorką setek publikacji, często o fundamentalnym znaczeniu dla rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej przeszłości. Profesor Zofia Kurnatowska nie tylko publikuje, ale też żywo i aktywnie włącza się w badania terenowe kluczowych ośrodków przedpaństwowych i państwowych, inicjuje programy badawcze, serie wydawnicze, redaguje wydawnictwa i uczestniczy w życiu towarzystw i stowarzyszeń kulturalnych i naukowych."

Informację wprowadził/a: Małgorzata Grajdek

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.