Profesor Jan Sajdak patronem szkół w Burzynie
Wiadomość, opublikowana 13-09-2013
7 września 2013 r. odbyła się w Burzynie (gm. Tuchów) pod Tarnowem potrójna uroczystość. Z okazji 160-lecia szkolnictwa zespół tamtejszych szkół, składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum, otrzymał aż trzy dary: salę gimnastyczną, której budowę współfinansowała Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-20013, sztandar oraz imię. Patronem został prof. Jan Sajdak: wybitny uczony, twórca katedr filologii klasycznej na Uniwersytecie Poznańskim, rektor tej uczelni, który właśnie tam, w Burzynie, przyszedł na świat 26 lutego 1882 r.

Uroczystą inaugurację roku szkolnego uświetnili swoją obecnością krewni profesora Sajdaka z jego wnukiem, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Stefanem Sajdakiem oraz 8-letnim praprawnukiem Janem na czele, a także delegacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w składzie: prof. Elżbieta Wesołowska, dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej i dr Teodozja Wikarjak oraz władze gminy Tuchów, posłowie na Sejm RP i nauczyciele okolicznych szkół.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym. Po nabożeństwie wszyscy w uroczystym pochodzie, przy dźwiękach orkiestry dętej miejscowej ochotniczej straży pożarnej przemaszerowali przez wieś do budynków szkół. Tam, w nowej sali gimnastycznej, przepięknie udekorowanej kwiatami i portretem prof. Jana Sajdaka, odbyła się część oficjalna i artystyczna uroczystości. Na część oficjalną składały się przemówienia, uroczyste otwarcie sali gimnastycznej, nadanie szkole imienia prof. Jana Sajdaka oraz przekazanie sztandaru. Głos zabierali: dyrektorka szkół, pani Anna Maria Karcińska, burmistrz Tuchowa, pan Mariusz Ryś i zaproszeni goście, wśród których na szczególną wagę zasługuje wystąpienie prof. Elżbiety Wesołowskiej, która odczytała pisma JM Rektora UAM adresowane do organizatorów uroczystości.

W przemówieniach dominowały trzy elementy: tradycje szkolnictwa w Burzynie, sięgające założonej w 1853 r. szkoły trywialnej oraz roli, jaką odegrał w nich prof. Sajdak, organizując tajne nauczanie podczas okupacji, a następnie, po wyzwoleniu, gimnazjum w Tuchowie (przekształcone następnie w liceum ogólnokształcące), a także obecna sytuacja tamtejszego szkolnictwa.

Po przemówieniach przyszła kolej na poświęcenie i uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Przecięcia wstęgi dokonali pani dyrektor, burmistrz Tuchowa i prof. Elżbieta Wesołowska. Z kolei, po przedstawieniu sylwetki prof. Jana Sajdaka przez jedną z nauczycielek Burmistrz Mariusz Ryś i Przewodniczący Rady Miejskiej Tuchowa Ryszard Wrona wręczyli pani dyrektor Annie Marii Karcińskiej akty nadania Szkole Podstawowej w Burzynie i Gimnazjum w Burzynie imienia „prof. Jana Sajdaka”. Dopełnieniem części oficjalnej było przekazanie szkołom sztandaru. Na jego awersie, na biało-czerwonym tle znajduje się haftowane godło RP zwieńczone haftowanymi złotą nicią słowami „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”, rewers przedstawia portret prof. Jana Sajdaka w todze i z insygniami Rektora Uniwersytetu Poznańskiego na brunatnym tle, otoczony nazwą szkół i datami: 1853, 2013.

Następnie przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. W części artystycznej młodzież z obu szkół przedstawiła występy baletowe i wokalne przeplatane recytacją poezji oraz pism patrona. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły, którego słowa nawiązują m.in. do pracy prof. Sajdaka w tajnym nauczaniu w Burzynie.

Informację przygotowała: Teodozja Wikarjak

Informację wprowadził/a: Piotr Bering

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.