Prof. dr hab. Edward Balcerzan z UAM doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego
Wiadomość, opublikowana 24-10-2012
Do grona dostojnych Doktorów Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego 18 października 2012 r. dołączył prof. dr hab. Edward Balcerzan z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Senat szczecińskiej uczelni, nadając najwyższą godność akademicką Profesorowi Balcerzanowi, uhonorował jednego z najznakomitszych polskich teoretyków literatury, eksperta z zakresu poezji współczesnej, cenionego krytyka literackiego, uznanego poetę i prozaika oraz ojca poznańskiej szkoły przekładu.

W laudacji na cześć profesora Edwarda Balcerzana można przeczytać, iż „godność doktora honoris causa zostaje przyznana Mu w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych w zakresie literaturoznawstwa, niezliczonych zasług dla rozwoju i popularyzacji myśli humanistycznej oraz za wspieranie kadry akademickiej i wzmacnianie środowisk polonistycznych Szczecina, a także za utrwalanie wizerunku Szczecina piórem Pisarza”.

Podniosłej ceremonii poświęconej nadaniu tytułu honoris causa Profesorowi Edwardowi Balcerzanowi towarzyszyły inne interesujące wydarzenia związane z osobą Doktora Honorowego: wykład otwarty Profesora „Niebezpieczeństwa przekładu” oraz wieczór autorski prowadzony przez Beatę Wolską i Jerzego Madejskiego.

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus