Pracownicy naukowi UAM uhonorowani Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Wiadomość, opublikowana 22-11-2010

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymują najwybitniejsi naukowcy: autorzy nowych teorii i dzieł naukowych, które wpisują się w światowy kanon oraz odkrywcy rozwiązań, przyczyniających się do niebagatelnego rozwoju badań i nowych technologii. Przyznawane są w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i na rzecz rozwoju gospodarki.

W gronie tegorocznych laureatów Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajdują się również pracownicy naukowi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. zw. dr hab. Jerzy Strzelczyk, prof. zw. dr hab. Bogdan Marciniec, prof. UAM dr hab. inż. Hieronim Maciejewski, prof. UAM dr hab. Cezary Pietraszuk i dr Piotr Pawluć oraz prof. UAM dr hab. Andrzej Gałganek i dr hab. Michał Januszkiewicz.

Największe odznaczenie MNiSW za całokształt dotychczasowych prac badawczych otrzymał prof. zw. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Zakładu Historii Średniowiecznej w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa.

Wręczono także nagrodę zespołową za osiągnięcia naukowe prof. zw. dr. hab. Bogdanowi Marcińcowi, prof. UAM dr. hab. inż. Hieronimowi Maciejewskiemu, prof. UAM dr hab. Cezaremu Pietraszukowi oraz dr. Piotrowi Pawluciowi z Zakładu Chemii Metaloorganicznej za monografię pt. "Hydrosilylation. A Comprehensive Review on Recent Advances"

Nagrodę indywidualną II stopnia za osiągnięcia naukowe otrzymał prof. UAM dr hab. Andrzej Gałganek z Zakładu Stosunków Międzynarodowych za książkę pt.: "Historia teorii stosunków międzynarodowych" i dr hab. Michał Januszkiewicz z Zakładu Semiotyki Literatury za pracę "Horyzonty nihilizmu. Gombrowicz-Borowski-Różewicz".

Gala wręczenia nagród odbyła się 18 listopada 2010 roku w Warszawie w Centralnej Bibliotece Rolniczej, gdzie 120 lat temu swoje pierwsze badania prowadziła Maria Skłodowska-Curie.  Nasz Uniwersytet reprezentował Prorektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Informację wprowadził/a: Małgorzata Grajdek