Odkrycia ekspedycji archeologicznych pod kierownictwem dr. Andrzeja B. Biernackiego z UAM
Wiadomość, opublikowana 03-12-2010
Do listy sukcesów poznańskich archeologów można dopisać kolejne odkrycia w Novae (dzisiejszy Swisztow) w Bułgarii i w Sewastopolu na Krymie.

Kierowana przez dr. Andrzeja B. Biernackiego Międzynarodowa Interdyscyplinarna Ekspedycja Archeologiczna "Novae" Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prowadząc badania na terenie miasta Swisztow, odkryła pomieszczenie pełniące funkcję żołnierskiej latryny z drugiej poł. II wieku n.e. Stanowi ono część kompleksu wielkiej łaźni usytuowanej na terenie obozu legionowego. Znaleziono tam również kilkanaście monet z brązu oraz fragmenty naczyń wykonanych ze szkła i ceramiki, w tym lampy oliwne.

W Sewastopolu natomiast polsko-ukraiński zespół badaczy pod kierownictwem dr. Andrzeja Biernackiego i dr Eleny Kleniny z Narodowego Rezerwatu "Chersonez Tavriczeskij", na podstawie wielokierunkowych interdyscyplinarnych studiów archiwalnych i bibliotecznych, analiz topografii terenu, zdjęć lotniczych i satelitarnych i licznych raportów z badań wykopaliskowych, dokonał zmiany dotychczasowych ustaleń  planu urbanistycznego i datowania antycznego i bizantyjskiego miasta Chersonez Taurydzki na Krymie. Okazało się również, że miasto, o którym mówiło się, że definitywnie upadło w drugiej połowie XIII wieku, zniszczało minimum w połowie XIV wieku.

Więcej informacji o odkryciach archeologicznych poznańskich archeologów na stronie www.naukawpolsce.pap.pl.

O odkryciach tych można przeczytać również w najnowszym numerze ,,Życia Uniwersyteckiego''.

 

 

Informację wprowadził/a: Małgorzata Grajdek

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.