Nagroda PAN dla prof. UAM dr hab. Agnieszki Gromkowskiej-Melosik
Wiadomość, opublikowana 23-11-2012
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM otrzymała w dniu 8 listopada 2012 roku prestiżową nagrodę Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych przyznawaną za wybitne i twórcze prace naukowe za książkę "Edukacja i (nie)równość społeczna kobiet. Studium dynamiki dostępu" (Kraków 2011).

W przeszłości, tę uważaną za jeden z najważniejszych wyrazów uznania dla osiągnięć naukowych, nagrodę otrzymali (wśród pedagogów):

• prof. dr hab. Dorota Klus-Stańska (2003),
  • prof. dr hab. Stanisław Mauersberg i prof. dr hab. Elwira J. Kryńska (2006),
  • prof. dr hab. Lech Witkowski (2009),
  • prof. dr hab. Zbyszko Melosik (1996) oraz
  • prof. dr hab. Zbigniew Kwieciński (1984).

Nagroda Polskiej Akademii Nauk stanowi jedno z ważnych osiągnięć naukowych Wydziału Studiów Edukacyjnych w jego historii.

Prof. UAM dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik znalazła się w roku 2012 w gronie następujących laureatów:

• prof. nadzw. dr hab. Michał Kara z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (w dziedzinie archeologii),
  • prof.  dr hab. Cezary Kuklo z Uniwersytetu w Białymstoku (w dziedzinie demografii),
  • dr hab. Grzegorz P. Bąbiak z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN (w dziedzinie historii kultury) oraz
  • dr hab. Paulina Lewicka z Uniwersytetu Warszawskiego (w dziedzinie orientalistyki).

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus