Kretków opowiada o sobie. Właściciele – Zabytki – Duszpasterze
Wydarzenie, rozpoczyna się 08-06-2013 , godz. 9:30
Wydział Teologiczny zaprasza na konferencję na temat: Kretków opowiada o sobie. Właściciele – Zabytki – Duszpasterze 8 czerwca 2013 roku w Kretkowie.

Konferencja ma na celu wydobycie na światło dzienne osób, wydarzeń i istniejących bądź zniszczonych zabytków, które składają się na historię i dzień dzisiejszy Kretkowa w powiecie jarocińskim. Zamiarem organizatorów i prelegentów jest ukazanie, poprzez kontekst lokalny, „wielkiej” historii zarówno Wielkopolski, jak i naszego kraju oraz Europy. Służy temu prezentacja elementów architektury pałacu Skórzewskich i kretkowskiego kościoła oraz ukazanie związanych z miejscowością osób, z których na plan pierwszy wysuwa się pochowany w Kretkowie ks. Claude-Antoine Pochard (1766-1833), uciekinier z ogarniętej rewolucją Francji, guwerner w domu Skórzewskich i autor obszernej spuścizny pamiętnikarskiej, na którą składają się cztery tomy wspomnień, obejmujących lata 1792-1833 i przechowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM oraz w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Ukazanie przeszłości Kretkowa obala rozpowszechnione dzisiaj przekonanie o swoistej prowincjonalności tego miejsca i zmierza do wydobycia na światło dzienne prawdy o wielu podobnych wielkopolskich zakątkach, których historię i dzień dzisiejszy tworzyli często wybitni ludzie, zamieszkujący w nich na stałe lub rzuceni tam przez dziejowe burze.

Szczegóły w załączonym plakacie.


Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.