Koncert charytatywny współorganizowany przez UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 14-04-2013 , godz. 18:00
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Rozwoju Nowych Metod Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Słuchu „Lepiej Słyszeć – Better Hearing” oraz Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zapraszają na koncert charytatywny z udziałem Kevina Kennera – laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. który odbędzie się 14 kwietnia 2013 r. o godz. 18:00 w Auli Uniwersyteckiej. Patronat honorowy nad koncertem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Na program recitalu złożą się:

  • Claude’a Debussy’ego: Rêverie oraz Estampes i Preludia z zeszytu 1 i 2,
  • miniatura fortepianowa Jeux d'eau Maurice’a Ravela, 
  • oraz 24 Preludia z op. 28 Fryderyka Chopina.

Bilety w cenie 100, 80, 60 i 40 zł do kupienia na portalu Bilety24.
Informacje: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, 61 852 26 42 oraz iza@wieniawski.pl.

Patronat medialny:

Wielkopolska Telewizja Kablowa i ePoznań
Gazeta Wyborcza
Radio Merkury
Radio Emaus
IKS


„Głuchota jest to rozpaczliwa samotność i pełna izolacja, których nie potrafi zrozumieć świat ludzi słyszących.”
Stevenson, Scott

Stowarzyszenie Rozwoju Nowych Metod Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Słuchu "Lepiej Słyszeć – Better Hearing" działa przy Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Powołane zostało w 1994 r. w celu wspierania programu chirurgicznego leczenia głuchoty metodą wszczepów ślimakowych oraz innych nowych metod leczenia i rehabilitacji zaburzeń słuchu. Od 2005 roku Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: wspieranie działalności Ośrodka Rehabilitacji Laryngologicznej, w którym odbywa się proces rehabilitacji osób poddanych implantacji wszczepu ślimakowego oraz osób z uporczywymi szumami usznymi, zakup sprzętu diagnostycznego i medycznego do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu, jak również wspiera badania naukowe. Ponadto organizuje sympozja, konferencje oraz prowadzi szkolenia podyplomowe w zakresie otolaryngologii. Środki zebrane przez Stowarzyszenie podczas zorganizowanych do tej pory (wspólnie z panią Elżbietą Smorawińską) koncertów charytatywnych pozwoliły na sfinansowanie m.in.:

- specjalistycznego sprzętu dla Ośrodka Rehabilitacji Laryngologicznej,

- akcji „Dekady dla słuchu” (bezpłatne badania laryngologiczne i audiologiczne dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski),

- prowadzenia audycji popularno-naukowych propagujących profilaktykę zaburzeń słuchu,

- opracowywania materiałów informacyjnych dotyczących zaburzeń słuchu i ich leczenia,

- wyposażenia Ośrodka Rehabilitacji Laryngologicznej.

Każde z tych wydarzeń cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło około tysięczną widownię.

Działalność Stowarzyszenia można wesprzeć, przekazując 1% podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego, wpłacając ją na konto w BZ WBK S.A. IV o/Poznań 28 1090 1476 0000 0000 4700 7540 z dopiskiem „wpłata 1% na rzecz OPP”.

KEVIN KENNER

Rok 1990 był przełomowy dla Kevina Kennera. Pianista wygrał XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymując również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku zajął trzecie miejsce i zdobył Brązowy Medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Artysta był pierwszym w historii Amerykaninem, któremu udało się jednocześnie zdobyć nagrody na obu tych konkursach. Potem przyszedł czas na nagrody  w konkursach Van Cliburna  i International Terrence Judd Award.

Osiągnięcia Kevina Kennera zostały docenione przez krytyków na całym świecie. Został okrzyknięty jednym z najwybitniejszych amerykańskich pianistów ostatnich lat” (Howard Reich, Chicago Tribune) i zaliczono go do grupy wielkich chopinistów (Rubinstein, Benedetti-Michelangeli i Dinu Lipatti).  Niezwykle cenione są Ballady Chopina w jego wykonaniu, a  Financial Times opisał pianistę jako  „muzyka pełnego wdzięku, subtelności i siły, dojrzałego w ujęciu dramatyzmu i proporcji”. Ostatnio Washington Post  nazwał Kennera „wybitnym talentem, artystą którego intelekt, wyobraźnia i zmysł muzyczny przemawiają silnie i elokwentnie”. Dyrygent Stanisław Skrowaczewski, który współpracował  m.in. z  Arturem Rubinsteinem, wspominał chopinowskie interpretacje Kennera jako bardzo emocjonalne i piękne.

Kevin Kenner urodził się w południowej Kalifornii. Już od najmłodszych lat interesował się grą na fortepianie. Naukę rozpoczął u Krzysztofa Brzuzy. Jako nastolatek przyjechał do Polski, gdzie profesor Ludwik Stefański przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Kevin Kenner był wówczas najmłodszym uczestnikiem konkursu. Otrzymał nagrodę specjalną dla bardzo obiecującego artysty.

Pianista przebywał w Polsce w bardzo burzliwym okresie historycznym, czasach narodzin Solidarności. Wydarzenia te sprawiły, że bardzo silnie związał się emocjonalnie z naszym krajem. Po śmierci swojego polskiego profesora, przez kolejnych pięć lat kontynuował naukę z legendarnym pianistą Leonem Fleisherem w Peabody Conservatory w Baltimore. Następnie powrócił do Europy gdzie ukończył studia w Hanowerze pod kierunkiem Karl-Heinza Kämmerlinga. Obecnie Kevin Kenner jest pedagogiem w Royal College of Music w Londynie.

Kevin Kenner występował jako solista z najznakomitszymi orkiestrami z całego niemal świata i współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami. Jako artysta niezwykle wszechstronny występował również w klasycznym repertuarze  kameralnym, ale  nagrywał także z grupą Piazzoforte, wykonując specjalne aranżacje utworów Piazzolli, Chopina i Bacha. Pianista jest twórcą i dyrektorem artystycznym zespołu Ensemble XIX, wykonującego muzykę Chopina na dziewiętnastowiecznych instrumentach. Wielokrotnie zasiadał w jury  prestiżowych konkursów w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. W roku 2010 artysta był jurorem na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W dyskografii Kevina Kennera znalazło się wiele płyt z utworami Chopina, Ravela, Schumanna, Beethovena i Piazzolli. Wykonanie tych ostatnich przyniosło mu Fryderyka w kategorii muzyki kameralnej. Artysta nagrał utwory Chopina na Pleyelu z 1848 roku (seria NIFC 2008). Nagrania te zostały bardzo wysoko  ocenione przez francuski magazyn Diapason.


Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.