Doktorat Honoris Causa dla Profesora Jerzego Brzezińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydarzenie, rozpoczyna się 27-05-2010
Senat Uniwersytetu Gdańskiego 27 maja 2010 roku nadał prof. Jerzemu Brzezińskiemu z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Wyróżnienie to przyznano „w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój psychologii, a szczególnie metodologii badań psychologicznych w Polsce i w Europie, tworzenie i propagowanie wysokich standardów metodologicznych w polskich naukach społecznych, naukoznawstwie oraz rozwoju szkolnictwa wyższego.”

Z wnioskiem o przyznanie prof. Jerzemu Brzezińskiemu tego tytułu wystąpił Wydział Nauk Społecznych UG.

Dorobek naukowy prof. Jerzego Brzezińskiego skupia się w trzech obszarach: metodologii badań psychologicznych, standardów i ewaluacji procesu kształcenia w szkole wyższej oraz etyczne problemy badawczej i praktycznej działalności psychologów.

Promotorem w postępowaniu o nadanie prof. Jerzemu Brzezińskiemu godności doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego jest profesor Jan Strelau (Instytut Psychologii PAN). Recenzentami natomiast: prof. Beata Pastwa-Wojciechowska (Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG), prof.  Dariusz Doliński (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) i prof. Bogdan Wojciszke (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej)

Profesor Jerzy Brzeziński jest redaktorem naczelnym oraz członkiem komitetów naukowych w wielu cenionych czasopismach naukowych, jest też członkiem istotnych dla szkolnictwa wyższego organizacji, takich jak na przykład Komitet Nauk Psychologicznych, Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych czy Rada Główna Szkolnictwa Wyższego.

Informację wprowadził/a: Paweł Wojciechowski