„Deklinacja odnowy miast. Z dyskusji nad rewitalizacją w Polsce”. Spotkanie wokół książki
Wydarzenie, rozpoczyna się 16-04-2013
Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Deklinacja odnowy miast. Z dyskusji nad rewitalizacją w Polsce” 23 kwietnia 2013 o godz. 18:00 w CK ZAMEK (Scena Nowa). W spotkaniu wezmą udział m.in. redaktorzy tomu - historycy Roman Macyra i Krzysztof Derejski oraz socjologowie Stanisław Lisiecki i Jacek Kubera. Z treścią publikacji można zapoznać się na stronie Repozytorium UAM: https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/5335 .

O książce: Podczas gdy w wielu innych publikacjach socjologiczne i historyczne punkty widzenia na rewitalizację są często niezauważane, w „Deklinacji odnowy miast” okazały się elementem świetnie spajającym dyskusję nad zmianami miejskiego universum. W książce znajdziemy teksty architektów, urbanistów i przedstawicieli nauk społecznych, którzy pisząc o Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Górnym Śląsku i Poznaniu dostrzegli wartość historycznego i socjologicznego instrumentarium, odwołując się do takich pojęć jak pamięć, czas, wielokulturowość, mit i tożsamość miejsca. Autorzy poszczególnych artykułów, a wśród nich Andreas Billert, Krzysztof Kwiatkowski, Hanna Grzeszczuk-Brendel czy Katarzyna Kajdanek, udowadniają, że rewitalizacja nie polega wyłącznie na ingerencji w przestrzeń architektoniczną, ale wymaga działań dotyczących wszystkich aspektów życia miejskiego.

Spotkanie wokół książki „Deklinacja odnowy miast” pomyślane jest jako dyskusja o socjologiczno-historycznej wizji przywracania życia substancji miejskiej. Dla socjologów przestrzeń to nie tylko materia i poszczególne jej elementy wymagające odpowiedniego uporządkowania, ale również efekt oddziaływań ludzi zamieszkujących tę przestrzeń. Z kolei z punktu widzenia historyka, na współczesne rewitalizacje warto popatrzeć z perspektywy zmian, jakie dokonywały się w polskich miastach przez ostatnie stulecia. Właśnie o tych i o innych aspektach socjologicznego i historycznego spojrzenia na rewitalizację redaktorzy „Deklinacji odnowy miast” chcieliby podyskutować ze wszystkimi zainteresowanymi w Centrum Kultury ZAMEK.

Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK, Pracownia Socjologii Miasta (Instytut Socjologii UAM), Zakład Historii Gospodarczej (Instytut Historii UAM).

Informację wprowadził/a: Honorata Matuszak

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.