Amerykański Medal Knowltona dla Mariana Rejewskiego
Wiadomość, opublikowana 22-05-2013
W 80. rocznicę złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma Marian Rejewski – absolwent Uniwersytetu Poznańskiego, na wniosek Dowództwa Kontrwywiadu Dowództw Sojuszniczych NATO, został pośmiertnie odznaczony przez Związek Korpusów Wywiadu Wojskowego Armii USA (AMICA) Medalem Knowltona, który przyznawany jest za wkład w osiągnięcia i sukcesy wywiadu wojskowego USA.

Najwyższe odznaczenie amerykańskiego wywiadu nazwane imieniem pioniera  amerykańskiego wywiadu pułkownika Thomasa Knowltona zostało wręczone Janinie Sylwestrzak, córce Mariana Rejewskiego, wybitnego polskiego matematyka i kryptologa, który jako pierwszy, posługując się matematycznymi działaniami, a nie korzystając z tradycyjnej kryptologii, stosującej lingwistyczne metody, złamał kody już w 1932 roku, a w czasie wojny był współpracownikiem brytyjskiego i francuskiego wywiadu.
Marian Rejewski ukończył Uniwersytet Poznański 1 marca 1929 roku, uzyskując stopień magistra filozofii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym.

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus