UAM będzie współpracował z „najzimniejszą” uczelnią w Japonii
Wiadomość, opublikowana 19-09-2018

W środę, 19 września br., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Ryszard Naskręcki, przyjął delegację z Kitami Institute of Technology, reprezentowanego przez prezydenta prof. Soichiro Suzuki.  Podczas spotkania podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza  a Politechniką z Kitami w Japonii.

Jak mówi prof. Michał Ptaszyński, absolwent japonistyki na UAM, obecnie pracujący w Kitami Instite of Technology, współpraca pomiędzy uczelniami już trwa: - Rozwija się ona w dwóch głównych kierunkach: przede wszystkim jest to wymiana studencka na podstawie rozmaitych projektów oraz grantów, natomiast drugi filar to współpraca naukowa i wymiana technologii – mówi prof. Ptaszyński. UAM i KIT realizują wspólny projekt mający na celu rozwiązanie problemu agresji rówieśniczej w szkole z wykorzystaniem technologii – wykrywanie agresji czy hejtu.

Podpisana umowa zapewnia współdziałanie w wielu płaszczyznach: organizowanie konsultacji i wzajemnych wizyt oraz prowadzenie wykładów przez przedstawicieli obu uczelni, wspieranie udziału młodych naukowców w konferencjach i sympozjach, ułatwianie badań prowadzonych przez młodych naukowców, ułatwienie wymiany naukowców i studentów oraz współpracę przy wymianie publikacji i informacji naukowych.

- Kitami Institute of Technology został założony w 1960, czyli ma blisko 60 lat. Fizycznie jest to najbardziej wysunięty na północ państwowy uniwersytet w Japonii, na którym studiuje ok. 2200 studentów rocznie. Główne pola badawcze to rolnictwo, odnawialne źródła energii, informatyka czy biomateriały. Jako, że KIT znajduje się w najzimniejszym miejscu Japonii, naukowcy zajmują się badaniem lodu, jego strukturą oraz jego wykorzystaniem – podsumowuje prof. Ptaszyński.

fot. Przemysław Stanula