„Gdy muzyka staje się językiem ewangelizacji” - wystawa i koncert na Wydziale Teologicznym UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 24-11-2017

W piątek 24 listopada 2017 r. w murach Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu obyły się koncert i wystawa przygotowane przez o. prof. Piotra Nawrota SVD prezentujące kulturę Indian Chiquitos, Guarani i Moxos zamieszkujących Amerykę Południową.

Aulę przy ul Wieżowej 2/4 w Poznaniu zamieniono w salę muzealną, w której zebrano dorobek naukowo-badawczy o. prof. Piotra Nawrota SVD, wybitnego muzykologa i muzyka, dyrygenta i teologa, misjonarza pracującego w Boliwii. Na wystawie zobaczyć można również zdjęcia i eksponaty o. dra hab. Tomasza Szyszki SVD, misjologa z Warszawy. Nie zabrakło także pamiątek ilustrujących kulturę i muzykę Indian południowoamerykańskich.
Kaplica Wydziału Teologicznego UAM na jeden wieczór została zamieniona w salę koncertową pełną brzmień muzyki baroku misyjnego, stworzonej na tych terenach w XVI-XVIII w., odkrytej i opracowanej, z tysięcy manuskryptów, powierzonych o. Nawrotowi przez Indian Chiquitos i Moxos.

Koncert został podzielony na trzy części. Część pierwsza to chorał gregoriański. W Poznaniu prof. Nawrot – podczas zaledwie 5 prób – nauczył śpiewać po łacinie stworzony specjalnie na ten wieczór chór studentów Wydziału Teologicznego UAM. Były to utwory: „Salvae Regina”, „Ave Maria”, „Ave Maria Virgo serena” oraz „Rorate caeli de super”.
Druga część koncertu została poświęcona własnej twórczości Indian w ich własnych językach, którą zaprezentował – na podstawie zrekonstruowanych przez prof. Nawrota manuskryptów – poznański Chór Kameralny Dysonans prowadzony przez prof. Magdalenę Wdowicką-Mackiewicz. Muzyka Indian z Meksyku, Peru, Boliwii i Paragwaju zabrzmiała w Polsce po raz pierwszy i to w językach narodowych – quechua, guarani i nahuatl!

Koncertowy wieczór zakończył występ studentów sekcji muzyki dawnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Oni z kolei zagrali opracowaną przez prof. Nawrota muzykę świecką, pochodzącą z indiańskich archiwów - dwie przepiękne sonaty barokowe nieznanych autorów (Indianie tworzyli ad maiorem Dei gloriam – na większą chwałę Bogu – i nie zapisywali nazwisk kompozytorów): Sonatę XVIII i Pastoreta ichepe Flauta.

Wystawa poświęcona pracy badawczej i naukowej prof. Piotra Nawrota i kulturze boliwijskich Indian potrwa do 15 grudnia 2017 r. (od poniedziałku do soboty) w godz. 8.00-18.00.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.